Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar, rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkları etkilemektedir. Tedavisi mümkün olan bu hastalığın erken safhalarda antibiyotikler yardımıyla uygulanmaktadır. Ancak ileri vakalarda cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık Nedir?

Pelvik inflamatuar veya pelvik enfeksiyonu kadın üreme organlarının iltihaplanması ile karakterizedir. Bu hastalığın başlıca nedenlerinden biri ise cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Ancak diğer çeşitli faktörler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Pelvik enfeksiyonu erken teşhis edildiğinde tedavisi genellikle antibiyotikler yardımıyla yapılmaktadır. Ancak erken teşhis edilmemiş ve ilerlemiş vakalarda duruma göre cerrahi müdahale gerektirebilir. Pelvik enfeksiyonu kadınlar için ciddi bir hastalıktır. Çünkü tedavi edilmediği takdirde kadın üreme sisteminde kalıcı hasara yol açabilmektedir. Bununla birlikte kadınlarda kısırlığın başlıca nedenlerinden biri pelvik enfeksiyonudur. Bunlara ek olarak her yıl çoğu kadından görülen dış gebelik nedenleri ise pelvik enfeksiyonu ile ilişkilendirilmektedir. Bu hastalık rahim ve fallop tüpleri başta olmak üzere kadın üreme sistemindeki diğer kısımlara zarar verebilmektedir. İleri vakalarda birden fazla soruna ve hastalığa yol açan pelvik iltihaplanmasının erken teşhisi ve tedavisi bu nedenle önemlidir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Sıkça vajinal duş yapan kadınlar,
 • Birden fazla partneri, birden fazla kişiyle cinsel bir birliktelik yaşayan kişiler,
 • Daha önce pelvik enfeksiyonu geçirmiş olan kadınlar,
 • Bel soğukluğu ve klamidya ile oluşmuş cinsel yolla bulaşan hastalığı olanlar,
 • Genellikle genç kadınlarda görüldüğü ortaya çıkmıştır, ancak yine de cinsel olarak aktif herhangi bir yaşta da görülme olasılığı vardır.

Pelvik İnflamatuar Hastalığa Neden Olan Nedir?

Serviks, bakterilerin vajinadan girerek iç üreme organlarına yayılmasını ve ilerlemesini önlemektedir. Bu sayede kadın üreme organları olası bir enfeksiyondan korunmuş olur. Ancak serviks, gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalması durumunda kendisi de enfekte olmaktadır. Enfekte olan serviks, bakterilerin üreme organlara yayılmasını engelleyemez. Bu durumda iç organlarında enfekte olması kaçınılmazıdır. Bu hastalığa neden olan organizmalar genital bölgeye geçtiğinde ise pelvik inflamatuar hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte pelvik enfeksiyonunun tek nedeni cinsel yolla bulaşan hastalıklar değildir. Birden fazla faktör bu hastalığın oluşumunda rol oynayabilir. Öncesinde kürtaj geçmişi olan bir kişi veya doğum yapmış olmakta bu hastalığa neden olabilen faktörler arasındadır. Bununla birlikte çok sık ve birden fazla partner değiştirmekte enfeksiyon riskini arttırabilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık Belirtileri Nelerdir?

 • Adet düzensizliği,
 • İdrar yaparken yanma veya ağrı,
 • Pelvik bölgede veya midede ağrı,
 • Alt sırtta ağrı hissi,
 • Cinsel birliktelik sırasında veya sonrasında ağrı,
 • Kötü kokulu ve koyu renkli vajinal akıntı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Ateş ve titreme gibi kişiden kişiye değişiklik gösteren belirtiler bulunmaktadır.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nasıl Teşhis Edilir?

 • Endometrial biyopsi yapılmaktadır,
 • Kan testleri,
 • Üreme organlarınızı kontrol etmek için pelvik ultrasona başvurulmaktadır,
 • Rahim ağzından ve vajinadan örnekler alınarak enfeksiyona neden olan bakterileri tanımlamak için laboratuvara gönderilmektedir,
 • Şikayetler üzerine pelvik muayene sırasında vajinal akıntının bir örneğini alınarak kültür ve idrar testleri yapılmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman doktor kontrolünde yapılan muayene ve testler sonucu pelvik enfeksiyonunu gösteriyorsa eğer hemen tedaviye başlanılmaktadır. Hastalığın durumu, ilerleme veya erken teşhis durumu tedavi yöntemlerinde değişikliğe neden olmaktadır. Erken teşhis durumunda çoğunlukla ağızdan oral yolla antibiyotik tedavisi başlatılır. Ancak antibiyotik tedavisi yeterli değilse veya ileri düzey bir vakaysa doğrudan damardan ilaç tedavisine başlatılabilmektedir. Damar yoluyla ilaç tedavisinde kişinin hastanede yatması gereklidir. Ancak çoğu tedavi yöntemleri denemiş ve başarısız olunmuşsa veya ilerlemiş ve antibiyotik tedavi yönteminin yetersiz kalacağı vakalarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri

 • Fallop tüpünün çıkarılması,
 • Oluşan apsenin çıkarılması için pelvik yıkama laparoskopi işlemi,
 • Hastalığın ilerleyiş ve yayılma durumuna göre yumurtalıkların alınması gerekebilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalığın Komplikasyonları?

 • Kısırlığa yol açması,
 • Dış gebeliğe neden olabilmektedir,
 • Üreme organlarında yara izi veya hasar ortaya çıkabilmesi,
 • Fallop tüplerinde enfekte sıvı birikmesi,
 • Diğer üreme organlarında, kronik pelvik ağrıya neden olabilmesi gibi çeşitli komplikasyonları bulunmaktadır.

Pelvik Enfeksiyonu Hastalık Nasıl Önlenebilir?

 • Kokulu ve koyu renkli vajinal akıntı, pelvik ağrı veya dönemler arasında kanama gibi olağan dışı durumlar fark edilirse doktora başvurulmalıdır,
 • Birden fazla cinsel partnerden kaçınılmalıdır,
 • Düzenli jinekolojik muayene ve tarama yaptırılmalıdır,
 • Doğum kontrol hapları kullanılsa bile prezervatif gibi korunma yöntemleri kullanılmalıdır,
 • Birçok servikal enfeksiyon, iç üreme organlarınıza yayılmadan önce tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Pelvik İnflamatuar Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Bu hastalığa kadın hastalıkları ve doğum uzmanı veya jinekoloji uzmanı bakmaktadır.

Pelvik Ultrasonda Neler Çıkar?

Pelvis yani leğen kemiğinin içerisinde bulunan pelvik bölgesi, içerisinde yumurtalık, rahim ve idrar torbası bulunmaktadır. Pelvik ultrason yardımıyla bu organların detaylı görüntüsü sağlanmaktadır.

Pelvik Muayenede Ne Yapılmaktadır?

Muayene sırasında doktor parmaklarını kullanarak rahim, yumurtalıklar ve pelvik organları hissederek büyüklüklerini, şeklini ve anormal bir durum olup olmadığını anlamaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣