Böbrek Taşı Belirtileri ve Taş Düşürme

Damar yumağı olarak bilinen arteriovenöz malformasyon (AVM) hastalığı damar hastalıklarından biridir. Akciğerlerde temizlenen kan, kalpten atardamarlarla içindeki oksijeni ve besini hücrelere kılcal damarlar aracılığıyla iletir. Hücrelerdeki atıkları ise toplardamarlara yine kılcal damarlar vasıtasıyla iletir. Yani atardamarlar ile toplardamarları bu kılcal damar ağı birbirine bağlar. Hücrelerin beslenmesi ve atıkların uzaklaştırılması bu yapı sayesinde mümkündür. AVM hastalığı, iç organların atardamarlar ile toplardamarlar arasında, bilinmeyen bir nedenden ötürü kılcal damar ağı gelişemediğinde, atardamarların ve toplardamarların direkt bağlantılı hale gelmesiyle oluşan lezyonlardır. Damar yumağı olarak tanımlanan bu lezyonlar, vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir ve tüm vücudu etkilemez. Sinir sisteminde (beyin ve omurilik) olabilir.- böbreklerini tutan bir insan

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ülkemizde ciddi bir sağlık sorunu haline gelen böbrek taşı, şiddetli ağrılara sebebiyet vermektedir. Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla karşımıza çıkar. Çeşitli maddelerin böbreklerin içerisinde taşlaşması (kristalizasyonu) sonucu böbrek taşları oluşur. Oluşan bu taşlar böbrekte kalabilir, büyüyebilir ya da böbrekleri idrar torbasına bağlayan kanallara düşerek şiddetli ağrılara sebep olabilir.

[trurbanner]

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda, böbrek taşı belirtileri ve  taş düşürmenin en kolay yöntemlerine ulaşabilirsiniz.

 

 

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Birçok farklı sebepten oluşmaktadır. Özellikle ailevi yatkınlıklar ve doğuştan gelen idrar yolu sorunları, bu soruna neden olabilmektedir. Kanda bulunan bazı mineraller çoğunlukla böbreklerden atılırken, idrarda belli bir çözünürlükte dengelenmiş olur. Fakat bazı durumlarda çözünürlük azalabilir ve birikmeye de bağlı olarak böbrek içinde yer alan toplayıcı sistemlerde kristaller çöker ve taş oluşur.

Böbrek Taşı Oluşumu Tetikleyen Faktörler

 • Genetik faktörler

 • Aşırı kilo

 • Hareketsizlik

 • İdrar yolu enfeksiyonları

 • Düzensiz beslenme alışkanlıkları (aşırı hayvansal gıda tüketimi tetikler)

 • Sodyum tüketiminin yüksek olması

 • Böbreğin yapısal bozuklukları

 • Yetersiz sıvı alımı veya sıvı kaybı

 • İdrarda okzalat, kalsiyum, sistin, ürik asit fazlalığı

 • Daha önce geçirilen bağırsak ameliyatları,

 • Yüksek tansiyon

 • Şeker hastalığı

 • Metabolik hastalıklar

 • Böbrek hastalıkları (renal tübüler asidoz, kistik böbrek hastalığı)

Taş Düşürme Belirtileri

Bu belirtiler çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Buna bağlı olarak en sık karşılaşılan belirtiler aşağıda listelenmiştir.

 • Böbrek, kaburga, alt karın ve kasıklarda şiddetli ağrı

 • Sık sık idrara çıkmak fakat az miktarda idrar yapmak

 • İdrarda yanma hissi

 • İdrar rengi ve kokusunda değişiklikler

 • Mide bulantısı ve kusma

 • İdrarda kan

 • İdrar yaparken ağrı

  • Ateş ve titreme

  Böbrek Taşı Düşürmenin En Kolay Yolu

  5 mm’nin altında olan böbrek taşları kendiliğinden düşmektedir. Bu taşların kolaylıkla düşmesinde en etkili yöntemlerin başında bol su tüketimi gelir. Günde 2 – 3 litre su içmek, üriner sistemin yıkanmasına yardımcı olmaktadır. İdrar rengi sarıdan berrak bir renge dönene dek su tüketimi arttırılmalıdır.  Aynı zamanda hareket etme sıklığını arttırmak ve çeşitli egzersizler yapmak da etkili olmaktadır. Ek olarak cinsel aktivite taşın düşme şansını arttırır. Cinsel aktivite sırasında salgılanan maddeler idrar kanalının idrar kesesine yakın bir noktasında (distal üreter) genişlemeye sebep olur. Bu genişleme sayesinde taş rahatlıkla düşmektedir.

  Bazı durumlarda her şeye rağmen taş düşmediğinde, taşın büyüklüğü ve nerede yer aldığı ile ilişkili şok dalga tedavisi yöntemi devreye girer. Bu işleme ses dalgaları ile böbrek taşının kırılması (SWL) adı verilmektedir. Böbrek taşını parçalamak için vücudun dışından güçlü titreşimler oluşturan ses dalgaları yollanmaktadır. Ses dalgaları sonucu kırılan böbrek taşı parçaları idrar yoluyla vücuttan çıkar. Bu işlem ağrıya neden olabileceği için sedasyon veya hafif anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Hasta aynı gün evine döner.

  5 mm üstü taşlarda ise operasyon gerekir. Bu aşamada Üreteroskopi işlemine başvurulmaktadır.

  Üreteroskopi (Retrograd İntrarenal Cerrahi-RİRC)

  Lazer yardımıyla, böbrek içindeki taşları özel aletler kullanarak kırma yöntemidir. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir ameliyat kesisi olmaz. Bu sayede hastalar kolay toparlanmaktadır. İlk olarak cihazla idrar yolu uç kısmından girilmektedir. Buradan üretra, mesane ve üreter bölgeleri geçilerek böbreğe ulaşılır. Taşın boyutu ve bölgesi müsaitse taş bir bütün olarak çıkartılır. Bir bütün olarak çıkarılması mümkün olmadığı durumda holmium lazer kullanılarak taş küçük parçalara ayrılır. Kırılan taş parçalarının mesaneye ulaşması için, böbrekten mesaneye uzanan bir tel(DJ stent) kullanılabilmektedir. İşlem sonrası idrarda kan görülmesi, mukoza yaralanması, ateş gibi komplikasyonlar görülebilmektedir.

  Tekrar Taş Oluşumu Nasıl Engelleriz ?

  Bol su ve lifli besinler tüketmek, tuz kullanımını azaltmak tekrar taş oluşmaması açısından önemlidir. Bunun dışında yüksek oranda oksalat içeren pancar, bamya, soya, kara çay, çikolata, kuru incir, badem, ıspanak ve çilek gibi besinleri aşırı tüketmemek fayda sağlar. Aynı zamanda fazla kilo almamak adına hareket ve egzersiz sıklığını arttırmak da taşın tekrar oluşmasının önüne geçen unsurlardandır.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Böbrek taşı neden ağrı yapar?

  Taşların üretrada yaptıkları tıkanıklık sebebi ile ağrı oluşmaktadır.

  Böbrek taşı nasıl düşer ?
  5 mm altındaki taşlar çeşitli basit yöntemler ile düşebilir. Bununla beraber 5mm üzerindeki taşlarda ise operasyona başvurulur.
   

  Böbrek taşı ne kadar sürede düşer?

  Böbrek taşının düşme süresi belirsizdir. Bu süreler kişiden kişiye değişmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣