BT Anjiyografi Avantajları Nelerdir?

BT anjiyografi avantajları hakkında konuşan doktorlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kan damarı hastalıklarını ve durumlarını teşhis etmek için kullanılan bt anjiyografi, kalbin anatomik bozukluklarının değerlendirilmesine ve birçok kalp hastalığının tedavisine yardımcı olur. Tomografik bir görüntüleme metodu olan bt anjiyografi kontrast madde kullanılarak çekilir. Koroner arter hastalığı, kalp zarı hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, kalp kitleleri, kapak ve protez kapak hastalıkları gibi pek çok hastalığın tedavisinde başvurulan bu yöntemin hem avantajı hem de riskleri vardır. Peki bt anjiyografi avantajları nelerdir? Bt anjiyografi zararları nelerdir? Bt anjiyo avantajları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

BT Anjiyografi Nedir?

Vücudun bir bölümündeki kan damarlarının ve dokuların görüntülerini oluşturmak için kontrast madde enjeksiyonu ile birleştirilen bir tıbbi test türüdür. Bt anjiyo, bir diğer adıyla da bilinen ct anjiyo, kalbe giden önemli damarların düzenli olarak kontrol edilmesini sağlarken, aynı zamanda bir tıkanıklık olup olmadığını da incelemeye yardımcı olur.

BT Anjiyografi Avantajları

 • Tam tıkalı olan damarlarda kalsiyum miktarını ölçmeye, işlem esnasında uygulanacak tellerin geçişlerini planlamaya ve tedavi düzenini belirlemeye yardımcı olur.
 • Görüntü kalitesi oldukça yüksektir.
 • Yüksek çözünürlüklü görüntü sağladığı için yaygın olarak kullanılır. Koroner arter hastalığı, komplike ve doğumsal kalp hastalıkları, anatomi ve damarsal bağlantılar ile ilgili ileri seviyede bilgi verilmesini sağlar.
 • Koroner anatomi ve darlık düzeyleri hakkında da detaylı bilgi sağlamaktadır.
 • Çekimi çok kısa olduğu için diğer görüntüleme yöntemlerine nazaran gürültü sorunu yaşanmaz.
 • İşlem esnasında ya da sonrasında herhangi bir ağrı oluşmaz.
 • Stent takılmış veya bypass ameliyatı olmuş kişilere de rahatlıkla uygulanabilir.
 • Anjiyografik ameliyatı ihtiyacını tamamen ortadan kaldırır ve gerek duyulduğu takdirde daha doğru bir şekilde ameliyatın olması sağlanır.
 • Hızlı bir şekilde uygulanır ve herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Daha net anatomik ayrıntılara yer verir.
 • Sedasyona ya da genel anesteziye ihtiyaç yoktur.
 • Bt anjiyo sonrası radyasyon vücutta durmaz.
 • Taramada uygulanan röntgenler, anında yan etki yaratmaz.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

BT Anjiyografi Zararları

 • Radyasyona maruz kalındığı için küçük bir ihtimal de olsa kanser riski bulunur.
 • Kontrast maddeye alerjiniz olabilir. Bu nedenle bir gün ya da birkaç saat öncesinden koruyucu ilaç almanız gerekebilir. Bunun dışında farklı bir alternatif yolları denenebilir.
 • Böbrek yetmezliği yaşayan kişilere kontrast madde uygulanırsa, böbrek fonksiyonları daha da zarara uğrayabilir.
 • Enjekte edilen damardan kontrast madde sızma ihtimali vardır. Ve bu durum cilt altına yayıldığı için, hem cildi hem kan damarlarını hem de sinirleri etkileyebilir. Öte yandan bu enjeksiyon verilirken herhangi bir ağrı ya da karıncalanma hissederseniz mutlaka doktorunuza bunu bildirmelisiniz.
 • Hamile olanlar ya da hamile olma ihtimali olanlar için risklidir ve bu nedenle işlemden önce doktorunuzla bu durumu konuşmalısınız.
 • Emziren annelerin işlemden sonra 24 – 48 saat boyunca bebeklerini emzirmemesi gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyo tehlikeli mi?

Hayır, son derece güvenli bir görüntüleme tekniğidir. Çok kısa sürede tamamlanmasının yanı sıra herhangi bir riski ya da yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Bt anjiyografi kaç dakika sürer?

İşlem sadece 15 saniye kadar sürer.

Anjiyo olan kişi kaç günde iyileşir?

Herhangi bir yan etki beklenmeyen hastalar 6 saatlik dinlenmeden sonra hastaneden taburcu olabilirler.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣