Uyku Terörü: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Uyku terörü yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku terörü, bir diğer adıyla da bilinen gece terörü, genellikle çocuklarda görülür ancak yetişkinlerde de ortaya çıkabilen bir durumdur. Bir uyku bozukluğu olan uyku terörü, çocukların derin uykuya dalmalarının ardından 1 – 2 saat içerisinde çığlık, korku ya da titreyerek uyanmasına denir. Peki uyku terörü nedir? Bebeklerde uyku terörü nedir? Uyku terörü tedavisi nasıl olmalıdır? gibi soruların yanıtına Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Uyku Terörü Nedir?

Uyurgezerlik ile eşleştirilen gece terörü, parasomnia olarak kabul edilir. Birkaç saniye ile birkaç dakikaya kadar sürebilen bu durum, kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Çocukların %40’ını etkileyen bu durum, aynı zamanda yetişkinlerde de görülmektedir. Korkutucu bir hastalık gibi görünmesine rağmen, farklı tedavi seçenekleri ile hastalar normale dönmektedir. Çoğu çocuk, gençlik yıllarında bu hastalığı yenerek kurtulabilir.

Bebeklerde Uyku Terörü

Bebeklerde gece terörü panik ve korkuya neden olabilir. Bebekler, çevresindekilere bir tepki vermeyebilir ve kafaları çok karışık bir şekilde görünebilirler. Aynı zamanda çığlık atabilir, ağlayabilir, hızlı nefes alıp verebilir ve kalp hızında artış olabilir. Atak geçtikten sonra ise herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bebeğin kötü bir rüya görmesi sonucunda bu ataklar meydana gelmez. Çünkü bu durum rüya dönemi olmayan evrelerde ortaya çıkar. Peki bebeklerde uyku terörü nasıl önlenir?

 • Yorgunluğu önlemek adına bebeği her gece aynı saatte yatırmak
 • Yatıştırıcı bir gece rutini oluşturmak
 • Bebekle aynı odada uyumak
 • Bebeğe içerisinde kafein bulunan herhangi bir şey vermekten kaçınmak

Çocuklarda Uyku Terörü

Çocuklarda gece terörü, yine paniğe sebep verebilir. Bu hastalığa bağlı olarak atak geçiren bir çocuk, çığlık atabilir, bağırabilir, yatakta savrulabilir ve yataktan fırlayabilir. Gözleri açık olsa da, tamamen uyanık değildir. Genelde geceleri erken saatlerde başlayan bu ataklar, birkaç dakika sürebilir. Ancak bazen 15 dakika da sürebilir, gece boyunca devam da edebilir. Ataklar, yorgunluk, ateş, bazı ilaçlar, heyecan, ani gürültü, dolu mesane ve anksiyete gibi farklı etkenleri tetikleyebilir.

Çocuğunuz bu durumu yaşıyorsa, yapmanız gereken en iyi şey sakin kalmak ve durum normale dönene kadar beklemektir. Tehlikeli bir duruma düşmediği takdirde müdahale edilmemeli ve bir etkileşimde bulunmamalı, uyandırılmamalı ve gidişatın zararsız olduğunu bilip panik yapmamak gerekmektedir.

Yetişkinlerde Uyku Terörü

Yetişkinlerde gece terörü nadir olarak meydana gelir. Yetişkinler bu durum ruhsal travma ve psikolojik bozukluklar ile ilişkilidir. Aynı zamanda bu kişilerde saldırganlık, kaygı, hafıza kaybı ve kendini yaralama gibi davranışlar görülür. Bu hastalığın altta yatan nedeni ve bozukluğuna bağlı semptomları azaltmak için ilaç tedavisi uygulanabilir.

Uyku Terörü Nedenleri

Solunum Sorunları

Gece terörü gibi daha pek çok huzursuz edici uyku bozukluğuna sahip olan bireyler, uyurken nefes almada sorun yaşarlar. Uyku esnasında solunum sıkıntısı çekenler, nefes almak adına ekstra bir çabaya girdikleri için uyku terörünü tetikleme potansiyeline sahiptirler.

Psikolojik Sorunlar

 • Uyku sorunları
 • Seyahat durumunda yaşanan uyku bozuklukları
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Yorgunluk
 • Ateşli hastalar
 • Ameliyat sırasında uygulanan anesteziler
 • Alkol kullanımı
 • Uyarıcı ve antidepresanlar
 • Uyku apnesi
 • Madde kullanımı
 • Travmaya bağlı ya da uzun süreli stres bozuklukları ile ilişkilidir.

Uyku Terörü Belirtileri

 • Terleme
 • Korkutucu bir çığlık ya da bağırma ile uyanma
 • Yatakta oturur vaziyette kendini bulma
 • Göz bebeklerin genişlemesi
 • Kalp atışının hızlanması
 • Etrafı tekmeleme
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Uykudan uyanamama
 • Ertesi sabah olanları hatırlayamama

Uyku Terörü ve Epilepsi Arasındaki Fark

Bu ayrımı yapmak için sadece muayene yeterli olmayabilir. Epilepsi, uyku esnasında meydana gelen karmaşık, çoğunlukla tuhaf ve şiddetli davranışlara sahip nöbetlerdir. Bu olağandışı nöbetler, uyku esnasında görülür ve EEG ve radyolojik bulgular ile tanısı konulabilir. Ancak bu durumda epilepsi nöbetlerini parasomnilerden ayırt etmesi zor olabilir. Uyku kalitesini değerlendirmek adına uyku merkezlerinde polisomnografi adında uyku testleri yapılır. Bunun dışında EEG eşliğinde video polisomnografi (VPSG-EEG) tetkiki, bu bozuklukları ayırt etmeye yardımcı olabilir.

Tanısı

Yetişkinlerde düzenli olarak tekrar edilmediği için teşhis edilmesi zordur. Ve üstelik kişi uyku esnasında neye maruz kaldığını hatırlamaz. Bu durumda da bir tanı koymakta zorluk yaşanır. Ancak kişilerin düzenli uyku saatleri olmasına rağmen, geceleri sık sık uyanması ve yorgun kalkması bu hastalıktan şüphenilmesi gerektiğini gösterir. Bunun dışında doktora gittiğinizde, fiziki muayene yapılır ve uyku bozuklukları tedavi merkezinde bir gece kalmanız tavsiye edilebilir. Uyku laboratuvarında vücudunuza sensörler yerleştirilir ve beyin dalgalarınız, kanınızdaki oksijen seviyeniz, kalp atışı hızınız, nefesiniz, uyurken göz ve bacak hareketleriniz kaydedilir.

Tedavisi

Herhangi bir tedavisi yoktur ancak çocukluk çağında ortaya çıkan bu hastalık büyüdükçe durma eğilimindedir. İleri yaşlarda ortaya çıkan gece terörü için net bir tedavi yöntemi yoktur. Bunun dışında tabii ki bu hastalığa karşı alınacak önlemler vardır. Çocuk odaları daha güvenli hale getirilebilir ve elektronik eşyalar odadan çıkarılabilir. Ayrıca çocukların yeterince dinlenmesi ve uykusunu alması gerekmektedir. Son olarak uyku saati düzenine uyulması ve aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmasına dikkat edilmelidir. Bu ve bunun gibi yöntemlerin dışında çocuk hastaları tedavi etmek için nadiren de olsa ilaç tedavisi uygulanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Risk faktörleri nelerdir?

Aile geçmişinde uyku terörü ya da uyurgezerlik geçmişi bulunan kişiler risk taşıyabilir. Bunun dışında çocuklarda ve kadınlarda daha yaygın olarak görülür.

Gece terörü kaç yaşında olur?

Çoğunlukla 2 – 6 yaş arasında görülür ve 4 – 5 yıl sürebilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣