Nöroloji ve Nöroşirürji Farkı

Nöroloji ve Nöroşirürji Farkı- beyni inceleyen doktorlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Nöroloji ve Nöroşirürji (Beyin ve Sinir Cerrahisi) birbirleri ile iç içe geçmiş tıbbi alanlardır. Nöroloji cerrahi olmayan girişimsel yöntemler ile tedavi sağlarken Nöroşirürji tedavi için cerrahi yöntemlere başvurur.

[trnebanner]

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda sıklıkla birbirine karıştırılan Nöroloji ve Nöroşirürji’ nin farkı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Nöroloji ve Nöroşirürji

/Tanımları, Farkları, Tedavi Ettikleri Hastalıklar /

Nöroloji;

Nöral sistem şeklinde tanımlanan beyin ve omurilik kökenli hastalıkların tedavisiyle ilgilenmektedir. Ek olarak belirtilmelidir, cerrahi müdahale dışında girişimsel yöntemler ile tedavileri gerçekleştirir.

Diğer taraftan beyin hastalıklarının beraberinde bazı kas hastalık gruplarıyla da ilgilenmektedir. Ayrıca hatırlanmalıdır ki beyinden çıkan yada omurilikten çıkan sinirlerin kasları uyarması ile kasların çalışması sağlanır. Bu uyarı yerlerinde ortaya çıkan sinir hasarlarına bağlı kas hastalıkları oluşabilmektedir. Aynı zamanda yaşlanma beraberinde gelişen bunama, alzheimer parkinson ile ilgili hastalıklar da bu alana girer.

Nöroloji alanına giren diğer hastalıklar aşağıda ifade edilmiştir. Nöroloji alanına giren hastalıklar eğer cerrahi müdahale gerektirecek bir duruma gelirse bu noktada Nöroşirürji alanına sevk edilir.

 • Unutkanlık ve hafıza kaybı sorunları

 • Baş ağrısı / Migren

 • Vücudun belli bölümlerinde uyuşukluk

 • Felç

 • Baş dönmesi

 • Davranışsal Bozukluklar (Denge kaybı, vücutta seyirmeler, istem dışı hareketler, aynı şekilde kasılmalar )

 • Çift görme

 • Yüz ağrısı

Nöroşirurji (Beyin ve Sinir Cerrahisi);

Beyin, sinir ve omurilik cerrahisi kökenli cerrahi gerektiren tüm hastalık tiplerini kapsar. Nöron ve şirürji kelimelerinin türetilmesi ile oluşan nöroşirürji, sinir sistemi yaralarını iyi eden anlamına gelmektedir. Bu nedenle hem çocuk hem de yetişkin hastaları tedavi etmektedir.

Nöroşirürji’nin tedavi ettiği hastalıklar:

 • Beyin ve Omurilik damarlarıyla ilgili hastalıklar (anevrizma, beyin kanamaları, damar tıkanıklıkları)

 • Boyun damarlarında oluşan daralmalar

 • Tümörler

 • Omurga ve Omurilik hastalıkları (Bel ve boyun fıtıkları, kırıkları aynı zamanda kaymaları)

 • Pediatrik Nöroşirürji (Tümörler, epilepsi, spastisite)

 • Yenidoğanlarda sinir sistemi oluşumu beraberinde gelişen hastalıklar

 • Hipofiz bezi hastalıkları

 • Kronik ağrılar (Kanser ağrıları ve ağrılı tikler)

 • ilaç tedavisine cevap vermeyen nöroloji vakaları (Epilepsi, Parkinson, ek olarak Nevralji çeşitleri)

 

Sıkça Sorulan Sorular

Nöroşirürji ne demek?

Beyin, sinir ve omurilik kaynaklı hastalıkları cerrahi yöntemler ile tedavi eden tıp bilimi dalıdır.

Nöroloji’ye neden gidilir?

Beyin ve kas kaynaklı rahatsızlıkların tedavi edilmesi amacıyla nörolojiye başvurulur.

Nöroloji ve Nöroşirürji farkı

Nöroloji cerrahi olmayan girişimsel yöntemler ile tedavi sağlarken bununla beraber Nöroşirürji tedavi için cerrahi yöntemler kullanır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣