Lipomatik İşlem Nedir?

Lipomatik İşlem Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kilo vermek isteyen pek çok kişinin yağ aldırma yöntemlerini araştırdığı bilinmektedir. Lipomatik işlem de gündemde olan bir zayıflama yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Peki, lipomatik işlem nedir?

Lipomatik işlem, yağ alınacak bölgede küçük delikler açılarak yağ tabakalarının parçalanmasını sağlayan bir liposuction yöntemidir. Uzun yıllardır bilinen geleneksel liposuction yöntemine göre daha az ağrılı geçmektedir. Bu işlem, iyileşme sürecinin hızı ile de dikkat çekmektedir.

Pek çok kişi tarafından lipomatik işlem tercih edildiği görülebilmektedir. Kilo vermek, vücut şekillendirmek ve vücuttaki fazla yağ dokusunu dolgu işlemleri için kullanmak adına bu işlemden faydalanıldığı görülebilmektedir.

Lipomatik İşlem Hangi Durumlarda Uygulanır?

Lipomatik işlemin temel amacı vücutta bulunan bölgesel fazla yağları aldırmaktır. Ancak vücut şekillendirme, form koruma, doğal enjeksiyon sağlama gibi amaçlarla da yapıldığı görülebilmektedir.

Özellikle fiziksel özellikleri ve kilosundan memnun olmayan kişilerin bu işlemi gerçekleştirdiği bilinmektedir. Vücutta yağ oranının fazla olduğu, derinin esnek kabul edildiği bölgelerde işlemin uygulanabildiği görülmektedir. Bu işlem sayesinde selülit görünümünden kurtulmak, deri sarkma problemlerini azaltmak ve çatlakların önüne geçmek mümkün olmaktadır.

Kimler Lipomatik Yaptırabilir?

Bu yağ aldırma işlemini yaptırmak için belli başlı kriterlere uyum sağlamak gerekmektedir. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir:

  • 18 yaşın üstünde olmak,
  • Vücut kitle indeksi (VKİ) 30’un altında olmak,
  • Şeker, tansiyon gibi hastalıklarda işlem için doktor onayına sahip olmak,
  • Kanda pıhtılaşma gibi bir probleme sahip olmamak,
  • Sigara kullanmamak (işlemden 3 hafta önce bırakmak).

Bu kriterlerin haricinde 45 yaş üstü veya farklı kronik hastalıklara sahip bireylerde doktor onayı alınması, tam tetkikler sonucunda işlemin gerçekleştirilmesi ekstra önem arz etmektedir.

Lipomatik İşlem Zararlı Mıdır?

Lipomatik, hızlı ve en az ağrı ile gerçekleştirilen işlemlerden birisidir. Vücutta herhangi bir hayati fonksiyonu riske etmez, formal bozukluklar oluşturmaz. Plastik cerrahi alanında en sık gerçekleştirilen işlemlerden olan yağ aldırma uygulamaları, doğru oranlarda ve şekillerde yapıldığında zarar teşkil etmez.

Vücut ağırlığının %5’inden fazlasına dokunulmadığı takdirde işlemin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Elbette ki her işlemde olduğu gibi bu yöntem de risk taşır ancak çoğu operasyona göre risk oranının bir hayli düşük olduğunu söylemek mümkündür.

Lipomatik İşlem Nereye Uygulanır?

Lipomatik işlem, vücutta fazla yağların olduğu kalça, üst kol, bel üstü, çene altı, bacak altı, diz içi bölgelerine uygulanabilmektedir. Vücutta yerleşen fazla yağ dokularından homojenik bir şekilde kurtulmayı sağlayan lipomatik, özellikle karın ve bacak bölgelerine uygulanmaktadır.

İşlem sonucunda parçalanan yağları; göğüs, kalça büyütme yahut şekillendirme gibi amaçlarla kullanan hastalara rastlamak da mümkündür. İşlemin uygulandığı bölgede deliklerin bıraktıkları izlerin estetik olarak tamamen iyileşmeme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle genellikle derisi esnek ve birincil derecede kapalı bölgelerde işlemin uygulandığı görülmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Lipomatik ile kaç kilo verilir?

İşlem sonrası verilen kilo kişinin kendi azmine bağlıdır. Ancak işlem sonrasında hastada 6-7 kiloluk bir azalma görmek mümkündür. Her hastadaki yağ oranı ve sarkan deri miktarı farklılık gösterdiği için verilen kilo değişiklik gösterebilmektedir. Sarkık derilerin alınması ile de daha fazla kilodan kurtulma mümkündür. Uzun vadede diyet ve sporla kilo verme sürecini desteklemek de fayda sağlamaktadır.

Lipomatik mi liposuction mı?

Liposuction, farklı kolları ve türleri bulunan bir işlemdir. En az ağrılı olan ve en hızlı iyileşme süresine sahip lipomatik sık tercih edilmektedir. Ayrıca lipomatik ile liposuctionın aksine yağları homojenik bir şekilde emme imkanı bulunmaktadır. Hızlı iyileşme süresi de bu işlemi cazip hâle getiren avantajlardan biridir. Bu yağ aldırma yönteminin çoğu noktada daha avantajlı olduğu söylenilmektedir.

Lipomatik işlem nerede yaptırılır?

Lipomatik işlem, güvenilir özel veya devlet hastanelerinde, estetik kliniklerde gerçekleştirilmektedir. Özel cihazı ile ve bu cihaz üzerine uzmanlaşmış, alan yeterliklerine sahip bir cerrah tarafından işlem uygulanabilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Bölgesel İncelme ve Zayıflama Merkezi de bu alanda hizmetler sunmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣