uyku apnesi cpap solunum cihazına bağlı uyuyan adam

Uyku Apnesi Nedir?

 • Nedir

  Uyku apnesi, kişilerin yaşam kalitesine ciddi zararlar veren, tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur.

 • Belirtileri

  Uyku apnesi, yorgunluk, sık uyuma, yoğun horlama ve uyurken nefes almakta zorlanma gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

 • Nedenleri

  Anatomik bozukluklar, aşırı kilo ya da farenks ve larenkste kitle.

 • Tedavisi

  Hafif şikayetlerde, kilo vermek, alkol tüketimini bırakmak ya da uyku haplarından uzaklaşmak yeterli olurken, ileri şikayetlerde cerrahi operasyon gerekir.

Hastaların genel olarak sleep apnea olarak da araştırdığı uyku apnesi, Avicenna Hastaneler Grubu’nda tedavi edilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Birçok kişinin muzdarip olduğu horlama ve uyu apnesi genellikle birlikte görülürken, tedavi edilmemesi durumunda kişide kronik yorgunluk ve solunum sorunlarına yol açabilir.

Uyku Apnesi Nedir?

Sleep apnea yani uyku apnesi, genellikle aşırı horlama ile birlikte görülen, kişinin genel yaşam kalitesini bozan ve uykuda ölüme kadar gidebilen ciddi bir sağlık sorunudur. Başka hastalıklara da yol açabilir. Uyku kalitesi çok bozuktur, yatakta kalma süresi normal olsa bile, aşırı horlama, sürekli uyku hali, aşırı yorgunluk, isteksizlik, hipertansiyon, dikkat bozukluğu, işte başarısızlık, kilo alımı veya kilo verememe, kalp ritim bozuklukları, ciddi kalp hastalıkları, depresyon, cinsel isteksizlik gibi sorunlara yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Bu hastalığa sahip bazı hastalar, direksiyon başında uyuyabilir ve trafik kazalarının önemli bir kısmı bu nedenle oluşur.

Uyku Apnesi Belirtileri

Sleep apnea yani uyku apnesi belirtileri, sürekli olarak yorgunluk, sık sık uyku hali gibi gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu hastalar genellikle aşırı kilolu kişilerdir. Kilo sorunu olmayan, boğazda ve alt çenede anatomik bozuklukları, bazen de farenks ve larenkste kitlesi olanlarda da görülebilir. Çoğu kişi özellikle horlaması olanlar, sorunun burunda olduğunu düşünürlerse de sorunun burunla ilgisi genelde çok azdır.

Uyku Testi ve Tanı

Uyku apnesi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kişiler hastalığın farkında olmadıklarından doktora gitmemekte ve tanı konamamaktadır. Hastaların yüzde 80’inden fazlasına tanı koyulmamıştır.

Çoğu zaman hastalar, eşleri tarafından doktora yönlendirilmektedir. Bu hastalar, aşırı horladıkları için etrafı çok rahatsız ederler, eşlerinin de uykusunu bozarlar. Tanıda, yanında yatan kişilerin gözlemleri değerli bilgiler verir. Kesin tanı için tam bir fizik muayene, laboratuvar testleri, filmler ve özellikle de Polisomnografi (uykuda çoklu grafi) denen, uyku sırasında solunum, beyin ve kalp fonksiyonlarını ölçen uyku testi yapılmalıdır. Bu sayede solunum merkezinin fonksiyonunun bozukluğu mu yoksa solunum yollarında tıkanmanın mı olduğu belirlenecektir.

Horlama

Horlama tek başına kişinin sağlığını tehdit eden bir durum değildir, sadece etrafı rahatsız eder. Ama beraberinde uyku apnesi de varsa kişi için çok ciddi bir sağlık sorunudur. Hastalarda uykuda sık sık solunum durmaları olur ve boğulur gibi sesler çıkarırlar, bu nedenle kaliteli uyku uyuyamazlar.

Uyku Apnesi Tedavisi

Hafif şikayetleri olan hastalarda; kilo vermek, alkol ve uyku hapları kullanmamak, sırt üstü yatmamak, sigara içmemek, burun problemleri varsa tedavi ettirmek gibi yöntemler sorunu çözecektir. Daha ciddi vakalarda, kilo vermek, solunum yolunun uykuda tıkanmasına yol açan durumları (bademciklerin aşırı büyüklüğü, alt çenenin geride olması, dil kökünün genişliği, yumuşak damak ve küçül dilin hipertrofileri, yutaktaki kist ve kitlelerin) belirleyip tedavi etmek gerekir.

Bu nedenlerle oluşan apneye obstrüktif sleep apnea denir ve tedavisi cerrahi operasyondur. Hastadaki obstrüksiyona (tıkanmaya) neden olan bulguya göre çok çeşitli ve uyku apnesi tedavisi yöntemleri mevcuttur. Kesin tanı sonrasında KBB hekimi yapılacak operasyonun tipini belirleyecektir. Çok ciddi sleep apnea vakalarında, hastanın uykusunda CPAP denen (uykuda solunum durunca pozitif basınçlı hava veren aletler) cihazları kullanması gerekecektir. Bu nedenle uykuda aşırı horlama ve uyku bozukluğu olan hastaların bir KBB hekimine muayene olması oldukça önemlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku apnesi sorunu engel sayılıyor mu?

Uyku bozuklukları arasında değerlendirilen uyku apnesi, sahip kişilerde %35 oranına kadar özür oranı alınabiliyor.

Uyku apnesi cihazı ne işe yarar?

Cpap adı verilen solunum cihazı, uyku apnesi olan kişilerde uyurken nefessiz kalma sorunu için kullanılmaktadır. Farkında olmadan solunumu bırakan bireyler, doktorlarına danışarak solunum cihazı kullanmaya başlayabilir.

 

Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Göğüs Hastalıkları Bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.