Rezum Tedavisi Yan Etkileri

Rezum Tedavisi Yan Etkileri- prostat

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Rezum tedavisi prostat dokusunu küçülterek prostat büyümesinin önüne geçen veya BPH sebebiyle meydana gelen idrar semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Rezum tedavisi, ameliyat şeklinde gerçekleşir. Bu ameliyat sonrası ortaya çıkan hafif yan etkiler vardır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda rezum tedavisinin yan etkileri hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Rezum Tedavisi

Ürolojide teknolojik bir yenilik olarak karşımıza çıkar. Prostat tedavisi olarak da bilinmektedir. Prostat, erkeklerin cinsel yaşamında ürettiği meni oluşumunu sağlayan bez dokusudur. Bu bez doku, mesane yani idrar torbası çıkışına yerleşerek idrarı dışarı atan kanalı çepeçevre sarar. Yaşın ilerlemesi ile prostat bezinde gerçekleşen büyüme çeşitli sorunları da beraberinde getirir. Buna bağlı olarak rezum tedavisi bu sorunları çözmeyi amaçlar.

Rezum tedavisi, Radyofrekans enerjisi ile oluşturulmuş su buharından gelen termal enerjiyi kullanır. Bu enerji ile prostat dokusunu küçültür ve idrar kanalını daraltmış prostat dokusunu yok eder. Tedavi oral sedasyon veya lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Rezum Ameliyatı

Rezum ameliyatında ilk olarak penis ucundan özel rezum aleti ile idrar kanalına optik sistemle giriş yapılır. Buradan büyümüş olan prostat dokularına ulaşılır. Sonrasında rezum aletinin ucundaki iğne irileşmiş bölgeye saplanır. Ardından radyo frekans enerjisi ile oluşturulmuş sıcak su buharı dokuya verilir. Dokunun irileşme özelliklerine bağlı olarak genellikle 9 saniyede uygulama tamamlanır.

Rezum Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Hastalar rezum ameliyatından çoğunlukla 2 hafta sonra, daha önceki prostat semptomlarında azalma yaşar. Tam iyileşme 3-12 hafta aralığında sürer.

Rezum Tedavisi Yan Etkileri

Diğer prostat tedavilerinin aksine bu tedavide ciddi kanamalar olmaz. Bu sebeple kan transfüzyonu gerektirmez. Bu açıdan bakıldığında avantajlıdır.

Tedavinin sertleşme üzerinde ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Diğer yandan her cerrahi işlem gibi rezum tedavisinin yan etkileri de vardır. Bu yan etkilerden en sık karşılaşılan; hastaların idrar yaparken yaklaşık %18 oranda yanma hissetmeleridir. Diğer yan etkiler ise:

  • İdrarda kan görmek

  • Sık sık idrar yapma ihtiyacı

  • Meni oranında %4 azalma (diğer yöntemlerde meni azalma oranı %70-90 arasındadır)

  • Retrograd ejakülasyon durumu (Hasta orgazm hissi yaşar fakat meni çıkmaz)

 

Sıkça Sorulan Sorular

Rezum nedir?

Prostat dokusunun Radyofrekans enerjisine sahip su buharıyla küçültülmesi veya büzüştürülmesidir.

Rezum tedavisi?

Yaşın ilerlemesi ile prostat bezinde gerçekleşen büyümenin yaratmış olduğu çeşitli sorunları çözen tedavi yöntemidir.

Rezum Tedavisi yapan hastaneler ?

Avicenna Hastanesi Üroloji bölümünde yer alan tecrübeli doktorlarımız, rezum tedavisi gerçekleştirmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣