Liposuction (Yağ Alma Ameliyatı)

Liposuction (Yağ Alma Ameliyatı)

Günümüzde giderek yaygınlaşan vücut şekillendirme yöntemlerinden birisi de, yağ alma ameliyatı yani liposuction olmuştur. Peki, liposuction nedir? Liposuction ameliyatı olanlar neler yaşamaktadır? Liposuction kimler için uygun bir yöntemdir? Hangi teknik daha iyi sonuç vermektedir? Bu ve bunun gibi birçok sorunun yanıtını Ataşehir Avicenna Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünden Operatör Doktor Mehmet Levent Pektaş anlattı.

Vücut Şekillendirme

Son yıllarda plastik cerrahide liposuction denilen yağ emme yönteminin tanıtımından sonra, vücut şekillendirme ameliyatları gelişme göstermiştir. Buna paralel olarak, hasta için sonuçlar da daha iyi olmaya başlamıştır. Liposuction, vücudun belirli bölgelerindeki yağları bir kanül yardımıyla parçalayıp emme yöntemidir. Liposuction kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Vücut şekillendirme işlemi yapılırken power assisted, ultrason assisted, laser assisted teknikleri uygulanmaktadır.

Vücut Şekillendirme Ameliyatları

Vücut şekillendirme ameliyatları, insan bedeninde inatla kalmaya devam eden yağların yok olmasına yardımcı olmaktadır. Vücut şekillendirme ameliyatı ile, spor ya da diyet ile kurtulunamayan inatçı yağlardan kurtulmak mümkün hale getirilmiştir. Total vücut şekillendirme, bacak şekillendirme ameliyatı ya da kalça şekillendirme ameliyatı fark etmeksizin tüm yağ alma ameliyatı işlemlerinde bir vakum ile yağ çekimi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede henüz daha ilk seansta bile gözle görülür bir değişim ortaya çıkar. Yağ alma ameliyatı hemen hemen herkes tarafından yaptırılabilmektedir. Bu noktada erkekler için liposuction ya da bayanlar için liposuction diye bir ayrım bulunmamaktadır.

Yağ Alma Ameliyatı

Yağ alma ameliyatı genel ve lokal anestezi altında uygulanabilir ve küçük deliklerden girilerek yapıldığı için ameliyat izleri belirsizdir. Kombine liposuction ve cerrahi aynı seansta veya değişik zamanlarda yapılabilir. Yağ alma ameliyatı için en uygun zaman, genel olarak hastanın ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterse de, yaşın da bir miktar önemi bulunmaktadır. Bu hastalar dört gruba ayrılırlar. 1. gruptaki hastalar genellikle 30 yaş ve altındadır. Derileri sıkıdır ve altında az miktarda yağ vardır. Bu tarz hastalarda vücut şekillendirme ameliyatı güzel sonuçlar vermektedir. 2. gruptaki hastalar genellikle 40 yaş ve altındadır. Deri sıklıkları iyi ve orta düzeydedir. Gevşeklik yoktur ve orta düzeyde yağ dokusu vardır. Bunlarda bir veya iki seansta liposuction yeterlidir.

3.gruptaki hastalarda gevşeklik ve artmış miktarda yağ depolanması vardır. Bunlar genç veya obez hastalardır. Bunlarda yağ alma ameliyatı ve cerrahi yöntem kombine olarak aynı seansta veya daha sonra yapılır. 4. gruptaki hastalar genelde 50 ve 65 yaşları arasında veya daha genç olup aşırı kilo vermiş olanlardır. Bunlarda deri gevşektir ve yağ dokusu yoktur. Genelde obezite cerrahisi sonrası bu durum gelişir. Bu hastalarda sadece cerrahi yapılır. Bu gruplar arasında kesin bir limit yoktur, doktor ve hasta beraber değerlendirir, doktor bilgi verir, hasta karar verir. Vücut şekillendirme estetiği genel olarak bu şekilde farklılıklar göstermektedir.

Vaser Liposuction Nedir?

Yağ alma ameliyatı yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu da, hiç şüphesiz vaser liposuction nedir sorusudur. Her beden ve kilodaki insanlar vücudunun farklı bölümlerinde istenmeyen yağlarla mücadele eder. Bu yağlar diyet ve egzersizle erimeyebilirler. Geleneksel vücut şekillendirme ameliyatı ile istenmeyen yağlar parçalanarak emilir. Bu da yağı çevreleyen dokuları, pürüzsüz cilt ve daha hızlı iyileşmeyi sağlayan kollajen yapıları da içeren yağlı tortuları parçalayarak yok edebilir. Cildin yağlı tabakası emme yöntemi ile zarar gördüğünden hasta ağrı ve morarma yaşayacaktır. Vaser liposuction bu saglıklı dokuları koruyup muhafaza ederken, yağları dikkatli ve güvenle parçalamak için ultrasonic liposuction enerjisi kullanır. Bu yeni tedavi şekli vücudumuzdaki küçük bölgelerden,büyük alanlara kadar tüm bölgelerdeki yağları yok etmek için kullanılmaktadır. Vaser liposuction uygulanmasında enerji, tıpkı bir ultrason gibi direkt olarak istenmeyen yağlara yönlendirilir, ancak sinirlere, kan damarlarına veya bağ dokularına zarar vermemektedir. Peki, kolay mı diye sorulacak olur ise, cevap evet olacaktır.

Geleneksel yağ alma ameliyatı uygulamasından çok daha avantajlıdır ve daha fazla tercih edilmektedir. Vaser liposuction tedavisi ile sıvılaştırılmış yağlar hafifçe çekilir ve vücut yeniden şekillendirilir. Ağrı ve morluklar çok azdır ve hastalar geleneksel liposuctiona kıyasla çok daha hızlı iyileşirler. Vaser liposuction sonrasında belirlenen süre korse giyilmesi gerekmektedir. İşlemin ardından birkaç gün ağrı olması normaldir ve ağrı kesicilerle kontrol altında tutulur. Karın, sırt, kalçalar, bel, uyluklar, çene, kollar, göğüs, dizler, ayak bileği gibi birçok alan tedavi edilmektedir. Vücut şekillendirme işleminde liposuction yöntemiyle alınan yağlar boşa gitmemektedir. Bu yağlar steril bir kaba alındıktan sonra inceltme işlemine tabi tutulup saf kök hücreler elde edilir ve ince kanüller yardımıyla vücutta eksikliği görülen yerlere transfer edilirler. Bu yerler yüz ve yanak, göğüs kalçalar, yumuşak doku defektleridir. Bu transfer edilen yağ hücreleri bir miktar erimesine rağmen yaşamaya devam ederler. Volümlerini korurlar ve kendi hücreleri olduğu için herhangi bir allerjik reaksiyona neden olmazlar. Operasyondan sonra korse giydirilir.

Lazer Liposuction

Klasik liposuction spor ve düzenli beslenme sistemine rağmen kalıcı olmaya devam eden yağların alınması işlemidir. Lazer liposuction ise, bölgede bulunan inatçı yağların lazer ışınları yardımıyla paramparça edilmesidir. Bu aşamada kanama ya da morarma yapabilecek olan ince damarların bölgeden uzaklaştırılması sağlanır ve daha sonra da yağlar alınır. Cilt altında inatçı yağların olduğu hemen hemen her bölgeye lazer liposuction uygulanabilir. Lazer liposuction ile lazer lipoliz zaman zaman birbirlerine karıştırılırlar. Her ikisi de vücut şekillendirme tekniği olsalar da lazer lipoliz, bölgesel yağların parçalandıktan sonra orada bırakılması ve vücudun bu parçalanan yağları emmesinin beklenmesi yöntemidir. Lazer liposuction dışında lipoplasty, liposculpture ve liposhaping de en çok aranan terimler arasında yer almaktadır.

Zararları Nelerdir

Total vücut şekillendirme amacıyla yapılan vücut şekillendirme ameliyatları, kilo problemi yaşayan ve istenmeyen yağlarından kurtulmak isteyenler için adeta hayat kurtarıcı durumda. Peki bir vücut şekillendirme türü olan yağ alma ameliyatı zararlı mıdır? Liposuction zararları nelerdir? Yağ alma ameliyatı ve vücut şekillendirme riskli mi? Yoksa sanılanın aksine kolay mı? Yağ alma ameliyatı, eğer tedavi esnasında alınması gerekenden az ya da fazla yağ alınırsa, hastanın bedenine zarar verebilmektedir. Öte yandan, bütün cerrahi işlemler ne kadar ufak ve kısa olursa olsun belli bir riske sahiptir. Bu bağlamda vücut şekillendirme de belli bir risk içerir. Fakat genele bakıldığında kolay sayılabilecek bir ameliyattır.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı geçen bir vücut şekillendirme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Liposuction sonrası dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında hiç şüphesiz hastanın hemen yürütülmesi yer almaktadır. Lokal anestezi kullanılmışsa operasyondan hemen sonra, genel anestezi uygulanmışsa cerrahi işlemden 1 saat sonra hasta mutlaka yürütülmelidir. Bu yürütme işlemi, hastaların en büyük korkularından birisi olan emboli atması riskine karşı güvenilir bir önlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında yine en önemli noktalardan birisi de korse kullanımıdır. Operasyon sonrasında hastalara giydirilen korsenin, banyo yapak dışında ilk 2 hafta çıkarılmaması gerekmektedir. Yapılan vücut şekillendirme estetiği türüne göre doktorlar, hastalardan bazı lenfatik drenaj masajları yapmalarını isteyebilirler. Bu konuda gerekenler hastaya anlatılabilir ya da uzman bir fizik tedavi kliniğine yönlendirme yapılabilir. Eğer doktor masaj önermiyor ise, masaj yapılmasına gerek kalmamış demektir. Bu kurallar erkekler için liposuction ya da bayanlar için liposuction fark etmeksizin geçerlidir.

Hangi Teknik Daha İyi

Spor ve diyet ile kilo verse bile belli bölgelerindeki inatçı yağlardan kurtulamayanlar, yağ alma ameliyatı üzerine araştırmalar yapmaya başlarlar. Bu noktada karşılarına liposuction çıkar. Fakat istenmeyen yağlarından kurtulmak isteyenler genel olarak hangi teknik daha iyi araştırması yapmaya başlarlar. Yıllardır popüler biçimde devam eden vücut şekillendirme ameliyatları neticesinde uzmanlar, vaser liposuction için en iyi teknik kararı almışlardır. Tabii yöntem ve teknik hastadan hastaya farklılıklar gösterebilir. Yine de hangi teknik daha iyi sorusu sorulduğu zaman genel kanı vaser tekniğinin daha iyi olduğu yönündedir.

Yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.