Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde fallop tüpleri tıkanır veya bağlanır. Bu sayede cinsel birliktelik sırasında spermlerin yumurtalıklara ulaşması engellenmiş olmaktadır. Bu yöntem son derece başarılı bir doğum kontrol yöntemidir.

Tüp Ligasyonu (Tüplerin Bağlanması) Nedir?

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması işlemdir. Bu sayede spermin fallop tüplerinden yumurtalıklara gitmesi engellenmiş olur. Tüp bağlama yöntemi oldukça başarılı ve kalıcı sonuçlar sunmaktadır. Tüpleri bağlanan bir kişinin doğal yolardan hamile kalması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle bu işlemi yaptırmadan önce kişilerin iyi düşünmesi gereklidir. Bu operasyon sadece bir doğum kontrol yöntemidir, ve adet döngüsüne hiç bir şekilde etkisi yoktur. Tüp ligasyonu, gelişmiş tıp sayesinde çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar için oldukça etkili ve başarılı bir yöntemdir. Bu yöntemde direkt olarak ameliyata geçilmez. Çünkü tüp bağlama yöntemi ciddi bir operasyondur ve geri dönüşü zordur. Bu nedenle doktor hastayı bu yöntemi isteyip istemediğini dinlemektedir. Sonrasında gerçekten gerekiyorsa ve isteniyorsa ameliyat için hazırlıklar başlatılmaktadır. Ancak bu operasyonunda her operasyonda olduğu gibi avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu durum ve oluşabilecek risklerle ilgili doktor kişiyi bilgilendirir.

Tüp Ligasyonu Avantajları ve Dezavantajları

Tüp Ligasyonundaki en önemli faktör kalıcı bir yöntem olmasıdır. Bu nedenden dolayı bu işlemi yaptıracak olan bireylerin çok iyi düşünüp karar vermeleri gerekmektedir. Tüpleri bağlanan bir kişinin doğal yollarla hamile kalması neredeyse imkansız olacağından dolayı buna göre karar verilmelidir. Bununla birlikte bu doğum kontrol yönteminin bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Ameliyatının Avantajları

 • Tüp bağlama ameliyatı tek seferlik ve başarılı bir prosedürdür,
 • Kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir, bu sebeple uzman kişiler tarafından ve doğru bir şekilde uygulandığında uzun vadeli etkilidir,
 • Tüp bağlama işlemi geri dönüşü zor bir prosedürdür. Bu nedenle çocuk sahibi olma gibi bir planı olmayan veya planları tamamlandığında tercih eden kadınlar için avantajlı olabilir.

Tüp Ligasyonu Ameliyatının Dezavantajları

 • Tüp bağlama uygulanan kadınlar, doğum kontrol ihtiyacı doğduğunda bu kararı geri alamazlar,
 • Tüp bağlama, geri dönüşü zor bir prosedürdür, geri alma işlemleri zor ve nadirdir,
 • Tüp bağlama, cerrahi bir müdahale olduğundan, genel anestezi ve cerrahi riskler içermektedir.

Doğru Bilinen Yanlışlar

 • Bu ameliyat adet düzensizliğine yol açmaz,
 • Tüplerin bağlanması erken menopoza neden olmaz,
 • Tüplerin bağlanması cinsel istekte herhangi bir etkiye sebep olmaz,
 • Bu ameliyattan sonra meme kanseri riski ortaya çıkmaz,
 • Bu operasyon ile karın bölgesinde herhangi bir şişlik meydana gelmez,
 • Hormanlarda herhangi bir değişime sebep olmayacağından dolayı adet döngüsünde hiç bir değişiklik olmaz.

Tüp Ligasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Tüp ligasyonu, kadınlarda istenmeyen gebelikleri önlemek için yapılan cerrahi bir doğum kontrol yöntemidir. Bu prosedürde, fallop tüpleri yani yumurtalıklar ve rahim arasındaki tüpler kesilerek bağlanmaktadır. Bu sayede yumurta ve sperm hücrelerinin bir araya gelmesini engellenmiş olmaktadır. Bu durumda döllenmiş bir yumurta rahme ulaşamadığından dolayı gebelik gerçekleşmez. Bu ameliyat çoğunlukla laparoskopik cerrahi yöntemiyle yapılmaktadır. Bu prosedürde karın bölgesinden çoğunlukla göbek deliğinden küçük bir kesi yapılmaktadır. Sonrasında laparoskop adı verilen ince bir tüp içine bir kamera ve cerrahi aletler yerleştirilmektedir. Cerrah bu kamera yardımıyla tüpleri bularak operasyonu gerçekleştirmektedir. Laparoskopik cerrahi açık cerrahiye göre daha az invazivdir. Bu nedenle daha hızlı iyileşme süresi sağlamaktadır.

Ameliyattan Sonraki Yan Etkiler?

Tüp bağlama operasyondan sonra bu aşağıdaki durumları yaşamanız oldukça normaldir ve korkulacak bir durum yoktur. Ancak iyileşme sürecinden endişe ediliyorsa bir uzmana danışmakta fayda vardır. Ameliyattan sonra olası yan etkiler şöyledir.

 • Omuz ağrısı,
 • Karın ağrısı veya kramp hissi,
 • Gaz veya şişkinlik hissi,
 • Yorgunluk ve halsizlik,
 • Baş dönmesi, mide bulantısı gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Ameliyattan Sonraki Süreç?

 • Operasyondan 48 saat sonra banyo yapılabilmektedir. Ancak ameliyat bölgesi zorlamadan ve ovalamadan temizlenmelidir,
 • Ağırlık ve herhangi ağır bir şey kaldırılmamalıdır,
 • Doktor güvenli olduğunu söyleyene kadar cinsellikten kaçınılmalıdır,
 • Operasyondan sonra spor, egzersiz gibi kişiyi yoracak aktivitelerden kaçınılmaldır,
 • Sigara ve alkol tüketimi iyileşme süresini uzatacağından dolayı tüketilmesi durulmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Tüp bağlama Yöntemi Kimler İçin Uygundur?

Bu ameliyat, çocuk sahibi olmak istemeyen, tıbbi gerekçelerle çocuk sahibi olmak istemeyen, bilinçli ve gönüllü olarak düşünüp karar vermiş olan kişiler için uygundur.

Tüp Bağlatma Cinsel Yaşamı Etkiler Mi?

Bu ameliyat doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Sonuç olarak sadece gebe kalmayı engellemektedir. Cinsel yaşamı etkilemez.

Tüp Ligasyonu Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Ameliyat süresi kişiden kişiye ve uygulanan tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak 45 dakikada ameliyat tamamlanmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣