Lipödem Ameliyatı: Nedir? Neden Yapılır ?

lipödem ameliyatı olacak hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Lipödem ameliyatı, iltihaplı yağ hücrelerinin tedavisinde kullanılan yöntemdir. Çoğunlukla kadınları etkileyen lipödem sorunu hakkında merak edilenlere, lipödem tedavisi ve daha fazlasına makalemizden ulaşabilirsiniz.

Lipödem Nedir?

Lipödem uygulaması; çoğunlukla kadınları etkileyen iltihaplı yağ hücrelerinin olduğu bir hastalıktır. Lipödem hastalığı; bacak, kalça ve kalça dokularında oluşan ağrılı ve anormal durumlara neden olmaktadır. Bu durum daha az yaygın olmasına rağmen bazen kolları da etkileyebilir. Ancak genellikle bacakları ve kalçaları etkilemektedir.

Lipödem hastaları tipik olarak bel ve üst vücutlarına göre daha büyük kalçalara ve bacaklara sahip olma eğiliminde olurlar. Bu kişilerin ayakları normal boyutta kalırken, bacakları ve kalçaları oldukça büyük ve orantısızdır. Bacaklara yapılan baskı nedeniyle belirgin ağrılar oluşmaktadır. Lipödem hastalığının bacaklara masaj yaptırmasını veya kompresyon çorabı giymesini rahatsız edebilir. Adet döngüleri gibi hormonal dalgalanmalar semptomları kötüleştirebilir.Lipödemli bazı kişilerde, durumlarını ve tedavilerini zorlaştırabilecek damar hastalığı da vardır. Uygun tedavi ile lipödem semptomları iyi yönetilebilir.

Lipödem Nasıl Teşhis Edilir?

Lipödem rahatsızlığının tanısını koymak için herhangi bir teste ihtiyaç yoktur. Doktor muayenesi ile fark edilebilecek olan lipödem belirtileri arasında;

Lipödem Belirtileri;

  • Kalça ve bacaklarda yağ birikmesi ile gelen şişkin görünüm.
  • Yağ vücutta eşit olarak değil daha çok kalça ve bacaklarda birikmesi.
  • Vücuttaki yağlar anormal bir şekilde toplanarak, deri üzerinde topaklanmış görünüm.
  • Bacaklar genellikle dokunuşa karşı fazla hassastır ve dokunmayla bile acı hissi oluşur.
  • Bir yaralanma olmasa bile bacaklarda kolay morarma oluşabilir.
  • Lipödem, benzer vücut biçimli alt bedenlere sahip kadınların olduğu ailelerde görülme olasılığı yüksektir.

Yukarıda belirtilen durumların varlığında, lipödem teşhisi konulabilir. Lipödem teşhisi konulması ardından, lipödem tedavisi ile ilgili neler yapılabileceğini görüşülebilir. Doktorunuzun sizin için seçtiği en iyi tedavi yöntemi uygulanarak, iltihaplı yağ hücrelerinden kurtulmanız mümkündür.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Lipödem Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lipödem hastalarının büyük çoğunluğunda görülen; kompresyon, egzersiz, kilo yönetimi ve gerekirse psikososyal terapi ile lipödem tedavisi ameliyatsız sağlanabiliyor. Ancak semptomlarda önemli ve tatmin edici bir iyileşme olmaması durumunda, lipödem ameliyatı ile tedavi sağlanabilmektedir. Bu nedenle, lipödem tedavisi tamamen farklı iki cerrahi prosedür ile sağlanabiliyor.

Lipödem ameliyatı;

Ameliyat sırasında sıkıntılı bölgedeki yağ dokusu metal borularla vakum kullanılarak yani liposuction yöntemi ile alınmaktadır. Uygulama öncesinde anestezik ilaçlar enjekte edilerek, işlem yapılacak bölgede uyuşma sağlanmaktadır. Enjeksiyondan 10 – 20 dakika sonra liposuction yöntemi uygulanabilir. Hastanın vücudunun yüzde 10’undan fazlası bir seferde alınamaz, alınması durumunda olası komplikasyonlar görülebilir.

Hastadan alınması gereken yağ miktarına bağlı olarak, birden fazla seans ile lipödem tedavisi sağlanabilir. Lipödem ameliyatı olarak günümüzde uygulanan oldukça az sayıda liposuction yöntemi bulunmaktadır. Lipödem ameliyatı sırasında kullanılan liposuction estetik liposuctiondan farklıdır. Deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gereken işlem ile lipödem tedavisi sonrası sosyal hayatınızdaki konforuna tekrar ulaşabilirsiniz.

Lipödem Tedavisi Olanlar

Liposuction tedavisi sonrası 4 – 6 ay arasında, lipödem tedavisinin son hali ortaya çıkmaktadır. Ameliyattan sonra kilonuzu sabit tutmanız ameliyat sonucunun tam olarak görülebilmesi adına son derece önemlidir. Ağırlıkla ilgili bir artış, operasyonun sonucunda bir bozulmaya yol açacaktır. Bu nedenle kilosunu koruyamayan, kilo verme sürecine hazır olmayan hastalarda bu operasyon önerilmemektedir. Lipödem semptomlarının liposuction ile tamamen mi yoksa kısmen mi düzeleceği tam olarak garanti edilemez. Bununla birlikte, lipödem ameliyatı sonrası kompresyon giysileri lipödem ameliyatı riskleri adına bir süre daha giyilmelidir.

 

Sonuç

Lipödem tedavisi, bölgesel olarak biriken fazla yağlanmaların tedavisinde ve fazla kilolu kişilerde uygulanmaktadır. Bacak ve kalça bölgesinde hareketi engelleyen derecede biriken yağlar nedeniyle, fazla kilolu kişilerde hareket sorunları ve ağrı problemleri görülmektedir. Bahsedilen sorunların tedavisinde lipödem tedavisi yapan hastaneler kişilere yardımcı olmaktadır. Uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından uygulanması gereken lipödem ameliyatı sonrası, başarılı sonuçlar elde edilmektedir Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi uzman doktorlarımız randevu alarak, lipödem cerrahisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lipödem ameliyatı sonrası iyileşme ne zaman olur?

Lipödem ameliyatı sonrası iyileşme, yaklaşık 3 ila 4 hafta sonrasında gerçekleşmektedir. Bu süreçte doktorunuzun yapılması gerekenler listesini uygulayıp, iyileşme sürecine destek olabilirsiniz.

Lipödem ameliyatı kaç seans sürmektedir?

Bölgesel yağların iltihaplanarak meydana getirdiği lipödem, kişinin vücut kitle ağırlığına göre birkaç seansta tedavi edilebilir. Uygulamanın tedavisi için bazen tek seans liposuction işlemi yeterli olurken, bazen birkaç seansta tedavi tamamlanmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣