Felçli Hastalarda Fizik Tedavinin Önemi

felçli hastalarda fizik tedavinin önemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Felçli hastalarda fizik tedavinin önemi, iyileşme sürecine olan etkisi merak edilen konulardan biridir. İnme yaşayan hastalarda görülen fonksiyon kaybı oldukça moral bozucu olabilmekte. Bu urumun hızlı düzelme sağlaması adına felçli hastalarda fizik tedavi uygulanmaktadır. Uygulamalar hakkında merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları, fiziksel fonksiyonlarda meydana gelen işlev bozukluğu ve hareket kısıtlamanın ortadan kaldırılmasında etkilidir. Beden hareketlerinde yaşanan doku hasarı ve zedelenmenin düzeltilmesi için fiziksel rehabilitasyondan sıklıkla faydalanılmaktadır. Felçli hastalarda uygulanabilen; germe, yürüyüş egzersizleri, açma hareketleri sayesinde zamanla ağrılarda azalma ve düzelme görülmektedir. İnme yaşayan hastalarda fizik tedavi için evde fizik tedavi ve yatarak fizik tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Evde fizik tedavi ile hastaya uygulanacak egzersizler için ev ortamında fizyoterapist eşliğinde çalışma sağlanmaktadır. Yatarak fizik tedavi ise sağlık kurumunda yatış sağlanarak yapılan uygulamalardır. Felçli hastalar hareket etmekte zorlandıkları için haftanın belirli günleri gidip gelmek esnasında zorluk yaşayabileceği için evde veya yatarak uygulamaları tercih edebilirler. Her iki uygulama da günde en az 2 saatlik uygulama süresine sahip olduğu için büyük fayda sağlamaktadır.

Felçli Hastalarda Fizik Tedavinin Önemi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, felçli hastalarda tam iyileşmeyi garanti etmemektedir.  Ancak omurilikteki sinir yollarını uyarmaya ve oluşan sertlikler, kas atrofisi ve zayıf dolaşım gibi komplikasyon riskini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Omurilikte uyarılmayı teşvik etmek için sıklıkla tekrarlayan kişiye özel egzersizler uygulanması esastır.  fizik tedavi uygulamaları, bireylere yardımcı olabilecek egzersizler yoluyla rehberlik etmektedir. Avicenna Hastanesi fizik tedavi merkezimizde, uzman fizyoterapistler eşliğinde yapılan uygulamalarda, hareket kısıtlaması ortadan kaldırılarak eski hareketliliğin geri döndürülmesi sağlanabilir.

Bunun için uzman doktorlarımız ile görüşmeler sağlanıp, gerekli destekleyici tedaviler uygulanmaktadır. Felçli hastalarda fizik tedavi, iyileşme sürecinin olmazsa olmaz parçalarından biridir. En az ilaç ve cerrahi yöntemle tedavi kadar önemli olan fizik tedavi ile tekrar eski günlerinize geri dönebilirsiniz.

 

Sonuç

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon, bedensel ağrıların azaltılması ve istenilen hareketliliğin geri kazanılması için birebirdir. Travmalar veya zedelenmeler sonrasında oluşan hareket sorunları sizi günlük hayatınızdan geri koyabilir. Bazen yüz felci bazen inme gibi sorunlarla hayatımıza dahil olan hareket kısıtlamaları, belirli bölgenin komple hareketini engelleyebilir. Bu ve benzeri durumlarda fiziksel tedavi yöntemleri ve fizik tedavi cihazları etkili şekilde fayda sağlamaktadır. Manuel terapi veya elektroterapi gibi yöntemlerle uyarılan sinirlerle bölgesel hareketlilik sağlanmaktadır. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz felci fizik tedavi uygulaması etkili midir?

Minikleri, yüz hareketlerini ve göz kırpmayı engelleyebilen yüz felci, fiziksel tıp ve rehabilitasyon ile tedavi edilebiliyor. Yüz bölgesinde kasların uyarılması ve tekrar güçlendirilmesiyle yüz felci tedavisi tamamlanabilir.

Felç sonrası fizik tedavi ne zaman uygulanır?

Felç sonrası fizik tedavi uygulaması ne kadar hızlı sağlanırsa, o kadar faydalı olmaktadır. İnme sonrası 24 – 48 saat sonrasında felç tedavisine başlanabilir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorlarımız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣