Rezum Tedavisi Yan Etkileri- prostat

Rezum Tedavisi Yan Etkileri

Rezum tedavisi prostat dokusunu küçülterek prostat büyümesinin önüne geçen veya BPH sebebiyle meydana gelen idrar semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Rezum tedavisi, ameliyat şeklinde gerçekleşir. Bu ameliyat sonrası ortaya çıkan hafif yan etkiler vardır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda rezum tedavisinin yan etkileri hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Rezum Tedavisi

Ürolojide teknolojik bir yenilik olarak karşımıza çıkar. Prostat tedavisi olarak da bilinmektedir. Prostat, erkeklerin cinsel yaşamında ürettiği meni oluşumunu sağlayan bez dokusudur. Bu bez doku, mesane yani idrar torbası çıkışına yerleşerek idrarı dışarı atan kanalı çepeçevre sarar. Yaşın ilerlemesi ile prostat bezinde gerçekleşen büyüme çeşitli sorunları da beraberinde getirir. Buna bağlı olarak rezum tedavisi bu sorunları çözmeyi amaçlar.

Rezum tedavisi, Radyofrekans enerjisi ile oluşturulmuş su buharından gelen termal enerjiyi kullanır. Bu enerji ile prostat dokusunu küçültür ve idrar kanalını daraltmış prostat dokusunu yok eder. Tedavi oral sedasyon veya lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Rezum Ameliyatı

Rezum ameliyatında ilk olarak penis ucundan özel rezum aleti ile idrar kanalına optik sistemle giriş yapılır. Buradan büyümüş olan prostat dokularına ulaşılır. Sonrasında rezum aletinin ucundaki iğne irileşmiş bölgeye saplanır. Ardından radyo frekans enerjisi ile oluşturulmuş sıcak su buharı dokuya verilir. Dokunun irileşme özelliklerine bağlı olarak genellikle 9 saniyede uygulama tamamlanır.

Rezum Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Hastalar rezum ameliyatından çoğunlukla 2 hafta sonra, daha önceki prostat semptomlarında azalma yaşar. Tam iyileşme 3-12 hafta aralığında sürer.

Rezum Tedavisi Yan Etkileri

Diğer prostat tedavilerinin aksine bu tedavide ciddi kanamalar olmaz. Bu sebeple kan transfüzyonu gerektirmez. Bu açıdan bakıldığında avantajlıdır.

Tedavinin sertleşme üzerinde ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Diğer yandan her cerrahi işlem gibi rezum tedavisinin yan etkileri de vardır. Bu yan etkilerden en sık karşılaşılan; hastaların idrar yaparken yaklaşık %18 oranda yanma hissetmeleridir. Diğer yan etkiler ise:

  • İdrarda kan görmek
  • Sık sık idrar yapma ihtiyacı
  • Meni oranında %4 azalma (diğer yöntemlerde meni azalma oranı %70-90 arasındadır)
  • Retrograd ejakülasyon durumu (Hasta orgazm hissi yaşar fakat meni çıkmaz)

 

Sıkça Sorulan Sorular

Rezum nedir?

Prostat dokusunun Radyofrekans enerjisine sahip su buharıyla küçültülmesi veya büzüştürülmesidir.

Rezum tedavisi?

Yaşın ilerlemesi ile prostat bezinde gerçekleşen büyümenin yaratmış olduğu çeşitli sorunları çözen tedavi yöntemidir.

Rezum Tedavisi yapan hastaneler ?

Avicenna Hastanesi Üroloji bölümünde yer alan tecrübeli doktorlarımız, rezum tedavisi gerçekleştirmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Üroloji Bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.