Tomografik anjiyo muayenesi

Tomografik Anjiyo: Nedir & Nasıl Yapılır?

Tomografik anjiyo, bir diğer adıyla da bilinen bilgisayarlı tomografik anjiyo, son dönemlerde çok sık kullanılan görüntüleme tekniklerinden biridir. Peki daha detaylı bahsetmek gerekirse tomografik anjiyo nedir? Tomografik anjiyografi nasıl yapılır? gibi soruların yanıtına ulaşmak için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tomografik Anjiyo Nedir?

Kan damarı hastalıklarını ve durumlarını teşhis ve tedavi etmek amacıyla kullanılan bu yöntem, en çok kalp bölgesindeki damarları görüntülemek için uygulanır. Bunun yanı sıra boyun damarları, aort damarı ve bacaktaki damarlar için de bu yöntem kullanılır. Saniyeler içerisinde yapılması, kişinin hastanede yatma zorunluluğunun olmaması ve işlem boyunca herhangi bir kan akmaması avantajlarından sadece birkaçıdır.

Tomografik Anjiyo Nasıl Yapılır?

Yeni bir deneyim olarak kabul edilen tomografik anjiyo, zamandan tasarruf sağlayan ve doktorlara tanı kolaylığı sağlayan bir görüntüleme metodudur. Tomografili anjiyo da hastaya damar yolu açılır ve kontrast madde verilerek bilgisayarlı tomografi incelemesi yapılır. Damarların durumunu görüntüleyen tomografik koroner anjiyo, hem teşhis hem de tedavi etmeye yardımcı olur.

Yüksek kalitede görüntüler almayı sağlayan tomografik anjiyografi, hastalıkların teşhisini kolaylaştırmasının yanı sıra baş ve boyun bölgesindeki damarların anatomik yapılarını, oluşumlarını ve çevresel etkilerini de inceleme şansı sağlıyor. Kısa sürede uygulanan tomografi anjiyo, çekilen görüntüleri bilgisayar ortamında üç boyutlu şekilde inceler ve çok yönlü bir değerlendirme yapar.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Kimlere Uygulanır?

  • Göğüs ağrısı olanlar
  • Kalp sıkışması yaşayanlar
  • Kalp krizi yaşayanlar
  • Aile geçmişinde kalp damar rahatsızlıkları olanlar
  • Efor testi sonuçlarında pürüz olanlar
  • 40 yaşının altındaki kalp rahatsızlığı ve göğüs ağrısı çekenler bt tomografi anjiyo olabilirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İşlem ne kadar sürer?

İşlemin görüntüleme kısmı yaklaşık olarak 10 – 15 saniye kadar sürer. Ancak işlem öncesinde kişinin nabzının belli bir oranda olması gerektiği için, o oran yakalanana kadar beklemek gerekebilir. Hazırlık aşamaları da dahil olmak üzere işlemler ortalama 15 – 20 dakika sürer.

Tomografik koroner anjiyo yan etkileri nelerdir?

Herhangi bir yan etkisi ya da riski yoktur. Ancak sadece görüntüleme sırasında verilen kontrast madde bazı bünyelerde alerji reaksiyon gösterebilir.

Tomografik anjiyo ücretleri ne kadardır?

Tomografik anjiyografi fiyatları genel olarak hastaların sağlık durumuna, hastanenin konumuna, doktoruna ve daha birçok farklı nedene bağlı olarak değişmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.