Geniz Eti Ameliyatı: Nedir? Nasıl Yapılır?

geniz eti ameliyatı muayenesi olan çocuk ve doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Geniz eti ameliyatı, adenoidlerin şişmesi veya büyümesi durumlarında yapılan işlemdir. Geniz etinde meydana gelen büyümenin tedavi süreci hakkında tüm merak edilenler, makalemizde sizlerle…

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti, bağışıklık sistemimizi virüs ve bakterilerden korumaya yardımcı bezlerden oluşur. Bu bezler vücudumuzu korumaya yardımcı olurken, büyümesi veya enfekte olması durumunda hastalıklara neden olabilirler. Ağzın arka kısmında bulunan bezler, küçük çocukların bağışıklığının korunmasında oldukça önemlidir.

Genellikle 5 – 7 yaşlara gelindiğinde küçülmeye başlayan geniz etleri, gelişim tamamlandığında yok olurlar. Yok olmayan geniz etleri, enfekte olması durumunda büyüme gösterebilir ve hava yolunu kapamaya veya horlama sorunlarına neden olabilir. Solunum yolunun tıkanması durumunda geceleri uyku apnesi veya kulak enfeksiyonlarına neden olarak farklı komplikasyonlar oluşumunda öncü olabilir.

Geniz eti varlığı nedeniyle oluşan sorunlar kronik yani uzun süreli hale gelebilir. Bu durumun ilerlememesi ve farkı sorunları tetiklememesi adına adenoidektomi tercih edilebiliyor. Tedavi olarak uygulanan Adenoidektomi (geniz eti ameliyatı) 1 yaşından itibaren 7 yaşına kadar uygulanabilir. Çocuklarda 7 yaş sınırı olmasının nedeni, bu yaştan sonra geniz eti küçülmeye başlar ve körelir. Çocuklarda geniz eti ameliyatı öncelikle semptomların kontrolü, tanısı ve sonrasında tedavisi hakkında kulak burun boğaz doktoru ile birebir görüşme sağlanmalıdır.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda veya yetişkinlerde geniz eti ameliyatı uygulanabilmesi için öncelikle semptomların varlığı gözlemlenmelidir. Adenoidlerin varlığı durumunda aşağıdaki belirtiler görülebilir;

 • uyku apnesi
 • boğaz ağrısı
 • horlama sorunu
 • yutkunma zorluğu
 • burundan nefes alırken zorlanma
 • sıklıkla görülen kulak enfeksiyonu
 • burundan konuşma

bahsedilen semptomlar geniz eti belirtisi olarak görülebilir ve varlığı durumunda tıbbi yardım alınabilir. Uyku apnesi, solunum sorunları ve işitme kaybına varabilen kulak enfeksiyonları nedeniyle, semptomlar dikkate alınmalı ve tedavi işlemleri için KBB uzmanı ile görüşülmelidir.

Geniz Eti Tanısı Nasıl Konur ?

Geniz eti büyümesi belirtisi olduğu düşünüldüğü durumlarda tam teşhis konulabilmesi için KBB uzmanı ile görüşülmesi önerilmektedir. KBB uzmanı ile yapılan görüşmelerde hastanın semptomları dinlenerek, geniz eti görüntüsü küçük bir kamerayla gözlemlenebilir.

Burun içinden sokulan ince ucu ışıklı ve kameralı cihaz sayesinde geniz görüntülemesi sağlanır. Bu yöntem ardından doktorunuz gerekli görürse MR görüntülemesi isteyebilir. Testlerin sonuçları bir araya getirilerek, geniz eti varlığını kesinleştirecektir.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Adenoidektomi, anestezi altında cerrahlar tarafından uygulanan bir işlemdir. Yetişkinlerde ve çocuklarda geniz eti ameliyatı sürecinde, geniz etleri küçük bir alet yardımıyla ağızdan çıkarılır. Ufak bir kesiden yapılan işlem sonrasında kesi bölgesi kapatılarak kanama kontrol altına alınır. Anestezi etkisinden çıktıktan sonra bir süre dinlenme odasında takip sağlaması beklenir. Ağrı ve şişlik gibi durumların takibi sağlandıktan sonra aynı gün hastaneden eve dönebilirsiniz.

geniz eti görüntüsü

Dikiş gerektirmeyen geniz eti ameliyatı sonrası genellikle iki hafta içerisinde tamamen iyileşme görülebilmektedir. Çocuklarda geniz eti ameliyatı 1 – 7 yaş arasında yapılabilmekte ve prosedür bahsettiğimiz şekilde ilerlemektedir. Çocuklarda geniz eti ve bademcik ameliyatı sıklıkla yapılan işlemler olmakla birlikte, cerrahlar tarafından yapılan işlemler güvenli ve hızlı tamamlanabilen prosedürler arasında yer almaktadır.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beklenenler

Çocuklarda geniz eti büyümesi nedeniyle tercih edilen ameliyat sonrasında uzun vadede olumlu sonuçlar beklenebilir. Bunlar arasında;

 • boğaz ağrılarında azalma
 • daha az kulak enfeksiyonu geçirme
 • burundan nefes almada kolaylık
 • horlama sorununun geçmesi
 • uyku apnesi gibi durumların ortadan kalkması

ameliyat sonrası olması beklenen durumlar arasında yer almaktadır. Çocuklarda geniz eti ameliyatı sonrası horlama sorununun devam etmesi durumunda tekrardan KBB uzmanı ile görüşülüp, farklı tedavi yöntemleri hakkında bilgi alınabilir.

Geniz Eti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her operasyonun riskleri bulunduğu gibi Adenoidektomini ameliyatının da riski bulunmaktadır. Çocuklarda geniz eti büyümesi sorunu nedeniyle ameliyatlı tedavi yöntemine başvurulduğunda, öncesinde KBB uzmanınız tarafından riskler hakkında bilgilendir sağlanması gerekmektedir. Aşırı kanama, enfeksiyon ve anestezi almanın risklerini bilerek ameliyat olup olmayacağına karar verebilirsiniz. Geniz Eti Ameliyatı Riskleri içeriğimizden, riskler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SONUÇ

Gelişim döneminde 1 ila 7 yaş arası çocuklarda sıklıkla geniz eti büyümesi sorunu ile karşılaşılmaktadır. Uyku bozuklukları enfeksiyon sorunları rahat nefes alamama gibi birçok sorunu beraberinde getiren geniz eti normalden kendiliğinden kaybolması gereken ufak biz bezedir. Bağışıklığımızı virüs ve bakterilerden koruma göreviyle gelişen geniz eti, çocuklarda gelişim döneminin hızlanmasıyla kaybolması beklenir.

Kendiliğinden küçülmeyen ve işlevi dışında sorunlara neden olan geniz eti nedeniyle yaşanabilecek sorunlara karşı farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. genellikle kısa süreli bir operasyon olması ve kesin çözüm olması nedeniyle Adenoidektomi sıklıkla tercih edilir. Çocuğunuzda veya kendinizde benzer sorunlar bulunursa, Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Geniz eti ameliyatı kaç saat sürer?

Adenoidektomi ameliyatı, 20- 30 dakika aralığında süren kısa süreli bir operasyondur.

Geniz eti, burun spreyi kullanarak küçülür mü?

Geniz eti büyümesinde doktor reçeteli burun spreyleri kullanılarak %10’a kadar küçülme sağlanabilir.

Geniz eti kaybolur mu?

Geniz eti, çocuklarda 7 yaşından itibaren küçülmeye ve körelmeye başlamaktadır Gelişim döneminde geniz etinin kendiliğinden kaybolması beklenir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣