Menisküs Fizik Tedavisi Ne Kadar Sürer?

menisküs fizik tedavisi ne kadar sürer fizik tedavi uygulanan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Menisküs Fizik Tedavisi Ne Kadar Sürer? sorusu,  diz yırtıkları sonrasında etkilenen hareket kısıtlaması için tedavi görenler tarafından merak ediliyor. Menisküs rehabilitasyon süresi hakkında detaylar için makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Menisküs Nedir?

Menisküs, her iki dizde bulunan bir kıkırdak parçasıdır. Kaltiksi ve pürüzsüz olan menisküs, ağırlığın eşit olarak dağılmasında ve dizi sabitlemede görev almaktadır. Her yaştan insan evinde basit işler yaparken dahi menisküs yırtıkları ile karşılaşabilir. Küçük menisküs yırtıkları rahatsız edici olsa da kendiliğinden veya fizik tedavi ile düzelebilir. Ancak ciddi menisküs yırtıkları durumunda daha derin sorunlar görülebilir ve  dikkat gerektiren bir tedavi lazımdır.

Menisküs Yırtığı Neden Olur?

Menisküs yırtığı, dizdeki bükülme hareketi nedeniyle aniden meydana geebilir. Sporcularda en sık görülen yaralanmalar menisküs yırtıkları olmaktadır Özellikle futbol, voleybol, hokey gibi diz ekleminin çok sık kullanıldığı spor türlerinde dikkatli olunması gerekir. Menisküslerin bozulamaya başlamasıyla beraber, yaşlılıkta da menisküs yırtıkları ile karşılaşılabilir. Çünkü zamanla zayıflayan kaslarda sık sık ağırlık taşımak veya dizlere yüklenmek sorunlara neden olabilir. Karmaşık olan menisküs yırtıkları için menisküs ameliyatı gerekirken, menisküs fizik tedavi de daha küçük yaralanmalar için tercih edilebilir.

Menisküs Fizik Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Menisküs ameliyatsız iyileşme, oldukça uzun sürebilen bir işlemdir. Hiçbir tedavi olmadan menisküsün kendiliğinden iyileşmesini beklemek aynı zamanda tehlikeli olabileceği gibi ağrı çekmeye de neden olmaktadır. Menisküs fizik tedavi uygulamaları sayesinde daha kısa sürede tedavi sağlanabilir ve günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Menisküs Fizik Tedavisi Ne Kadar Sürer? diye merak ediyorsanız, ortama olarak 4 ila 8 haftadan bahsedebiliriz. Bu durum yırtığın durumu ve ciddiyetine göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda iyileşme süreci de uygulanan tedaviye ne hızla cevap vereceğinize göre farklılık gösterecektir.

Menisküs fizik tedavi süresini etkileyen faktörler arasında;

  • Yaş
  • Yaşam tarzı
  • Semptomların süresi

Etkenleri de göz önüne alınmalıdır. Nispeten daha sağlıklı bir dize sahip olan kişiler tedaviye daha hızlı cevap verebilirler. Genellikle fizik tedavi uygulamaları esnasında spor aktivitelerine ara vermeniz beklenecektir ancak menisküs tedavisi sonrasında eski hareketliliğine geri dönebilirsiniz. Fizyoterapist ile menisküs fizik tedavi egzersizleri uygulamak çok daha güvenli olacaktır. Bu nedenle fizik tedavi uzmanlarının verdiği programları bir fizyoterapistle birlikte devam ettirmeniz gerekmekte.

Sonuç

Programınız boyunca menisküs ağrılarınız azalacak ve diz hareketlerinizde artık gözükecektir. Diğer yandan fizik tedavisiz menisküs düzelmesini beklemek oldukça uzun ve ağrılı bir süreç olabilir. Bu nedenle menisküs yırtığından kurtulmak için eklem sorunlarına yönelik bir egzersiz programına başlamalı ve düzenli devam etmelisiniz. Tüm atletik aktivitelere devam etmeden önce tam anlamıyla iyileşmiş olmaya dikkat etmelisiniz. Bunun içinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları sonrası doktorunuza muayene olmayı ve onay almayı unutmayınız. Bu nedenle menisküs fizik tedavi öncesi fizik tedavi uzmanı ile görüşmek ve süreç hakkında bilgi almak önemlidir. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi yırtık menisküsü iyileştirir mi?

Ciddi şekilde yırtılmış menisküs tedavisinde, fizik tedavi uygulamaları tek başına faydalı olmayabilir. Menisküs ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulanması daha faydalı bir yoldur.

Menisküs yırtığı fizik tedavi ile daha hızlı iyileşir mi?

Evet. Menisküs yırtığı fizik tedavisi çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle ciddi olmayan menisküs yırtıklarının düzelmesi için fizik tedavi yeterli ve iyileştirici bir yöntemdir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣