Felçli Hastalarda Fizik Tedavinin Önemi

felçli hastalarda fizik tedavinin önemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Felçli hastalarda fizik tedavinin önemi, iyileşme sürecine olan etkisi merak edilen konulardan biridir. İnme yaşayan hastalarda görülen fonksiyon kaybı oldukça moral bozucu olabilmekte. Bu urumun hızlı düzelme sağlaması adına felçli hastalarda fizik tedavi uygulanmaktadır. Uygulamalar hakkında merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları, fiziksel fonksiyonlarda meydana gelen işlev bozukluğu ve hareket kısıtlamanın ortadan kaldırılmasında etkilidir. Beden hareketlerinde yaşanan doku hasarı ve zedelenmenin düzeltilmesi için fiziksel rehabilitasyondan sıklıkla faydalanılmaktadır. Felçli hastalarda uygulanabilen; germe, yürüyüş egzersizleri, açma hareketleri sayesinde zamanla ağrılarda azalma ve düzelme görülmektedir. İnme yaşayan hastalarda fizik tedavi için evde fizik tedavi ve yatarak fizik tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Evde fizik tedavi ile hastaya uygulanacak egzersizler için ev ortamında fizyoterapist eşliğinde çalışma sağlanmaktadır. Yatarak fizik tedavi ise sağlık kurumunda yatış sağlanarak yapılan uygulamalardır. Felçli hastalar hareket etmekte zorlandıkları için haftanın belirli günleri gidip gelmek esnasında zorluk yaşayabileceği için evde veya yatarak uygulamaları tercih edebilirler. Her iki uygulama da günde en az 2 saatlik uygulama süresine sahip olduğu için büyük fayda sağlamaktadır.

Felçli Hastalarda Fizik Tedavinin Önemi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, felçli hastalarda tam iyileşmeyi garanti etmemektedir.  Ancak omurilikteki sinir yollarını uyarmaya ve oluşan sertlikler, kas atrofisi ve zayıf dolaşım gibi komplikasyon riskini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Omurilikte uyarılmayı teşvik etmek için sıklıkla tekrarlayan kişiye özel egzersizler uygulanması esastır.  fizik tedavi uygulamaları, bireylere yardımcı olabilecek egzersizler yoluyla rehberlik etmektedir. Avicenna Hastanesi fizik tedavi merkezimizde, uzman fizyoterapistler eşliğinde yapılan uygulamalarda, hareket kısıtlaması ortadan kaldırılarak eski hareketliliğin geri döndürülmesi sağlanabilir.

Bunun için uzman doktorlarımız ile görüşmeler sağlanıp, gerekli destekleyici tedaviler uygulanmaktadır. Felçli hastalarda fizik tedavi, iyileşme sürecinin olmazsa olmaz parçalarından biridir. En az ilaç ve cerrahi yöntemle tedavi kadar önemli olan fizik tedavi ile tekrar eski günlerinize geri dönebilirsiniz.

 

Sonuç

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon, bedensel ağrıların azaltılması ve istenilen hareketliliğin geri kazanılması için birebirdir. Travmalar veya zedelenmeler sonrasında oluşan hareket sorunları sizi günlük hayatınızdan geri koyabilir. Bazen yüz felci bazen inme gibi sorunlarla hayatımıza dahil olan hareket kısıtlamaları, belirli bölgenin komple hareketini engelleyebilir. Bu ve benzeri durumlarda fiziksel tedavi yöntemleri ve fizik tedavi cihazları etkili şekilde fayda sağlamaktadır. Manuel terapi veya elektroterapi gibi yöntemlerle uyarılan sinirlerle bölgesel hareketlilik sağlanmaktadır. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz felci fizik tedavi uygulaması etkili midir?

Minikleri, yüz hareketlerini ve göz kırpmayı engelleyebilen yüz felci, fiziksel tıp ve rehabilitasyon ile tedavi edilebiliyor. Yüz bölgesinde kasların uyarılması ve tekrar güçlendirilmesiyle yüz felci tedavisi tamamlanabilir.

Felç sonrası fizik tedavi ne zaman uygulanır?

Felç sonrası fizik tedavi uygulaması ne kadar hızlı sağlanırsa, o kadar faydalı olmaktadır. İnme sonrası 24 – 48 saat sonrasında felç tedavisine başlanabilir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorlarımız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣