Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir histir. Bu durum kişinin duygusal ilişkiler kurmasını zorlaştırarak sosyal ilişkilerini de olumsuz yönden etkilemektedir. Diğer tüm fobilerde olduğu gibi aşık olma korkusunun da birden fazla çeşitli sebebi olabilmektedir.

Filofobi Nedir?

Aşık olma korkusu, bir kişinin romantik ilişkilere girmemesi ve duygusal bağlantılardan kaçınması ve korkması anlamına gelmektedir. Bu korku, geçmişte yaşanan olumsuz deneyimlerden, güven eksikliğinden, reddedilme korkusundan veya başka birçok nedenle ortaya çıkabilmektedir. Filofobi olan kişiler bağlanmaktan ve duygusal anlamda bir şeyler yaşamaktan kaçınmaktadırlar. Bu durum kişinin mutlu ve sağlıklı bir ilişki yaşamasını engelleyerek kişisel gelişimini olumsuz etkileyebilir. Aşık olma korkusuyla başa çıkmak kişinin kendi duygularını anlaması, olumsuz düşüncelerle yüzleşmesi gerekmektedir. Bu durum dışardan ne kadar kolay gibi görünse de kişi tarafından oldukça zorlayıcı ve yorucu olabilir. Bu nedenle aşık olma korkusu olan kişilerin gerekirse profesyonel destek alması gerekebilmektedir. Terapi, psikoterapi gibi profesyonel destekler bu tür fobilerin üstesinden gelmekte oldukça etkili ve gerekli bir yöntemdir. Profesyonel destek almak kişilerin zorlandığı, korktuğu ve tek başına başa çıkamadığı her konuda gerekli bir yöntemdir.

Filofobi Nedenleri Nelerdir?

Diğer tüm fobilerde olduğu gibi filofobi de birden fazla nedeni olabilmektedir. Ancak nedenlerin başında kişinin geçmişte yaşadığı olumsuz ve üzücü olaylar gelmektedir. Geçmişte yaşanmış olan travmatik ilişkilerde bu nedenlerden sadece biridir. Bununla birlikte reddedilme korkusu, kişinin duygusal ve sağlıklı ilişkiler kurmasına engel olmaktadır. Reddedilme korkusuna nazaran bağlanma korkusu da filofobi nedenlerinden biridir. Aşık olma korkusu, geçmişte yaşanan hayal kırıklığı terk edilme aldatılma gibi olaylardan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda filofobi koruyucu bir tepki ve önlem olarak kendini göstermektedir.

Filofobi Belirtileri Nelerdir?

Aşık olma korkusunun birden fazla ve çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Filofobi belirtisi, kişinin aşık olma ve ciddi bir ilişki içerisinde olma düşüncesi sonrasında yaşadığı kaybı ve gerginlik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler karşı tarafa bir şeyler hissetse bile incinmekten korktuğu ve güvenmediği için ilişki yaşamaktan kaçmaktadır.

 • Çiftlerin, eşlerin bulunduğu alanlardan ve ortamlardan uzak durmak ,
 • Aşık olmak ve ilişki içerisinde olmak konusunda aşırı endişe ve gerginlik,
 • Aşık olabilirim endişesiyle karşı cinsten uzak durmak kendini izole etmek,
 • Bunların yanı sıra fizikti bulgularda vardır. Örneğin, Çarpıntı, nefes darlığı, terleme,
 • Evlilikten ve başkalarının düğünlerine gitmemek ve kaçınmak gibi birçok belirtileri vardır.

Fiziksel Belirtileri?

 • Heyecanlanma,
 • Ağlama,
 • Nefes darlığı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Bayılma,
 • Titreme,
 • Düzensiz kalp atışı,
 • Aşırı terleme,
 • Uyuşma,
 • Bulantı ve kusma gibi belirtileri vardır.

Aşık Olma Korkusu Nasıl Teşhis Edilir?

Filofobi, teşhis edilmesi için kişinin bu durumun farkında olması gerekmektedir. Kişi ve çevresindeki insanlar bu durumun farkında olmalı ve ona göre çözüm odaklı düşünülmelidir. Aşık olma korkusunu kişi kendi kendine de yenebilmektedir. Ancak fobiler profesyonel destek alındığında daha az yıpratıcı ve yorucu olmaktadır. Bu nedenle uzman bir doktor veya psikiyatristten destek alınmalıdır. Psikiyatrist kişinin sorunlarını dinleyerek semptomlarını gözlemler. Bu sayede kişiye uygun terapi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Teşhis Sırasında Kullanılan Kriterler?

 • Sevgi hissedildiği zaman yaşanan korku ve gerginlik,
 • Anlamlı ve samimi ilişkiler kurmayı engelleyen duygular var ise,
 • Sevgi vermekten veya almaktan kaçınmanıza neden olan kaygı veya korku,
 • Kişinin 6 ay veya daha uzun süren aşık olma korkusu varsa,
 • Kişi sevgi hissettiği zaman uzaklaşma ve kaçma hissi varsa

Filofobi Tedavisi Nasıldır?

Aşık olma korkusu, ilerleyiş durumu, şiddeti kişiden kişi değişiklik göstermektedir. Haliyle bu durum uygulanacak tedavi ve terapi yöntemlerini etkilemektedir. Her filofobi yaşayan kişiye aynı tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Uygulanan tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi, yaşam tarzında değişiklik ve çeşitli terapi yöntemleri gibi birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri uzman bir terapist veya psikiyatrist tarafından kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Fobiler, kişiyi psikolojik olarak yıpratır ve yorar. Kişi bu durumun farkında olup kurtulmak istese de bazen süreç istenildiği gibi gitmeyebilir. Bu gibi zor süreçlerde profesyonel yardım almak her zaman çok etkili ve önemlidir.

Terapi

Fobiler üzerinde uygulanan ve oldukça etkili birden fazla terapi yöntemi bulunmaktadır. Bu terapilerden birisi de bilişsel davranışçı terapidir. Bu terapi yöntemi kişilerin korkularıyla ve endişeleriyle mücadele etmesinde kişilere yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bilişsel davranışçı terapi olayların derinliklerine inerek sorunun asıl kaynağını ortaya çıkarmaktadır. Bu tedavi yöntemi kişinin olumsuz düşüncelerden arınmasına, düşüncelerin ve tepkilerin değişmesini amaçlamaktadır.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi, diğer terapi yöntemleri başarısız olduğunda veya yetersiz kaldığında uygulanmaktadır. Filofobi ilerlemiş kişilerde terapi yöntemleri başarısız olabilir veya yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda uzman doktor antidepresanlar veya anti anksiyete ilaçları reçete edebilmektedir. Ancak doktor ilaç tedavisini tek başına değil terapi yöntemleriyle kombine etmektedir. Bu sayede daha hızlı ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Bu tedavi yöntemlerine ek olarak doktor kişiye yaşam tarzında değişiklikler önerebilmektedir. Bu değişiklikler kişinin kötü ve olumsuz düşüncelerinden uzaklaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu yaşam tarzındaki değişiklikler, egzersiz, yoga, koşu veya yürüyüş gibi kişiyi rahatlatacak ve stresten uzaklaştıracak aktivitelerdir. Bu aktiviteler, terapi yöntemleri ve ilaç tedavisiyle komine edildiğinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak en önemli noktalardan biri ise kişinin bu durumun farkında olması ve bu durumun çözümü için çaba göstermesidir.

Sık Sorulan Sorular

Filofobinin Komplikasyonları Nelerdir?

Aşık olma korkusu, tedavi edilmediği takdirde anksiyete, depresyon, panik bozukluğu, erektil disfonksiyon gibi birden fazla soruna neden olabilmektedir. O yüzden bu durumun farkında olmak ve destek almak oldukça önemlidir.

Filofobisi Olan Birine Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Aşık olma korkusu olan birine baskı yapmadan ve üstüne gitmeden yardım alma konusunda teşvik etmek oldukça önemlidir. Filofobisi olan kişilerin yanında olmak onlara destek olmak da bu süreçte onlara yardımcı olacaktır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣