Menisküs: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Dizde menisküs ağrısı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz ağrılarının altındaki en önemli sebeplerden biri olan menisküs hakkında tüm merak edilenlerini sizler için inceledik. Belirti, tanı, tedavi ve ameliyat yöntemleri detaylarıyla içeriğimizde…

Menisküs Nedir?

Menisküs; dizimizin her iki tarafında olup, dizimizi stabil tutmaya ve diz hareketlerini düzgün yapmamıza yardımcı olmaktadır. uyluk kemiği ve kaval kemiğini birbirine bağlayan menisküs sağlığı, dizin düzgün çalışmasını sağlayabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Menisküs Yırtılmasının Nedenleri?

Diz, eklem üzerine yapılan baskılar, dışarıdan müdahale ve sert darbeler sonucunda hasar görebilir. özellikle spor aktiviteleri esnasında alınan sert darbeler sonucu duymaya alışkın olduğumuz bağ yırtılmaları, normal bir çömelme pozisyonunu yaparken de yaşanabilir.  Ani dönüşler, kontrolsüz ağır kaldırma ve çok uzun süre çökme pozisyonunda kalma gibi durumlar yırtığına sebep olarak gösterilebilir.

Menisküs Yırtığının Belirtileri

İlk başta çok acı hissedilmek ile birlikte, bazı değişiklikler olduğunu fark edebilirsiniz. Diğer belirtileri arasında;

  • Diz kapağında gelişen ağrı (dokunulduğunda artar)
  • Patlama hissi
  • Dizinizi tamamen bükememek
  • Bacak eklemi boyunca hassasiyet
  • Dizin kitlenmesi
  • Şişlik

Zedelenme yaşayanların ilk hissettikleri etki, diz bölgesinde patlamaya benzeyen bir his. Aynı zamanda menisküs yırtığı sesi duyabilir, yırtıldığı an dışarıya sesi gelebilir. Yukarıdaki belirtilere ek olarak ağrı seviyesi artabilir, ayağınızın üzerine basmakta zorlanabilirsiniz. Bu belirtilerden birini gösterirseniz doktora gitmek için geç kalmamalısınız.

Menisküs Yırtığının Tanısı

Menisküs yırtığının teşhisi için iki yöntem bulunuyor. Ortopedi ve Travmatoloji doktorunuzun yapacağı fiziki muayene ve görüntüleme sistemleri kullanılarak tanı yöntemidir.

Fiziki Muayene

Menisküs yırtığı şüphesiyle doktora gittiğinizde, doktorunuz dizinizi inceleyerek bazı hareketleri yapmanızı isteyecektir. Diz hareket açıklığının kontrol edildiği fiziki muayenede tüm bacak ekleminiz boyunca inceleme yapılacaktır. Tanı bu aşamada konulabilir ancak tam ve doğru tanı için aşağıdaki testlerin yaptırılması istenebilir.

Görüntüleme Testleri

Burada anlatılan testler yırtığın tanısı için önemli rol oynayan, tam tanı konulması açısından önemli tetkiklerdir.

  • Diz röntgeni : Yırtığı detaylıca göstermek için tek başına yeterli değildir ancak dizdeki tüm problemlerin görüntülenmesi için yaptırılır.
  • MR: Dizin birçok açıdan görüntülenmesini sağlayan MR sayesinde yırtık ve bağlardaki sorunlar görüntülenebilir.
  • Ultrason: Ultrason, dizimizdeki eklemlerin görüntülenmesi için gereklidir. diz içerisinde hareket eden bir kıkırdak varsa ultrasonda belli olacaktır.
  • Artroskopi: Kapalı ameliyat yöntemi olan artroskopi sayesinde eklem içi tam görüntülenme sağlanabilir. tanı konulamıyorsa kullanılan bu yöntem, küçük bir kesiden içeri girilerek yapılıyor.

Menisküs Yırtıkları Nasıl Önlenir?

Olası yırtılmaları önlemek için yapılabilecek uygulamaların başında düzenli egzersiz geliyor. Bacak kaslarının güçlenmesini sağlayacak ufak egzersizler sayesinde tüm diz eklemlerinin korunmasını sağlayabilirsiniz. Sporun yanı sıra menisküs dizliği gibi diz bağlarını destekleyecek ortopedik kıyafetler diyebilirsiniz. egzersizler sırasında kullanabileceğiniz ortopedik dizlikler eklemlerimizin korunmasında yardımcı olacaktır. Aynı zamanda spor aktiviteleri öncesinde ısınma, esneme hareketleri yapmak olası eklem ağrılarını engelleyecektir.

Menisküs Yırtığı Tedavi Yöntemleri

Tendom ve bağ yırtılmalarında fizik tedavi ve ameliyat ile iyileşmek mümkündür. Ameliyat öncesinde diğer seçenekleri denemek isteyenler fizik tedavi yöntemiyle iyileşmeyi deneyebilir. Detaylar;

Menisküs Fizik Tedavi Yöntemi

Erken dönemde teşhis edilen yırtık, ufak zedelenmeler gibi durumlarda menisküs fizik tedavisi denenebilir. erken dönemde başarılı sonuçlar alınabilen yöntemde amaç diz çevresi kasların ve eklemlerin güçlendirilmesidir. tedaviye ek olarak dizlik ve destekleyici kıyafetler kullanılarak ekleme olan yük azaltılabilir. Böylelikle eklemdeki yırtıklar zamanla planlı egzersizlerle tedavi edilebilir.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Menisküs Ameliyatı

Menisküs ameliyatı öncesinde fizik tedavi yöntemlerini deneyim yeterli verimi alamadıysanız, büyük yırtıklar için ameliyat yöntemini tercih edebilirsiniz. Cerrahi işlem yapılarak yırtığı eklem içinden dikmeye, onarmaya yöneliktir. Diz artroskopisi yanı kapalı ameliyat uygulanarak gerçekleştirilen menisektomi cerrahi işlemle dizin iyileşmesi iç kısımdan sağlanarak, eski sağlıklı haline döndürülür. Menisküs ameliyatı sonrası fizyoterapistlerle yapılan düzenli egzersizler sayesinde diz eski hareketlerini yapabilir konuma gelecektir. 45 dakika 2 saat arasında süren ameliyat işlemi kapalı ameliyat şeklinde olursa hızlı sürede iyileşme, günlük rutine dönüş sağlanabilir. Dizlerinizde güçsüzlük, ağrı veya diğer şikayetlerden muzdaripseniz aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Menisküs nedir? 

Her iki dizimizde bulunan iki yumuşak kıkırdağın ismidir. diz ekleminin düzgün çalışmasında büyük rol oynamaktadır.

Menisküs yırtığı kendiliğinden iyileşir mi?

Malesef kendiliğinden iyileşmez. Fizyoterapistler eşliğindeki fizik tedavi uygulama planlarıyla ağrı ve şişliğin azaltılıp zamanla iyileşmesi mümkün olabilir.

Menisküs yırtığı nasıl fark edilir?

Tanısı için ortopedi doktoruna muayene olup, MR gibi görüntüleme tekniklerini yaptırmanız gerekmektedir.

Menisküs ameliyatı 2021 fiyatları nedir?

Menisküs yırtığı ameliyat fiyatları için iletişim kısmından bizlere ulaşıp, operasyon fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣