Lipomatik Riskleri

Lipomastik Riskleri Nelerdir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Her operasyon kendi içerisinde bir risk taşımaktadır. Lipomatik de hızlı, zahmetsiz bir işlem olsa da belli başlı risklere sahiptir. Diğer işlemlere kıyasla son derece düşük olan lipomatik riskleri şu şekildedir:

 • Sinir hasarı: İşlem sırasında yağ dokularının yanı sıra sinir dokularına zarar gelmesi sonucu ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur.
 • Diğer organlarda delinme yaraları: Kanüllerin takılması ve çıkarılması sırasında doğru açının ayarlanmaması diğer organların zarar görmesine sebep olabilmektedir.
 • Tromboemboli: Yaşanan bir tromboz sonrası kan pıhtısının damar tıkanıklığına yol açmasıdır.
 • Organ perforasyonları: Organların normal seyrinin dışında, anormal karşılanacak şekilde çalışmasıdır.
 • Pulmoner emboli: Kalpten akciğere kan götürmekte olan damarlara kan pıhtısı sıçramasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır.
 • Alerjik reaksiyon: Vücudun normal karşılamadığı bir temasa, cisme veya herhangi bir şeye karşı verdiği reaksiyondur.

Bu risklerden herhangi biri ile karşı karşıya kalındığından şüphe ediliyorsa, en kısa süre içerisinde bir sağlık kurumu ziyaret edilmelidir.

Lipomatik Yan Etkileri Nelerdir?

Lipomatik, yağ alınacak bölgeye genellikle 4-5 delik açarak uygulanmakta olan bir işlemdir. Ağrısı az olan ve iyileşme süreci hızlı ilerleyen bir işlem olsa da belli başlı yan etkileri bulunmaktadır. İşlem uygulanan kişide görülebilen bazı komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Morarma,
 • Enfeksiyon,
 • Mide bulantısı ve kusma (anesteziye bağlı),
 • Baş ağrısı,
 • Kanama, iltihaplı akıntı,
 • Kaşıntı.

Bu yan etkilerin ilk 5-7 gün içerisinde hafif seyirli şekilde ortaya çıkması muhtemeldir. Hastanın kendini kötü hissettiği, ateşlenme veya aşırı kanama yaşadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yağ Aldırma İşlemi Hangi Mevsimde Yaptırılmalıdır?

Gerçekleştirilen işlem sonrası ısıdan ve sıcaktan, nemden, terden olabildiğince uzak durmak gerekmektedir. Ameliyat sonrası korsesini takarken pişik, yapışma, terleme gibi etkilerle karşılaşmamak için bu işlem için en ideal dönem kış ve bahar ayları olarak görülmektedir.

Yağ aldırma işleminin kış aylarında yapılması durumunda korse ve yarayı sarma işlemleri çok daha rahat gerçekleştirilmektedir. Ancak bu mevsimde de soğuk alma, üşütme ve enfeksiyon üretme gibi etkilere karşı ekstra önlem almaya dikkat edilmelidir.

Lipomatik Yaptırmanın Vücuda Faydaları

Lipomatik, vücutta bölgesel olarak fazla depolanan yağlardan kurtulmayı sağlamaktadır. Hem metabolizmaya hem de vücuda pek çok faydası olan bu işlem sayesinde fazla kilolardan kurtulup sağlıklı bir vücut kitle indeksine kavuşmak da mümkün olmaktadır.

Kandaki şeker seviyesinin düşmesine katkı sağlayan lipomatik, selülit, çatlak gibi estetik anlamda önem taşıyan sorunların da önüne geçmektedir. Vücut şekillendirme amacıyla da bu işlemin olumlu yönde kullanıldığı görülebilmektedir. Kolajen üretiminin artması da lipomatiğin sağladığı faydalar arasında sayılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Lipomatik tehlikeli mi?

Lipomatik, doğru gerçekleştirildiği takdirde hiçbir tehlike teşkil etmemektedir. Her operasyonda geçerli olan genel risk prosedürünü kapsamaktadır. Elbette ki bu işlemin tehlike arz edebileceği kişi ve yaş grupları bulunmaktadır. Bu kişiler işlem öncesi tam tetkikler ve muayeneler ile tespit edilip durumdan haberdar edilmektedir. Riskin yüksek olduğu durumlarda hekim işlem için ret vermektedir.

Yağ aldırma kalıcı mı?

Vücuttan alınan yağlar, kalıcı olarak parçalanmaktadır. Ancak zaman içerisinde sağlıksız beslenme programları ve durağan bir yaşam nedeniyle yeni yağ tabakaları oluşabilmektedir. Vücuda verilen formu koruyabilmek adına diyet ve egzersiz programlarına bağlı kalınmalıdır.

Vücut hangi saatlerde yağ yakar?

Vücudun en çok sabahın erken saatlerinde yağ yaktığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle sabah uyanınca yapılan egzersizler, koşu veya yürüyüş gibi aktiviteler vücutta yağ yakımını hızlandırmaktadır. Lipomatik sonrası yağ yakımını desteklemek için sabah egzersizlerine başlamak da mantıklı bir seçenektir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣