Bt Anjiyo Sonrası Radyasyon Riski Nedir?

bt anjiyo sonrası radyasyon alımı doktor ve anjiyo olan hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bt anjiyo sonrası radyasyon alımı nedeniyle, anjiyo operasyonu yaptırmayı düşünenler tedirgin olabilmektedir. Anjiyo sonrası radyasyon alımı oranı hakkında merak edilenler ve daha fazlasına yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyografi Nedir ?

Bt anjiyo veya diğer adıyla tomografik anjiyo operasyonu, vücudun birden fazla görüntüsünü çekmek için x-ışınlarının kullanıldığı teknolojidir. Böbrekler, bacaklar, kalp dahil olmak üzere vücuttaki tüm kan damalarının görüntülemesi sağlanabilir. Sanal anjiyo işlemin kullanılan bt tarayıcı, yuvarlık bir makine içerisinde uzanmak için bulunan yataktan oluşmaktadır.

Masaya uzandığınızda, cihazın içerisine giren masa ileri geri hareket ederek istenilen bölgedeki kan damarlarının üç boyutlu görüntülemesini sağlamaktadır. Görüntüleme işlemi sırasında kontrast boya kullanılarak, kan damarlarının fotoğraflarda net ve parlak çıkması sağlanmaktadır. Kan damarlarındaki tıkanıklıklar, plak oluşumları, kalsiyum birikintileri ve kan pıhtılaşmaları gibi hayati risk oluşturabilecek durumların teşhisini sağlamaktadır. Ağrısız ve hızlı işlem sağlaması sayesinde her yaş grubunda uygulanabilen bir tanı yöntemidir. Ancak operasyonla ilgili merak edilen işlem sırasında alınan radyasyon oranı olmaktadır. Bt anjiyografi sonrası radyasyon oranı nedeniyle birçok kişi bt anjiyo operasyonu yaptırmak istememektedir. Uygulamanın yaymış olduğu radyasyon miktarını öğrenmek için bir sonraki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Radyasyon Türleri Nelerdir?

Bt taraması sırasında, x ışını kullanılmasıyla beraber radyasyon yayılımından bahsedilebilmektedir. Bir bilgisayar ortamında, vücuttaki net görüntülerin oluşması adına yüksek görüntüleme teknolojisi kullanılmaktadır. Bu esnada ne yazık ki belirli miktarda radyasyon alımı oluşmaktadır. Ancak operasyona göre değişen radyasyon türleri, kanser oluşma riski üzerinde etkilidir. Bt anjiyo işlemi esnasında ‘’iyonize edici’’ radyasyona maruz kalınmaktadır. Ancak bu radyasyon türüne bt taraması olmasan bile gün içerisinde birçok teknoloji aletinden dolayı maruz kalmanız muhtemeldir.

Radyasyon Miktarı Nasıl Ölçülür?

Radyoloji uzmanları operasyon esnasında radyasyon emilimi için ‘’etkili doz’’ ifadesini kullanmaktadır. Farklı doku tipleri, diğerlerinden farklı olarak radyasyon emilimi sağlayabilir. Etkili doz bölgeden bölgeye değişeceği için ölçmek için birim milisievert (mSv) değeri kullanılır. Radyasyon oranı, Batın bt anjiyografi uygulamasında farklı, koroner bt anjiyografi uygulamasında ayrı olmaktadır. X-ışınından kaynaklanan radyasyon riski nedeniyle, radyoloji doktorunuza radyasyon miktarı ve vücuttan atılımı hakkında detayları sorabilirsiniz.

Bt Anjiyo Radyasyon Dozları Nelerdir?

Yaygın BT tarama türleri ve bunlardan emeceğiniz radyasyon miktarı aşağıda yer almaktadır. Radyasyon miktarı ve günlük maruz kalınan dozun kaç aya tekabül ettiğini inceleyebilirsiniz. Bunlar arasında;

  • Batın bt taraması: 10 mSv (yaklaşık 3 yıllık arka plan radyasyonuna eşittir.)
  • Bt kolonografi: 6 mSv (yaklaşık 2 yıllık arka plan radyasyonuna eşittir.)
  • Kafa bt taraması: 2 mSv (yaklaşık 8 aylık arka plan radyasyonuna eşittir.)
  • Omurga bt taraması: 6 mSv (yaklaşık 2 yıllık arka plan radyasyonuna eşittir.)
  • Göğüs bt taraması: 7 mSv (yaklaşık 2 yıllık arka plan radyasyonuna eşittir.)
  • Akciğer kanseri taraması: 1.5 mSv (yaklaşık 6 aylık arka plan radyasyonuna eşittir.)
  • Koroner bt anjiyografi: 12 mSv (yaklaşık 4 yıllık arka plan radyasyonuna eşittir.)

Bahsedilen radyasyon alımları kontrastlı madde kullanımı dışında ölçülmüş oranlardır. İlaçlı tomografi uygulaması yani kontrast madde kullanımı sonrasında alınan radyasyon miktarı daha yüksek olabilir.

Bt Anjiyografi Radyasyon Sonrası Kanser Riski

Birçok kişide bilgisayarlı anjiyografi uygulaması sonrasında ‘’Kanser olur muyum?’’ korkusu belirtmektedir. Ancak sanılanın aksine, BT taraması kanser riskini mühim seviyede artırmıyor. Genel olarak, taramadan kazanmış olduğunuz tıbbi fayda, gelecekte karşılaşabileceğimiz herhangi bir probleminin olasılığından çok daha ağır basmaktadır. Bir BT taraması, doktorunuza sizi tedavi etmek için gereksinim duydukları kıymetli detayları verebilir. Çoğu durumda, sorununuzu teşhis etmek için ameliyat olmanıza gerek kalmadan tanı konulmasına olanak verir. Bu sayede ameliyat stresi, narkoz ve ameliyatta ölüm riski gibi sorunlarla karşılaşmadan, hastalığın erken ve hızlı tanısı konulabilir.

Bt anjiyografi sonrası radyasyon alımı nedeniyle kanser oluşma ihtimali %1’den az olarak görülmektedir. Her operasyonda olduğu gibi bt anjiyo zararları da bulunmaktadır ancak operasyonun faydasının yanında bu durum minimum seviyede görülebilir. Ancak yıl içerisinde birden fazla bilgisayarlı tarama uygulamasının kullanılması durumunda kanser riskinizin artacağı da bir gerçektedir. Operasyon sonrası sağlığınızı etkileyecek ciddi bir sorunla karşılaşmanız durumunda doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Sonuç

Bt anjiyografi sonrası radyasyon alımı nedeniyle, birçok kişi uygulamayı yaptırmaya çekinmektedir. X ışınları kullanılan görüntüleme sistemlerinden yayılan radyasyon seviyesi, büyük bir risk oluşturmamaktadır ancak yine de dikkat edilmelidir. Yıl içerisinde birden fazla defa maruz kalmamak ve hamilelik şüphesi durumunda bt taraması yaptırmamak önemlidir. İhtiyacınız olmadığı sürece bu uygulamayı istememeniz de öneriler arasındandır. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda uygulayacağı bt anjiyo operasyonu, gerekli olmadığı sürece tekrarlanmamalıdır. Birden fazla bt anjiyografi uygulaması yapılması gerekiyorsa, doktorunuz tarafından önerilen çizelge aralığında olmasına dikkat etmelisiniz. Dilerseniz, bt anjiyografi hakkında daha fazla bilgi ve muayene olmak için aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyo sonrası radyasyon alımı nedeniyle kanser oluşur mu?

Kanser oluşumu, tek bir faktöre bağlı olmamakla beraber radyasyon alımıyla oluşma riski artabilir. Bt anjiyografi radyasyon uygulaması nedeniyle kanser oluşumu oranı %1’den az olmaktadır.

Sanal anjiyo kimlere uygulanmaz?

Sanal anjiyo işlemi; böbrek fonksiyonlarında bozukluk olanlara, hipertiroidi bulunanlara ve kalp atım bozukluğu olan kişilere önerilen bir işlem değildir.

Bt anjiyografi taraması kaç dakika sürer?

Bt anjiyo uygulaması hazırlık ve operasyonun tamamlanması süreci 30 dakika kadar sürmektedir. Herhangi bir tıkanıklık veya damar sorunuyla karşılaşılması durumunda operasyon süresi buna göre uzayabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣