Rezum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rezum Tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İyi huylu ve başlangıç düzeyindeki prostat büyümesinde etkili bir yöntem olan rezum bir su buharı tedavisidir. Rezum tedavisi sırasında termal enerji kullanımı söz konusudur. Kısa süreli bir işlem olan rezum ayakta tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda rezum tedavisinin nasıl yapılacağı noktasındaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Rezum Tedavi Süreci

İşle sırasında genel anesteziye gerek duymadan lokal anestezi uygulanır. Anestezi işlemiyle hem penis hem de prostat dokusu uyuşur. Anestezi sürecinden sonra rezum cihazı penisin ucundan başlayarak cihazı prostat dokusuna yerleşir. Rezum cihazının yapısında bulunan iğne yardımıyla prostat içerisine su buharı enjektesi gerçekleşir Her enjekte işlemi yaklaşık olarak 9 saniye sürer. Su buharı hücrelere yayılır ve soğuduktan sonra prostat hücrelerini tahrip eder.  Bu şekilde prostat dokusunda yer alan büyüme son bulur.

İşlem sonrasında hastada 2-5 gün arasında kalması gereken sonda takılır. Rezum işlemi genel anlamda 15-20 dakika arasında sürer. Tüm bu işlemlerden sonra hasta taburcu olur.

Hangi Şartlarda Rezum İşlemi Yapılır?

Rezum tedavisinin ön planda olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Rezum tedavisi olan hastada aranan şartlar şu şekildedir:

 • Prostat yapısının ağırlığı 30 gramdan fazla olmalıdır,
 • Prostat büyümesi iyi huylu olmalıdır,
 • Hasta idrar yapmakta zorluk yaşamalıdır,
 • İlaç tedavisinin sonuç vermemesi durumunda rezum işlemi uygulanır,

Tüm bu etkenleri yanında cinsel yaşamlarının olumsuz etkilenmesini istemeyen hastalar için de rezum işlemi ilk tercihtir.

Tedavi Sürecinde Neden Rezum İşlemi Tercih Edilmelidir?

İyi huylu prostat büyümesinin tedavisi için rezum işlemi sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır. İşlemin kısa süreli olması ve son teknolojinin getirdiği yenikleriler oldukça verimli olması bu tercihin sebepleri arasında yer alır. Tedavi sürecinden rezum işleminin tercih edilmesinde etkili olan farklı faktörler de bulunmaktadır. Rezum işleminin tercih edilmesinde etkili olan faktörler şu şekildedir:

 • Yaş faktörü dolayısıyla ameliyat için uygun olmayan hastalar,
 • Kalp yetmezliği gibi yüksek risk grubunda bulunan hastalar,
 • Genel anestezi yöntemi ile tedavi olamayan hastalar,
 • İşlem sonrasında ereksiyonla ilgili sorun yaşanamaması avantajı,
 • Tedavi sürecinin kısa sürede ve ayakta gerçekleşmesi,
 • İşlem sonrası ağrı, yanma, kanama ve idrara çıkamama gibi durumların yaşanmaması,
 • İşlemin yapıldığı gün taburcu olabilme avantajı,
 • Beslenme ve rutin işlerin devamı gibi durumlarda şartların esnetilmesi,

Rezum işlemi açık ameliyatla ile tedavi yöntemlerinin yanında oldukça avantajlı bir süreçtir. Açık ameliyat süreci öncesinde ve sonrasında gerekli olan şartlar rezum ile tedavi sürecinde daha esnektir. Bunun yanında açık ameliyat sonrasında karşılaşılan birçok olumsuz durum rezum tedavi sürecinde etkili değildir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Rezum tedavisi sırasında hangi enerji kullanılır?

Tedavi sürecinde termal enerji karşımıza çıkar.

Açık ameliyat ve rezum arasındaki farklar nelerdir?

Rezum kısa süreli ve ayakta gerçekleşen bir tedavi sürecidir.
 
Hangi hastalarda rezum uygulanır?
 
Yaşı ilerleyen ve risk grubunda bulunan hastalar için rezum işlemi ilk tercihtir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣