sanal anjiyo uygulanan kadın hasta

Sanal Anjiyo Nedir? Nasıl Yapılır?

Sanal anjiyo, kan damarlarının görüntülenmesini sağlayan, tıkanıklıkların teşhis edilmesine yarayan testtir. Kansız anjiyo olarak da anılan sanal anjiyo hakkında tüm merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sanal Anjiyo Nedir?

Bt Anjiyografi, kan damarlarında var olan hastalıkların teşhisi ve tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Vücuttaki büyük kan damarlarının görüntülerinin elde edilmesinde bilgisayarlı tomografi anjiyografiden yararlanılmaktadır. Görüntüler sayesinde kan damarlarında meydana gelen tıkanıklıklar ve hastalıkların tespiti sağlanarak tanı konulabilir. Bt anjiyografi kontrast madde uygulaması ile kan damarlarının daha iyi görüntülenmesi için damarlara renkli sıvı enjekte edilebilmektedir. Kola yerleştirilen küçük bir kateterden enjekte bilgisayarlı tomografi uygulamasında kan damarlarının daha net görüntülenmesi adına yapılan uygulama ilaçlı bt anjiyografi olarak da bilinmektedir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Sanal Anjiyo Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Bilgisayarlı tomografi anjiyografi uygulaması, vücudun belirli bölgelerindeki kan damarlarını görüntülemek için yardımcıdır. Bu bölgelerde meydana gelen hastalıklarda kan damarlarının ve organların incelenmesinde anjiyografi uygulanabilir.

bahsedilen durumların varlığında tanı ve tedavide bt anjiyografi uygulamasından yararlanabilir. Özellikle koroner arter hastalığı, pulmoner emboli gibi sağlık sorunlarının tespit ve tedavisinde sıklıkla sanal (kansız) anjiyo uygulaması tercih edilmektedir.

Sanal Anjiyo Neden Yapılır ?

Bt anjiyografi uygulaması, vücuttaki kan damarlarının kontrollerinin sağlanması ve tedavisinin sağlanmasında uygulanmaktadır. Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen sorunlar sonrasında kan damarlarının tam görüntülemesi sağlanarak hastalık tespit edilmeye çalışılır. Damarlarda meydana gelen tıkanıklıklar, zedelenmeler ve benzer durumların en iyi görüntülemesi bt anjiyografi sayesinde olmaktadır. Damarların birçok açıdan görüntülenmesine olanak veren bt anjiyo, özellikle kalp damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Bilgisayarlı Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Bt anjiyo öncesi yapılması gerekenler, doktorunuz veya sağlık ekibi tarafından detaylarıyla bildirilecektir. Anjiyo öncesi dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat ederek, bt anjiyo sonuçları doğruluk oranı yükselecektir.

Bt Anjiyo Öncesi

Bt anjiyografi hasta hazırlığı, doktorunuzun verdiği talimatlar doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Bt anjiyo öncesi;

 • Genellikle, ameliyattan 12 saat öncesi kafeinli içeceklerin içilmesine ara verilmesi gerekmektedir. Kalp ritmini etkileyecek enerji içecekleri veya kafeinli içecekler kullanılmamalıdır.
 • Bt anjiyografi öncesi yaklaşık 4 saat kadar aç olmanız gerekmektedir. Bu nedenle testten 4 saat öncesinde yeme içmeye ara vermeniz önerilir.
 • Doktorunuzun bilgisi dışında ilaç kullanmamalısınız.
 • Damara enjekte edilen kontrast maddeye alerjiniz bulunuyorsa veya alerjik bir bünyeniz varsa doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Yanınıza rahat kıyafetler almalı ve tüm takı aksesuarlarınızı çıkarmanız gerekmektedir.

Bt Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Bt anjiyografi işlemi, sağlık merkezlerinde farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak test sırasında olabilecekler arasında;

 • Muayene için masaya yatacaksınız ve radyoloji teknisyeni yanınızda bulunacak.
 • El ve kolunuzda geçiş için IV hattı yerleştirilecektir.
 • Kolunuzdan enjekte edilen kontrast madde nedeniyle ağızda metalik bir tat hissetmeye başlayacaksınız. Aynı anca vücudunuzda sıcaklık hissedebilirsiniz.
 • Bt anjiyo işlemine başlanması için sağlık ekibi yanınızdan çıkacaktır. Ancak odayı gören bir bölmeden sizi kontrol edecek ve interkom aracılığıyla sizinle iletişimde olacaktır.
 • Bilgisayarlı tomografi çekimi için tarama başlayacak ve tarayıcı makine etrafınızda dönecektir. Bilgisayarlı tomografi makinası etrafında dönerken tıkırtı ve sesler duyabilirsiniz.
 • Tarama işlemi için bir süre nefesini tutmanız istenebilir.
 • Bt anjiyografi süresi 20 dakika ila 1 saat kadar sürebilir. Taramadan alınan görüntülerin yeterli olması durumundan işlem başarıyla tamamlanacaktır.

Bt Tomografi Sonrası

Bt anjiyo tamamlandıktan sonra IV bağlantınız çıkartılacaktır. Kontrast maddeye alerjiniz oluşmaması veya farklı komplikasyon olmaması durumunda aynı gün eve dönebilirsiniz. Bt anjiyo sonuçları çıktığında doktorunuz tarafından bilgilendirilmek için geri dönüş alabilirsiniz.

Bt Anjiyo Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Bt anjiyografi işlemi, çoğunlukla ağrısız ve kolay geçen bir işlemdir. Koroner bt tomografi ve diğer anjiyo işlemleri sonrasında doktor ve hemşire yönlendirmesiyle günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. İyotlu kontrast madde kullanımı sonrası alerji nedeniyle kızarıklık ve benzeri reaksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle işlem sonrası 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Bt Anjiyo Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Bt anjiyografi işlemi sonuçları, aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Sağlık merkezlerine göre bt anjiyo sonuçların teslim edilme süresi değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle aynı gün ulaşılan sonuçlar incelenir ve rapor edilir.

Bt Anjiyo Riskleri Nelerdir?

Bt tomografi riskleri, çok fazla yan etki içermemesine rağmen her operasyonda olduğu kadar risk içermektedir. Çoğu hasta aynı gün içerisinde eve döner ve bir yan etki görmek ancak olası durumlar arasında;

 • İlaçlı kontrast madde nedeniyle alerji oluşumu, steroid içeren ilaçlar nedeniyle kalp ritim bozukluğu,
 • Kol ve ellerde damar yolu nedeniyle morluklar
 • Radyasyon oluşumu nedeniyle kanser riski
 • Deri altında kan birikmesi

oluşabilecek bt anjiyo yan etkileri arasında yer almaktadır. Ancak bahsedilen durumlar her operasyona karşılaşılabilecek, hayati tehlike oluşturmayan durumlardır. Radyasyon alımı nedeniyle kanser oluşumu riskinin de oldukça düşük olduğunu belirtmeliyiz.

Sanal Anjiyo Güvenilir mi?

Sanal anjiyo işlemi, hastane ortamında uzman radyoloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Doktor ve ekibi tarafından hastane hijyeninde yapılan bt tomografi işlemi güvenlidir. Sanal anjiyo işlemini güvenli bir şekilde yaptırmak istiyorsanız, hastane profesyonelliği ve hijyenini tercih etmenizde fayda var.

Koroner Bt Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Koroner bt anjiyografi, kalbe kan sağlayan arterlere bakan bir testtir. Kalpte, göğüste meydana gelen sebebi bilinmeyen ağrıların tespitinde koroner bt anjiyografi işleminden faydalanabilmektedir. Koroner bt anjiyografi kalp damarları üzerinde yoğunlaşarak, özellikle bu damarlarda inceleme yapılır. Bilek veya kol damarlarından girilerek ilaçlı kontrast madde verilir. Sonrasında bilgisayarlı tomografi mekanizması içerisinde damarlar tüm yönüyle görüntülenebilir.

Bt Anjiyografi Fiyatları 2022

Bt anjiyografi fiyatı, operasyonu yaptıracağınız sağlık merkezinin hizmetlerine göre değişiklik sağlayabilmektedir. Devlet hastanelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle beklemek istemeyenler, özel hastanede bt anjiyografi yaptırmak isteyebilirsiniz. Hızlı hizmet sayesinde bt anjiyografi sonuçlarına özel sağlık kurumlarında daha çabuk ulaşabilirsiniz. Ancak her kurumda sunulan hizmetler ve prosedür farklılık gösterdiği için belirli bir fiyattan bahsetmek doğru olmayacaktır. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi arayarak, uygulama fiyatlarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sonuç

Bt anjiyografi uygulaması sayesinde; kalp, damar, böbrek, beyin gibi hayati önem taşıyan organlarda kan damarlarının görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Kalp ve tüm vücut damarlarının sağlığının durumunu öğrenebileceğiniz test sayesinde hızlı ve ağrısız muayene olabilirsiniz. Bt (kansız) anjiyo yöntemi sayesinde, en az düzeyde yan etkiyle hem tanı hem de tedavi uygulanması mümkün olmakta. Damarlarda görüntülenme tıkanıklıklar veya zedelenmeler tespit edilerek, gerekli durumlarda müdahaleler sağlanmaktadır.

Özellikle kalp damarlarında uygulanan koroner bt anjiyografi sayesinde sıklıkla kalp hastalıklarının başarılı tedavisi sağlanmaktadır. 3 boyutlu görüntüleme yapılarak görüntülenen kan damarlarında hızlı sonuç almak ve son teknoloji araçların tercih edilmesi önemlidir. Avicenna Hastanesi görüntüleme merkezi içerisinde son teknoloji bilgisayarlı tomografi cihazları kullanılmaktadır. Son teknoloji olan tomografi cihazları, daha az radyasyon yayması nedeniyle olumsuz yan etkilerin azaltılmasını sağlar. Dilerseniz, bt anjiyo işlemi için Avicenna Hastanesi Radyoloji bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyografi pulmoner arter görüntülemesi sağlar mı?

Bt anjiyografi işlemi ile pulmoner arter dahil tüm kan damarlarının görüntülemesi sağlanabilir.

Bt anjiyografi nedir?

Sanal anjiyografi, kan damarlarının görüntülemesini sağlayan bir testtir. Renkli kontrast sıvı kullanılarak veya uygulanmadan yapılan görüntüleme işleminde vücuttaki tüm kan damarları görüntülenebilir.

Bt anjiyo aç karnına mı yapılır?

Evet. Bt anjiyo işleminden önce 4 saatlik bir açlık durumu olması gerekmektedir. İşlem öncesinde yiyecek ve kafeinli içecek alımı durdurulmalıdır.

Bt anjiyo sonuçları ne zaman çıkar?

Bt anjiyografi sonuçları çıkma süresi sağlık merkezine göre değişiklik gösterebilir. Ancak, sonuçların görüntülenmesi ve raporlanması genellikle aynı gün içerisinde tamamlanır.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.