Damar yumağı olarak bilinen arteriovenöz malformasyon (AVM) hastalığı damar hastalıklarından biridir. Akciğerlerde temizlenen kan, kalpten atardamarlarla içindeki oksijeni ve besini hücrelere kılcal damarlar aracılığıyla iletir. Hücrelerdeki atıkları ise toplardamarlara yine kılcal damarlar vasıtasıyla iletir. Yani atardamarlar ile toplardamarları bu kılcal damar ağı birbirine bağlar. Hücrelerin beslenmesi ve atıkların uzaklaştırılması bu yapı sayesinde mümkündür. AVM hastalığı, iç organların atardamarlar ile toplardamarlar arasında, bilinmeyen bir nedenden ötürü kılcal damar ağı gelişemediğinde, atardamarların ve toplardamarların direkt bağlantılı hale gelmesiyle oluşan lezyonlardır. Damar yumağı olarak tanımlanan bu lezyonlar, vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir ve tüm vücudu etkilemez. Sinir sisteminde (beyin ve omurilik) olabilir.- böbreklerini tutan bir insan

Böbrek Taşı Belirtileri ve Taş Düşürme

Ülkemizde ciddi bir sağlık sorunu haline gelen böbrek taşı, şiddetli ağrılara sebebiyet vermektedir. Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla karşımıza çıkar. Çeşitli maddelerin böbreklerin içerisinde taşlaşması (kristalizasyonu) sonucu böbrek taşları oluşur. Oluşan bu taşlar böbrekte kalabilir, büyüyebilir ya da böbrekleri idrar torbasına bağlayan kanallara düşerek şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda, böbrek taşı belirtileri ve  taş düşürmenin en kolay yöntemlerine ulaşabilirsiniz.

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Birçok farklı sebepten oluşmaktadır. Özellikle ailevi yatkınlıklar ve doğuştan gelen idrar yolu sorunları, bu soruna neden olabilmektedir. Kanda bulunan bazı mineraller çoğunlukla böbreklerden atılırken, idrarda belli bir çözünürlükte dengelenmiş olur. Fakat bazı durumlarda çözünürlük azalabilir ve birikmeye de bağlı olarak böbrek içinde yer alan toplayıcı sistemlerde kristaller çöker ve taş oluşur.

Böbrek Taşı Oluşumu Tetikleyen Faktörler

 • Genetik faktörler
 • Aşırı kilo
 • Hareketsizlik 
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Düzensiz beslenme alışkanlıkları (aşırı hayvansal gıda tüketimi tetikler) 
 • Sodyum tüketiminin yüksek olması 
 • Böbreğin yapısal bozuklukları
 • Yetersiz sıvı alımı veya sıvı kaybı 
 • İdrarda okzalat, kalsiyum, sistin, ürik asit fazlalığı
 • Daha önce geçirilen bağırsak ameliyatları, 
 • Yüksek tansiyon 
 • Şeker hastalığı 
 • Metabolik hastalıklar 
 • Böbrek hastalıkları (renal tübüler asidoz, kistik böbrek hastalığı)

Taş Düşürme Belirtileri

Bu belirtiler çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Buna bağlı olarak en sık karşılaşılan belirtiler aşağıda listelenmiştir.

 • Böbrek, kaburga, alt karın ve kasıklarda şiddetli ağrı 
 • Sık sık idrara çıkmak fakat az miktarda idrar yapmak
 • İdrarda yanma hissi
 • İdrar rengi ve kokusunda değişiklikler
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İdrarda kan
 • İdrar yaparken ağrı
 • Ateş ve titreme

Böbrek Taşı Düşürmenin En Kolay Yolu

5 mm’nin altında olan böbrek taşları kendiliğinden düşmektedir. Bu taşların kolaylıkla düşmesinde en etkili yöntemlerin başında bol su tüketimi gelir. Günde 2 – 3 litre su içmek, üriner sistemin yıkanmasına yardımcı olmaktadır. İdrar rengi sarıdan berrak bir renge dönene dek su tüketimi arttırılmalıdır.  Aynı zamanda hareket etme sıklığını arttırmak ve çeşitli egzersizler yapmak da etkili olmaktadır. Ek olarak cinsel aktivite taşın düşme şansını arttırır. Cinsel aktivite sırasında salgılanan maddeler idrar kanalının idrar kesesine yakın bir noktasında (distal üreter) genişlemeye sebep olur. Bu genişleme sayesinde taş rahatlıkla düşmektedir.

Bazı durumlarda her şeye rağmen taş düşmediğinde, taşın büyüklüğü ve nerede yer aldığı ile ilişkili şok dalga tedavisi yöntemi devreye girer. Bu işleme ses dalgaları ile böbrek taşının kırılması (SWL) adı verilmektedir. Böbrek taşını parçalamak için vücudun dışından güçlü titreşimler oluşturan ses dalgaları yollanmaktadır. Ses dalgaları sonucu kırılan böbrek taşı parçaları idrar yoluyla vücuttan çıkar. Bu işlem ağrıya neden olabileceği için sedasyon veya hafif anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Hasta aynı gün evine döner.

5 mm üstü taşlarda ise operasyon gerekir. Bu aşamada Üreteroskopi işlemine başvurulmaktadır.

Üreteroskopi (Retrograd İntrarenal Cerrahi-RİRC)

Lazer yardımıyla, böbrek içindeki taşları özel aletler kullanarak kırma yöntemidir. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir ameliyat kesisi olmaz. Bu sayede hastalar kolay toparlanmaktadır. İlk olarak cihazla idrar yolu uç kısmından girilmektedir. Buradan üretra, mesane ve üreter bölgeleri geçilerek böbreğe ulaşılır. Taşın boyutu ve bölgesi müsaitse taş bir bütün olarak çıkartılır. Bir bütün olarak çıkarılması mümkün olmadığı durumda holmium lazer kullanılarak taş küçük parçalara ayrılır. Kırılan taş parçalarının mesaneye ulaşması için, böbrekten mesaneye uzanan bir tel(DJ stent) kullanılabilmektedir. İşlem sonrası idrarda kan görülmesi, mukoza yaralanması, ateş gibi komplikasyonlar görülebilmektedir.

Tekrar Taş Oluşumu Nasıl Engelleriz ?

Bol su ve lifli besinler tüketmek, tuz kullanımını azaltmak tekrar taş oluşmaması açısından önemlidir. Bunun dışında yüksek oranda oksalat içeren pancar, bamya, soya, kara çay, çikolata, kuru incir, badem, ıspanak ve çilek gibi besinleri aşırı tüketmemek fayda sağlar. Aynı zamanda fazla kilo almamak adına hareket ve egzersiz sıklığını arttırmak da taşın tekrar oluşmasının önüne geçen unsurlardandır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek taşı neden ağrı yapar?

Taşların üretrada yaptıkları tıkanıklık sebebi ile ağrı oluşmaktadır.

Böbrek taşı nasıl düşer ?
5 mm altındaki taşlar çeşitli basit yöntemler ile düşebilir. Bununla beraber 5mm üzerindeki taşlarda ise operasyona başvurulur.
 

Böbrek taşı ne kadar sürede düşer?

Böbrek taşının düşme süresi belirsizdir. Bu süreler kişiden kişiye değişmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Üroloji Bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.