Bt Anjiyo Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Bt anjiyo zararları ve sanal anjiyo olan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bt anjiyo zararları, anjiyografi işlemi yaptırmayı düşünenleri tedirgin eden durumlardan biridir. Uygulamanın yan etkileri ve risklerinin bilinmemesi nedeniyle, bilgisayarlı tomografi anjiyo yaptırmak istemeyenler olabilir. Bt anjiyo zararları, avantajları ve diğer merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyografi Nedir ?

Bt anjiyografi, vücuttaki kan damarlarının görüntülemesini sağlayan üç boyutlu görüntüler aktaran uygulamadır. Kan damarlarında incelmeler, zedelenmeler veya daralmaların mevcut olup olmadığı bilgisayarlı tomografi anjiyografi taramasında ortaya çıkmaktadır. Bt anjiyonun yanı sıra koroner bt anjiyografi uygulaması da bulunmaktadır. Koroner bt anjiyografi uygulamasında kalp sağlığı ve kalbi besleyen damarların kontrolü sağlanmaktadır.

Üç boyutlu görüntüleme işleminde daha net sonuç alabilmek için bazen kontrast madde enjeksiyonu yapılmaktadır. Kontrastlı bt anjiyografi sayesinde kan damarlarının daha net görüntülenmesi sağlanabilir. Yaşanan tıbbi durumların tanı ve tedavisinde kullanılan bt anjiyografi zararları, her uygulamada olduğu kadar bulunmaktadır. Geleneksel röntgenlerden farklı olarak vücudun birden fazla açıdan görüntüsünün elde edildiği uygulamanın zarar ve yan etkileri hakkında detaylar içeriğimizde sizlerle.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Anjiyo Zararları Nelerdir?

Bt anjiyo zararları, tüm uygulamalarda olabilecek durumları kapsamaktadır. Anormal sayılabilecek bt anjiyografi yan etkileri arasında;

 • Böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan bazı kişiler, sanal anjiyo taraması esnasında kontrast madde kullanımı nedeniyle böbrek sorunları yaşayabilir.
 • Kontrast maddeye alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlar gelişebilir.
 • Kontrast maddenin cilt altına yayılması durumunda cilt hasar ve kan damarlarında hasarlar meydana gelebilir. IV bağlantısının takıldığı noktada sızıntı veya ağrı hissederseniz, sağlık görevlilerine haber vermelisiniz.
 • Bt tomografi esnasında radyasyona maruz kalmak nedeniyle, kanser gelişme olasılığınız bulunmaktadır. Ancak kanser gelişme olasılığı oldukça düşük bir ihtimaldir.
 • Hamile olma ihtimaliniz durumunda doktora durumu bildirmelisiniz. Hamilelikte bilgisayarlı tomografi ve röntgen çekimi, yayılacak olan radyasyon nedeniyle hamileliği olumsuz etkileyebilir.
 • Kontrastlı bt anjiyo sonrası annelerin 2 günlük süre boyunca bebeklerini emzirmemesi önerilmektedir. Boyanın emzirme sırasında bebek tarafından emilmesini engellemek açısından önlem alınması önerilir.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar son derece nadir görülmekle beraber, birçok görüntüleme işlemi sonrasında oluşabilmektedir. Genellikle yayılan radyasyon seviyesiyle alakalı endişe duyan kişiler olmaktadır. Ancak günümüzde birçok teknolojik üründen de fazlasıyla radyasyon almaktadır. Yıl içerisinde sıklıkla görüntüleme cihazlarına girilmediği sürece, alınacak radyasyon miktarının ciddi bir tehlike oluşturması zordur.

Bt Anjiyo Yararları & Avantajları Nelerdir ?

Bt anjiyo zararları her operasyonda olduğu gibi faydaları, avantajları da bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Bt anjiyo ve koroner anjiyografi uygulamaları sayesinde kalp damarları ve arterlerdeki sorunlar görüntülenebilir.
 • Kan damarlarındaki tüm durumların tanısı sağlanarak, tedavi uygulanabilir.
 • Bilgisayarlı tomografi avantajları arasında; kan damarları, yumuşak doku ve kemiğin aynı anda görüntülenmesi durumudur. Aort yaralanması veya akciğerlerde kan pıhtısı gibi durumların tümü belirlenebilir.
 • Bt anjiyo, geleneksel röntgenlerin aksine birçok dokuyu ayrıntılarıyla gösterebilir.
 • Bt anjiyografi, geleneksel görüntüleme testlerine göre hızlı görüntülemeye sahiptir.
 • Bt anjiyografi fiyatı; üç boyutlu görüntüleme yapması, tanı, tedavi ve hızlı sonuç alınabilmesine oranla oldukça uygundur.

Bahsedilen durumlara ek olarak, geleneksel görüntüleme testlerine karşın bt anjiyo yan etkileri daha azdır. Alınan radyasyonun miktarının az olması ve vücuttan hızlı atılabilmesi sayesinde bt anjiyo riskleri minimum seviyede denilebilir.

 

Sonuç

Bt anjiyografi uygulaması, birçok sağlık sorununun tanı ve tedavisinde oldukça etkili bir uygulamalıdır. Üç boyutlu görüntüleme sayesinde kan damarlarındaki sorunların tanısı hızlıca konularak, geç kalmadan tedaviye başlanabilir. Her uygulamada olduğu gibi bt anjiyo zararları, içeriğimizde bahsettiğimiz gibi bulunmaktadır.

Ancak, bt anjiyo avantajları göz önüne alındığında, bt anjiyo zararları ve yan etkileri, oldukça minimum seviyededir. Kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde oldukça etkili bt anjiyo uygulaması öncelikle muayene olmanız gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzman doktorlarımıza randevu alarak, birebir görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyografi fiyatları nedir?

Bt anjiyografi fiyatı, hizmetin verileceği sağlık kuruluşunun sunduğu ek hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak sanal anjiyo fiyatı, diğer görüntüleme testlerine göre daha hızlı ve uygun fiyatlıdır.

Bt anjiyo sonuçları ne zaman çıkar?

Bt anjiyo sonuçları, uygulamanın yapıldığı gün çıkmaktadır. Görüntülerin raporlanması ve değerlendirilmesi tamamlandığında aynı gün veya ertesi gün sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Koroner bt anjiyografi nedir?

Koroner bt anjiyografi, kalbi besleyen kan damarlarının üç boyutlu görüntülenmesi işlemidir. Özellikle koroner arterler ile ilgili çok yönlü görüntülemesi alınabildiği için sağlık sorunlarının tanı ve tespiti yapılabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣