Menisküs Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

menisküs fizik tedavi uygulaması yapan fizyoterapist

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Menisküs fizik tedavi uygulamaları, menisküs yırtığı ve diğer sorunların tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Dilerseniz, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Menisküs Nedir?

Menisküs en sık karşılaşılan eklem sorunlarından biridir. Sıklıkla sporcularda meydana gelen menisküs yaralanmaları, tedavi edilebilen sorunlardan biridir. Tedavi edilmeyen menisküs yırtıkları olması durumunda diz hareketleri olumsuz yönde etkilenmektedir. Hem gençlerde hem de yaşlarda görülebilen menisküs yırtıkları vücudun yıpranmasına bağlı olarak gelişebilir. Çeşitli yöntemlerde düzeltilebilen menisküs yırtıklarında ameliyatlı tedavi gibi fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında tercih edilmektedir.

Menisküs Fizik Tedavisi Nasıl Yapılır?

bir menisküs yırtığı varsa dizinizi iyileşirmek için fizik tedavi egzersiz programı uygulanması gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgedeki fizik tedavi merkezleri ve fizyoterapistlerle birlikte çalışarak maksimum diz açıklığına ulaşabilir ve gücünüzü tekrardan kazanabilirsiniz. Normal aktivitelerine dönmek için yardımcı olacak uygulamalar sayesinde hızlı şekilde düzelme gösterebilirsiniz. Diz menisküs fizyoterapi hareketleri arasında;

  • diz hareket açıklığı egzersizleri
  • topuk kaydırma egzersizi
  • yüzüstü asılma egzersizi
  • kuadriseps egzersizleri
  • kısa ark dörtlü egzersizi
  • düz bacak kaldırma
  • denge ve propriosepsiyon
  • plyometrics ve nöromüsküler eğitim
  • bisiklet sürme

Yukarıda bahsedilen egzersizleri, diz eklemlerinde iyileşme sağlarken, bölgesel ağrılara iyi gelecektir. Menisküs fizik tedavisinde hem manuel tedavi teknikleri hem de robotik fizik tedavi uygulamaları tercih edilmektedir. Menisküs yırtılmasından sonra egzersizler diz rehabilitasyon programları ile düzeltilebilmektedir. Yatarak fizik tedavi veya evde fizik tedavi uygulamaları ile fizyoterapistiniz ile konuşmanız yeterlidir. Fizik tedavi uzmanı ile yapacağınız görüşmelerde hangi egzersizlerin sizin için faydalı olacağı kesinleşecektir ve buna uygun program verilecektir. Sağlığınız için belirtilen egzersizleri en uygun şekilde tamamlayınız ve yanınızda fizyoterapistinizin bulunması oldukça önemlidir.

Menisküs Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Menisküs yırtıklarında düşük veya orta dereceli açılmalar, ilaç ve fizik tedavi uygulamalarıyla tedavi edilebilir. Menisküs fizik tedavi egzersizleri sayesinde belirli süre istirahat ve egzersiz programı yapılarak, menisküs fizyoterapisi sağlanabilir. Ancak belirlenen seanslara sadık kalmak ve önerilen egzersizleri yapmak büyük önem taşıyor. Aksi takdirde tedavi edilmeyen yırtıklar ilerleyerek, cerrahi tedaviye gerek duyulabilir.

 

Sonuç

Diz menisküs yaralanmaları oldukça zorlayıcı ve ağrılı olabilir. Menisküs yırtıklarının tedavisi ne kadar erken başlatılırsa, iyileşme süresi o kadar hızlı gelişecektir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının doğru ve güvenilir şekilde uygulanması, diz eklemlerindeki baskıyı azaltacaktır. Manuel tedavi ve robotik tedavi yönünden yardımcı olabilecek fizyoterapistlerle çalışmalar, kısa zamanda güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, ön muayene gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Menisküs fizik tedavisi kaç seans sürer?

Menisküs fizik tedavi uygulamalarının seansına, fizik tedavi uzmanı doktorunuzla yapacağınız muayene sonrası karar verilecektir. Doktorunuzun önerisine göre, seanslar 1,5 aylık sürede 8 veya 10 program üzerinden yapılabilir.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon menisküs ameliyatı sonrası iyileşme sağlar mı?

Menisküs ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulamaları, eklem bölgesinde hareket kısıtlamasının düzelmesinde yardımcı olmaktadır. Menisküs ameliyatı sonrası fizik tedavi sayesinde daha hızlı iyileşme sağlanabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣