Bel Kayması Fizik Tedavi

Bel Kayması Fizik Tedavi Egzersizi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Günlük hayatta bazı kısıtlamalar yaratan bel kayması, aynı zamanda omurga yapısında da bazı sağlık sorunlarına yol açar. Sağlığı ciddi anlamda tehdit eden bel kayması problemi, erken dönemde tespit edilmeli ve hızlı bir şekilde tedavi planı oluşturulmalıdır. Peki bel kayması fizik tedavi hareketleri nelerdir? Bel kayması fizik tedavi ile geçer mi? Bel kayması fizik tedavi ile ilgili merak ettiğiniz her şeye, Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Bel Kayması Nedir?

Vücudu ayakta tutan ve en önemli yapı olan omurga, düzenli bir şekilde üst üste dizilen omur kemiklerinden oluşur. Omurgadaki en ağır yükü bel omurları taşır. Bel omurlarının aşırı derecede zorlanması, doğuştan gelen yapısal farklılıklar, ileri yaş ve travmalardan kaynaklanan yıpranmalar gibi sorunlar beldeki omurların bazen öne bazen de arkaya doğru kaymasına yol açar.

Bel Kayması Nedenleri

 • Bel omurlarının gereğinden fazla zorlanması
 • Bel ameliyat sonrası dikkatsizlikler
 • Doğuştan gelen yapısal farklılıklar
 • Yaşlanmaya bağlı değişiklikler
 • Travmaya bağlı değişiklikler

Bel Kayması Belirtileri

 • Bel ve kalça ağrıları
 • Oturup kalkma gibi hareketleri yapmakta güçlük yaşanması
 • Omurgada hassasiyet hissedilmesi
 • Öne veya arkaya doğru eğilirken anlık kramp oluşması
 • Bacaklarda güçsüzlük
 • Ayaklarda karıncalanma
 • Sırt kısmında gerginlik hissedilmesi

Bel Kayması Fizik Tedavi

Bel kaymasının tedavi yöntemleri, hastalığın ne kadar ilerlediğine ve hangi aşamada olduğuna göre değişmektedir. Eğer hastada önemli bir belirti görülmezse medikal tedavi gerçekleştirilir. Bel kayması fizik tedavi yöntemleri dışında korse takılması, ağrı kesici kullanılması ve evde istirahat ile hastanın durumu takip edilir. Tedavi aşamasında bir diğer destekleyici unsurlar arasında sürekli dinlenme ve ani hareketlerden kaçınma gibi tedavi seçenekleri de yer alır. Eğer bel ve sırt kısmında ağrılar meydana gelirse, steroid enjeksiyon uygulanarak bu ağrılar giderilir. Medikal tedavi ile iyileşme belirtisi göstermeyen ve ilerlemeye doğru giden bel kayması şikayetlerinde cerrahi müdahale gerekebilir.

Bel Kayması İçin Fizik Tedavi Hareketleri

Bel kayması ameliyatında takılan platin ve vida, hareket kabiliyetini büyük ölçüde etkiler ve bundan dolayı sırt ve omurga kısmına baskı uygulamayacak şekilde egzersizlerin yapılması gerekir. Bu durumda da uzman doktorun belirleyeceği takvime göre ilk olarak hafif egzersizlerle başlanır. Ardından kalça kaslarını sıkılaştıracak ağır egzersizlere uzanan bir sürece geçilir.

Bel Kaymasına Fizik Tedavi İyi Gelir mi?

Omurgaya bilinçsizce ve hoyratça yapılacak müdahaleler kötü sonuçlar doğurabilir. İlk tedavi yaklaşımı konservatif olur ve genellikle çoğu hasta bu tedavilere cevap vermektedir. Konservatif tedavi yöntemleri arasında bazı sportif aktivitelerden kaçınarak sınırlamalar getirmek, ağrı olduğunda ağrı kesici ilaçlar almak, korse kullanmak ve fizyoterapi yer almaktadır. Bel kayması tedavisinde uygulanan bel korsesi, en az 3 – 6 ay kullanılmalıdır. Hasta ani hareketlerden ve ağırlık içeren yüklerden kaçınmalıdır. Aynı zamanda omurgaya aşırı öne ve arkaya esneme hareketleri uygulanmamalıdır.

Öte yandan bel kayması fizik tedavi ile iyileşir mi sorusunun cevabı pek çok kullanıcı tarafından araştırılıp merak ediliyor. Bel kayması tedavisinde fizyoterapi oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Egzersizler ile bel, kalça, sırt ve abdomen kaslar güçlendirilir. Hastalar spinal fleksiyondan koruyan yüzme, yürüme ve egzersiz bisikleti gibi aktivitelere özendirilir ve koşma gibi yük bindirecek aktivitelerden uzak durmaları gerektiği söylenir. Hastalar kendi özelinde değerlendirilmeli ve ona göre uygun rehabilitasyon programı hazırlanmalıdır. Buradaki amaç uygulanan fizyoterapi ve egzersizlerin etkisi ile kayan omuru daha dayanıklı ve oturmuş hale getirmektir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bel kayması fizik tedaviyle geçer mi?

Bel kayması için fizik tedavi aşamasında özel bir egzersiz planı ayarlanır. Bu egzersiz planı içerisinde bel etrafındaki kasları güçlendirecek ve kayan omurgayı tutacak şekilde bir rehabilitasyon sağlanır.

Bel kayması tedavi edilmezse ne olur?

Eğer tedavi edilmezse, şiddetli bel ağrısının dışında belden aşağısında hissizlik, eklem ağrısı, kamburluk, cinsel isteksizlik ve idrarı tutamama gibi sorunlar meydana gelir.

Fizyoterapi bel kaymasına iyi gelir mi?

Ağrıyı ve kaymayı artırıcı hareket kısıtlaması, kilo verme, ağrı kesici ilaçlar, korse kullanımı ve fizik tedavi uygulamaları başlıca tedavi yöntemleri arasındadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣