Lipomatik Sonrası Beslenme

Lipomatik Sonrası Beslenme

Son dönemlerin popüler zayıflama yöntemleri arasında yer alan lipomatik, iyileşme süresinin hızı ile de dikkat çekmekte. En az ağrıyla en kısa sürede kilo vermeyi ve vücut şekillenmesini hedefleyen lipomatik sonrası beslenme de bir hayli önemli.

Vücuttaki fazla yağları parçaladıktan sonra hem iyileşme süresini hızlandırma hem de vücuda verilen yeni formu koruyabilme amacıyla özel bir beslenme listesini takip etmek gerekmektedir. Lipomatik sonrası beslenme aşamasında yağlı, aşırı baharatlı, sindirmesi zor besinlerin tüketiminden uzak durulması önerilmektedir.

Lipomatik liposuction sonrası beslenme, şu besinleri muhakkak içermelidir:

 • Sıvı besinler (Su, hoşaf, soda, meyve suları vb.)
 • Sebze ve meyveler,
 • Omega-3 yağ asidinin alınabilmesi için balık veya vitamin takviyesi,
 • Kuruyemiş ve baklagiller (barbunya, mercimek, fıstık vb.),
 • Yağsız, doğal proteinler (yağı alınmış et ve kıyma, soya fasulyesi vb.).

Bu besinleri alarak hem işlem sonrasındaki yağ yakım sürecini hızlandırmak mümkün olur hem de sağlıklı bir şekilde form koruma imkanı edinilir. Avicenna Ataşehir Beslenme ve Diyet bölümü de beslenme şekilleri ve diyet listeleri hakkında hizmetler sunmaktadır.

Doktor izniyle yeşil çay, melisa gibi bitki çayları içmek de ayrıca vücuttaki ödemin gitmesini hızlandıracaktır. Bu nedenle lipomatik sonrası beslenme zincirine bitki çaylarını eklemek de mümkündür. Lipomatik avantajları oldukça fazla olan bir işlemdir ve sürecin doğru devam ettirilmesi durumunda ciddi kilo kaybı ile hasta dilediği forma ulaşma imkanı edinmektedir.

Lipomatik Uygulamasında Yasak Olan Besinler

Uygulanan lipomatik işlemi sonrasında iyileşmeyi desteklemek ve fazlası alınan yağ tabakalarının yeniden oluşumunu önlemek için beslenmeye özen gösterilmelidir. Lipomatik sonrası beslenmede bu nedenle yasaklanan belli başlı yiyecekler bulunmaktadır.

Bu uygulama sırasında ve sonrasında yasak olan besinler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Doymuş yağ içeren kızartmalar, paketli ürünler (cips vb.) sürecin en büyük düşmanlarıdır.
 • Rafine şeker de hem sağlığı hem de işlem ömrünün uzunluğunu tehdit eden besin kaynaklarındandır. Çikolata, kurabiye, şekerleme gibi içerisinde rafine şekere yer verilen gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.
 • Lipomatik sonrası beslenmede en az iki ay, tuzlu gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Ödemin önüne geçmek ve sodyumun iyileşme sürecini geciktiren enflamasyon etkisine kapılmamak için tuzdan uzak durmak mühimdir.
 • Alkollü içecekler, lipomatik sonrası alınan ilaçlarla etkileşime girerek sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Alkol aynı zamanda vücutta su kaybına sebep olarak iyileşme süreci üzerinde de olumsuz etki yaratacaktır. Bu nedenle en az iki hafta alkolden uzak durulması gerekmektedir.

Lipomatik Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vücuttaki istenmeyen yağların yakımını sağlayan lipomatik işlemini yaptırırken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır.

 • Hastanın işlem sonrasında en az 1 gün duş alması yasaklanmaktadır. İşlem bölgelerine su değdirilmemesi gerektiği için bu yasağa dikkat edilmelidir.
 • Sıvı alımına dikkat etmek de önemlidir. Su ve soda ile vücutta yaşanan sıvı kaybının önüne geçilebilmektedir.
 • Operasyon sonrasında zorunlu tutulan korsenin kesinlikle takılması gerekmektedir. Vücudun doğru şekillenebilmesi için ve işlem bölgelerinin korunması için doktor izni olmadıkça korse çıkartılmamalıdır.
 • Egzersiz yapmak, yürümek de vücudun kendini toparlaması açısından önem taşımaktadır. Kanın uyuşmaması, dolaşımının artması için lipomatik sonrası egzersizleri de ihmal etmemek gerekmektedir.
 • İşlem sonrası en önemli konulardan birisi de beslenmedir. Lipomatik sonrası beslenmede diyet uygulayacak kişilerin kesinlikle aç kalmaması, az az fakat sık sık yemek yemesi önerilmektedir. Protein ağırlıklı beslenme de iyileşme süreci için çok önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Lipomatik yaptırmak için vücut kitle indeksi (VKİ) kaç olmalı?

Lipomatik işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler için vücut kitle indeksi sınırı 30’dur. Bu indeksin altındaki kişilerin lipomatik yaptırması mümkündür.

Kimler lipomatik yaptırabilir?

18 yaşının üstünde olan ve vücut kitle indeksi sınırını geçmemiş olan herkesin lipomatik yaptırması mümkündür. Kronik rahatsızlıklara sahip olan kişilerde ise doktor inisiyatifinde işlem yapılabilmektedir.

Şeker hastası lipomatik yaptırabilir mi?

Yapılan araştırmalar şeker ve tansiyon hastaları için bu tip işlemlerin olumlu etkileri olduğunu gösterse de kesin kararın doktor danışmanlığında verilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.