Manuel Tedavi: Nedir? Nasıl Uygulanır?

manuel terapi uygulamaları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Manuel tedavi, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Travmalar, spor kazaları ve benzeri işlev sorunları sonucunda yaşanan ağrılarda kullanılabilir. Manuel terapinin hangi durumlarda kullanıldığı hakkında detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi uygulamaları, makinelerin ve fizyoterapi cihazları olmadan yapılan fizik tedavi uygulamalarına verilen isimdir. özel bir fizik tedavi yöntemi olan manuel terapi, uzman fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.  El kol hareketleri, bacak hareketleri ve denge bozuklukları gibi eklemlerden kaynaklı sorunlar, yumuşak doku ve  kaslardaki problemlerin tedavisinde etkili olmaktadır.

Manuel fizik tedavi uygulamaları ise genellikle iki tür hareketi kapsar; yumuşak doku çalışmaları ve eklem manipülasyonu bu işlemdir. Manuel terapi teknikleri farklı bölgelerde özel uygulama alanlarına sahiptir. Dilerseniz, makalemizi okumaya devam ederek manuel fizik tedavi uygulamalarında hangi tekniklerin ve hangi hastalıkların tedavisinde uygulandığını inceleyebilirsiniz.

Manuel Terapi Hangi Sorunları Tedavi Eder?

Manuel fizik tedavi uygulamaları, akut ve kronik ağrıların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde manuel fizik tedaviden faydalanılıyor. Bunlar arasında;

  • boyun ağrısı
  • boyun yaralanmaları
  • el, bileği dirsek ve omuzlarda sorunlar
  • kalça, diz ve ayak bileğinde problemler
  • travma sonrası yaralanmalar
  • işle ilgili yaralanmalar
  • kas spazmları

Yukarıda bahsedilen durumların tedavisinde manuel fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemlerinden faydalanılabilir.

Manuel Tedavi Teknikleri Nelerdir?

Manuel fizik tedavi teknikeri, daha fazla komplikasyon oluşmasını engellemek adına kemik, kas dokusu ve sinirlere uygulanan yöntemlerde. Sonuçlar göz önüne alınarak, aşağıda yer alan teknikler seçilebilir ve en faydalı uygulamanın tercih edilmesine özen gösterilir. Manuel tedavi seçenekleri arasında;

Yumuşak Doku

Fizyoterapistler genellikle yumuşak doku üzerinde manuel terapi uygulaması yapmaktadır. kaslar, sinirler ve tendonlar vücuttaki yumuşak doku bölgelerine örnektir. Masaj teknikleri içeren yumuşak doku tedavisi sayesinde, kaslardaki gerginliği gevşetmek, yara dokusunu düzeltmek, iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmeye yönelik  mesajlar uygulanmaktadır. Yumuşak dokulara uygulanan basınç sayesinde dolaşım hızlandırılır ve tedavi sağlanabilir.

Eklem Manipülasyon Tedavisi

Kemiklerin ve eklemleri olması gerektiği pozisyona döndürmek için ölçülü hareketler kullanılmasına eklem manipülasyonu denmektedir. Eklem çevresindeki dokularda gevşeme olmasıyla ağrı azalmaya başlar ve hizalanma sağlanır. Bu kısımda manuel terapi ile eklem manipülasyonu tedavisinden faydalanmaktadır.

Gerilme – Karşı Gerilme

Bu teknik, reflekslerden kaynaklanan pastoral sorunların düzeltilmesinde etkilidir. Hassas sırt problemlerinin düzeltilmesinde etkili olan bu yöntem, az acı veren tedavi yöntemlerinden biridir. Terapistler, gerilme- karşı gerilme problemlerini akut sırt problemlerinde sıklıkla tercih etmektedir.

Manuel Tedavi SGK Karşılar mı?

Manuel tedavi uygulamaları, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne girmektedir. SGK, devlet hastanelerinde ücretsiz fizik tedavi görmenizi sağlamaktadır. Ancak özel hastanelerde SGK indirimi, muayene için indirim sağlamaktadır. Manuel tedavide SGK indirimi belirli bir oranda yapılmakla beraber, Avicenna Ataşehir Hastanesi SGK anlaşmalı sağlık kurumları arasında yer almaktadır. Bu sayede manuel tedavi ve fizik tedavi uygulamalarında sigortanız sayesinde indirim alabilirsiniz.

Manuel Terapi Fiyatları Nedir?

Manuel fizyoterapi uygulamalarında fiyat, kullanılacak teknik ve uygulamanın yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Uygulamanın yapıldığı merkezde özel sağlık sigortasının geçmesi veya SGK anlaşmanız olmasındaki etkenler arasındadır. Manuel  terapi fiyatları 80 – 200 tl arasında değişiklik  göstermektedir. Ancak bahsettiğimiz gibi kesin fiyata uygulamanın yapılacağı sağlık merkezinden öğrenebilir, hangi sağlık güvencelerinin geçerli olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz Avicenna Ataşehir Hastanesi numarasından bizlere ulaşarak, fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Omuz sıkışması manuel terapi faydalı olur mu?

Omuz bölgesinde meydana gelen sinir sıkışması ve kas sorunlarında manuel terapi faydalı olmaktadır. Manuel tedavide uygulanan masajlarla kaslarda gevşeme sağlayarak, bölgedeki baskı ve ağrı azaltmaktadır.

Ortopedik problemlerde manuel terapi kullanılır mı?

Ortopedik sorunların tedavisinde, özellikle sırt, boyun ve ayaklardaki sorunlarda manuel terapiden faydalanılmaktadır. Masaj tekniklerinden en uygunu seçilerek, fizyoterapistiniz tarafından gerekli işlemlerle ağrının azaltılması sağlanacaktır.

Manuel terapi kaç seans sürer?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarındaki seans sayısına, fizik tedavi uzmanıyla yapacağınız ön muayene sonrasında karar verilecektir. Rahatsızlığın bulunduğu kısım ve hastalığın evresinin belirlenmesi ardından seans sayısına karar verilebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣