Bt Anjiyo Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Bt anjiyo zararları ve sanal anjiyo olan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bt anjiyo zararları, anjiyografi işlemi yaptırmayı düşünenleri tedirgin eden durumlardan biridir. Uygulamanın yan etkileri ve risklerinin bilinmemesi nedeniyle, bilgisayarlı tomografi anjiyo yaptırmak istemeyenler olabilir. Bt anjiyo zararları, avantajları ve diğer merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyografi Nedir ?

Bt anjiyografi, vücuttaki kan damarlarının görüntülemesini sağlayan üç boyutlu görüntüler aktaran uygulamadır. Kan damarlarında incelmeler, zedelenmeler veya daralmaların mevcut olup olmadığı bilgisayarlı tomografi anjiyografi taramasında ortaya çıkmaktadır. Bt anjiyonun yanı sıra koroner bt anjiyografi uygulaması da bulunmaktadır. Koroner bt anjiyografi uygulamasında kalp sağlığı ve kalbi besleyen damarların kontrolü sağlanmaktadır.

Üç boyutlu görüntüleme işleminde daha net sonuç alabilmek için bazen kontrast madde enjeksiyonu yapılmaktadır. Kontrastlı bt anjiyografi sayesinde kan damarlarının daha net görüntülenmesi sağlanabilir. Yaşanan tıbbi durumların tanı ve tedavisinde kullanılan bt anjiyografi zararları, her uygulamada olduğu kadar bulunmaktadır. Geleneksel röntgenlerden farklı olarak vücudun birden fazla açıdan görüntüsünün elde edildiği uygulamanın zarar ve yan etkileri hakkında detaylar içeriğimizde sizlerle.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Anjiyo Zararları Nelerdir?

Bt anjiyo zararları, tüm uygulamalarda olabilecek durumları kapsamaktadır. Anormal sayılabilecek bt anjiyografi yan etkileri arasında;

 • Böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan bazı kişiler, sanal anjiyo taraması esnasında kontrast madde kullanımı nedeniyle böbrek sorunları yaşayabilir.
 • Kontrast maddeye alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlar gelişebilir.
 • Kontrast maddenin cilt altına yayılması durumunda cilt hasar ve kan damarlarında hasarlar meydana gelebilir. IV bağlantısının takıldığı noktada sızıntı veya ağrı hissederseniz, sağlık görevlilerine haber vermelisiniz.
 • Bt tomografi esnasında radyasyona maruz kalmak nedeniyle, kanser gelişme olasılığınız bulunmaktadır. Ancak kanser gelişme olasılığı oldukça düşük bir ihtimaldir.
 • Hamile olma ihtimaliniz durumunda doktora durumu bildirmelisiniz. Hamilelikte bilgisayarlı tomografi ve röntgen çekimi, yayılacak olan radyasyon nedeniyle hamileliği olumsuz etkileyebilir.
 • Kontrastlı bt anjiyo sonrası annelerin 2 günlük süre boyunca bebeklerini emzirmemesi önerilmektedir. Boyanın emzirme sırasında bebek tarafından emilmesini engellemek açısından önlem alınması önerilir.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar son derece nadir görülmekle beraber, birçok görüntüleme işlemi sonrasında oluşabilmektedir. Genellikle yayılan radyasyon seviyesiyle alakalı endişe duyan kişiler olmaktadır. Ancak günümüzde birçok teknolojik üründen de fazlasıyla radyasyon almaktadır. Yıl içerisinde sıklıkla görüntüleme cihazlarına girilmediği sürece, alınacak radyasyon miktarının ciddi bir tehlike oluşturması zordur.

Bt Anjiyo Yararları & Avantajları Nelerdir ?

Bt anjiyo zararları her operasyonda olduğu gibi faydaları, avantajları da bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Bt anjiyo ve koroner anjiyografi uygulamaları sayesinde kalp damarları ve arterlerdeki sorunlar görüntülenebilir.
 • Kan damarlarındaki tüm durumların tanısı sağlanarak, tedavi uygulanabilir.
 • Bilgisayarlı tomografi avantajları arasında; kan damarları, yumuşak doku ve kemiğin aynı anda görüntülenmesi durumudur. Aort yaralanması veya akciğerlerde kan pıhtısı gibi durumların tümü belirlenebilir.
 • Bt anjiyo, geleneksel röntgenlerin aksine birçok dokuyu ayrıntılarıyla gösterebilir.
 • Bt anjiyografi, geleneksel görüntüleme testlerine göre hızlı görüntülemeye sahiptir.
 • Bt anjiyografi fiyatı; üç boyutlu görüntüleme yapması, tanı, tedavi ve hızlı sonuç alınabilmesine oranla oldukça uygundur.

Bahsedilen durumlara ek olarak, geleneksel görüntüleme testlerine karşın bt anjiyo yan etkileri daha azdır. Alınan radyasyonun miktarının az olması ve vücuttan hızlı atılabilmesi sayesinde bt anjiyo riskleri minimum seviyede denilebilir.

 

Sonuç

Bt anjiyografi uygulaması, birçok sağlık sorununun tanı ve tedavisinde oldukça etkili bir uygulamalıdır. Üç boyutlu görüntüleme sayesinde kan damarlarındaki sorunların tanısı hızlıca konularak, geç kalmadan tedaviye başlanabilir. Her uygulamada olduğu gibi bt anjiyo zararları, içeriğimizde bahsettiğimiz gibi bulunmaktadır.

Ancak, bt anjiyo avantajları göz önüne alındığında, bt anjiyo zararları ve yan etkileri, oldukça minimum seviyededir. Kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde oldukça etkili bt anjiyo uygulaması öncelikle muayene olmanız gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzman doktorlarımıza randevu alarak, birebir görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyografi fiyatları nedir?

Bt anjiyografi fiyatı, hizmetin verileceği sağlık kuruluşunun sunduğu ek hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak sanal anjiyo fiyatı, diğer görüntüleme testlerine göre daha hızlı ve uygun fiyatlıdır.

Bt anjiyo sonuçları ne zaman çıkar?

Bt anjiyo sonuçları, uygulamanın yapıldığı gün çıkmaktadır. Görüntülerin raporlanması ve değerlendirilmesi tamamlandığında aynı gün veya ertesi gün sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Koroner bt anjiyografi nedir?

Koroner bt anjiyografi, kalbi besleyen kan damarlarının üç boyutlu görüntülenmesi işlemidir. Özellikle koroner arterler ile ilgili çok yönlü görüntülemesi alınabildiği için sağlık sorunlarının tanı ve tespiti yapılabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣