BT Anjiyografi Süreçleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

BT anjiyografi süreçleri değerlendiren doktor ve hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalbin anatomik bozukluklarının değerlendirilmesinde ve birçok kalp hastalıklarının tedavisinde uygulanan bt anjiyografi, kontrast madde kullanılarak çekilen bir görüntüleme tekniğidir. Peki bt anjiyografi süreçleri nelerdir? Ne gibi adımlar izlenir? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

BT Anjiyografi Kimler İçin Uygundur?

  • Ailesinde kalp damar hastalığı olanlar
  • Obezite hastalar
  • Yüksek tansiyon hastaları
  • Diyabet hastaları
  • Sigara kullananlar
  • Yüksek kolesterol ya da trigliserid değerine sahip olanlar

BT Anjiyografi Kimlere Uygulanmaz?

  • Nefes tutamayanlar
  • İleri seviyede iyot alerjisi olanlar
  • İleri seviyede böbrek yetmezliği olanlar
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

BT Anjiyografi Süreçleri

İlk olarak hastaya bt anjiyo işlemi ile ilgili bilgi aktarıldıktan sonra, onam formunu doldurması beklenir. Eğer hastadan yakın zamanda bir kreatinin değeri ölçümü yapılmamış ise, işlem günü hastadan kan alınarak kreatinin değerine bakılır. İşlem sırasında kontrast madde verildiği için bu değere bakılması oldukça önemlidir. Bu detayların ardından hastanın damar yolu açılır ve hasta cihazın içerisindeki sedyeye yatırılır. Gerek duyulduğu takdirde damar yolundan kalp hızını ayarlaması için ilaç verilir. Hasta nefesini düzgün alamadığı için nefes komutları anlatılır. Eğer hasta nefesini kontrollü bir şekilde alamazsa, görüntü sabitlenemez ve artefakt adı verilen çekim kalitesini düşüren durumlar yaşanır.

Çekim kalitesinin düştüğü zamanlarda işlem geçerliliğini yitirir. Koroner arter yapıları çok ince bir yapıda oldukları için, görüntülerde meydana gelebilecek herhangi bir bozukluk doktoru yanıltabilir. Bu yüzden önceden nefes komutlarının doğru uygulanması adına hastaya pratik yaptırılır. Böylece nefes tutma ile kalp hızının ne kadar düştüğü kontrol edilir. Bunun dışında bt anjiyografi kontrast madde ile yapıldığında, kişi vücudunda sıcaklık hissedilebilir, idrar kaçırma hissine kapılabilir ve ağzında metalik bir tada sahip olabilir. İşlem esnasında panik yaparak kalp hızının artmaması adına hastaya tüm bunların bilgisi aktarılır. Hastanın tüm bu bilgilerden önceden haberi olursa, herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Çok kısa bir işlem olduğu için klostrofobisi olan kişiler bile bir sorun yaşamamaktadır.

Bt anjiyografi süreçleri arasında bir diğer önemli konu da kişinin kalp hızıdır. İşlem öncesinde içtiği ilaçlar ya da işlem sırasında damardan verilen ilaçlar ile kalp hızının 60 civarında olması gerekmektedir. Eğer istenilen seviyede olmazsa, artefakt adı verilen görüntü kalitesini bozan durum söz konusu olur. Tüm bunların yanı sıra kişilerin düzenli olarak kullandığı ilaçların bir listesi mutlaka kontrol edilmeli. Eğer yakın zamanda işleme etki edebilecek bir ilaç kullanılmışsa, anjiyonun yapılıp yapılmayacağına doktor tarafından karar verilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi uygulama alanları nelerdir?

Koroner arter hastalığı, kalp zarı hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, kalp kitleleri, kapak ve protez kapak hastalıkları gibi pek çok kalp hastalıklarının tedavisi için kullanılır.

Bt anjiyografi süreci ve sonrasında herhangi bir ağrı olur mu?

Herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Bt anjiyografi kaç dakika sürer?

İşlem ortalama 15 saniye kadar sürer.

Bt anjiyografi inceleme sonrası süreç nasıldır?

Hasta işlemden sonra normal günlük eylemlerine geri dönebilir ve tekrardan yiyip içebilir. İşlem esnasında verilen kontrast maddenin vücuttan hızlı atılması için, bol bol su tüketilmesi gerekmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣