Pulmoner Bt Anjiyografi: Nedir? Nasıl Yapılır?

pulmoner bt anjiyografi sonuçları kontrolü yapan doktolar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Pulmoner bt anjiyografi, akciğerlerde meydana gelen kan pıhtılarının görüntülenmesinde kullanılan uygulamadır. Pulmoner embolinin tespitinde kullanılan bt pulmoner anjiyografi uygulaması hakkında daha fazla bilgi için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Pulmoner Bt Anjiyografi Nedir?

Bt pulmoner anjiyografi, kalpten akciğerlere giden kan damarlarının görüntülenmesine yarayan testtir. bu testte, kollardaki pulmoner arterlere giden bir damar bulunur ve bu damarlan iyotlu kontrast madde enjekte edilir. Enjekte edilen boyanın renk olmasıyla beraber arterler parlak ve beyaz görünerek kolaylıkla fark edilebilir. Damarlarda pıhtılaşma veya tıkanıklık gibi sorunların olup olmadığını görmeye yarayan uygulama, akciğerlerde kan pıhtılaşması sorununun tespitinde sıklıkla kullanılmaktadır. Pulmoner emboli şüphesi olan hastaların değerlendirilmesinde uygulanan standart testlerden biri pulmoner emboli bt anjiyografi olmaktadır.

Kimler Bt Pulmoner Anjiyografi Yaptırmalı?

Vücut sağlığını tehdit eden bazı durumlarda, doktorunuz bt pulmoner anjiyo yaptırmanızı isteyebilir. Tehlikeli görülebilecek durumlar arasında;

 • Göğüs ağrısı
 • Derin ven trombozu oluşumu
 • Kan pıhtılaşması belirtileri
 • Kan damarlarında şişkinlik oluşması
 • Arterlerden birinin anormal şekilde bir damara bağlanması
 • Kan damarı duvarlarının daralması şüphesi
 • Kanın akciğerlere  yeterince gitmediğine dair belirtiler
 • Akciğerlerde ve kalpte arterleri etkileyen yüksek tansiyon (hipertansiyon) varlığı.

Yukarıda belirtilen durumların varlığını veya şüphesi, pulmoner emboli bt anjiyografi uygulaması yapılması gerekebilir. Bt anjiyografi sayesinde kan damarlarındaki durumların teşhis ve tedavisi sağlanabiliyor.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Pulmoner Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Bt pulmoner anjiyo uygulaması öncesi, prosedür radyoloji teknisyenleri tarafından size aktarılacaktır. Uygulamanın yapılacağı gün üzerinizde hiçbir metal nesnenin (küpe, kolye, piercing) olmaması gerekmektedir.  Bt pulmoner anjiyo işlemine başlandığında odada sizden başka kimse kalmayacaktır. Ancak içeri bir bölmede sizi gören ve interkom aracılığıyla size sesini duyurabilecek radyoloji teknisyenleri bulunacaktır.

Bt pulmoner anjiyografi çekimi esnasında;

 • Sağlık görevlileri, kol damarınızdan birine IV kanül yerleştirmek için damar yolu açacaktır.
 • Bilgisayarlı tomografi yatağına, elleriniz başınızın üstüne gelecek şekilde yatmanız gerekecektir. Farklı bir pozisyon gerekmesi durumunda radyoloji teknisyenleri interkomdan sizinle iletişim kuracaklardır.
 • Kola açılan kanülde, arterlerin net görüntülene bilmesi adına iyotlu kontrast madde enjekte edilecektir.
 • Boyanın enjektesi sonrası vücudunuzda sıcaklık hissedebilirsiniz. Kısa bir süre sonra bu his gidecektir.Aynı zamanda boyanın etkisiyle ağıza metal tadı gelmesi de beklenen durumlardan biridir.
 • Pulmoner anjiyo bt işleminin başlamasıyla birlikte, tomografi yatağı makinenin içerisine doğru ileri ve geri doğru gitmeye başlayacaktır. Bu ilerlemeler esnasında bt cihazı sayısız çekim yapacaktır.
 • Tarama işlemi ve hazırlanma süresiyle beraber yaklaşık 20 dakika süren işlem bittiğinde dinlenme süresi için odanıza geçebilirsiniz.

Pulmoner anjiyografi işlemi hakkında daha fazla detay için ‘’bt anjiyo nasıl çekilir?‘’ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bt Pulmoner Anjiyografi Sonrası Ne Olur?

Bt pulmoner anjiyografi sonrası üç boyutlu görüntüleme sonuçları doktorunuza raporlanacaktır. Raporların incelenmesi sonucunda doktorunuz damarlarda bir tıkanıklık veya pıhtılaşma sorunu fark ederse, tekrardan randevu alıp takipte kalmasını isteyebilir. Takipli süre boyunca ilaçlı tedavi veya cerrahi tedavi yöntemleri üzerinde en iyi sonucun alınacağı yöntem seçilecektir. Pulmoner anjiyografi bt taraması sonrası kendinizi iyi hissetmemeniz durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Bt Pulmoner Anjiyografi Riskleri Nelerdir?

Bt anjiyo zararları, birçok uygulamaya göre daha az risklidir. Ancak her operasyonda olduğu gibi pulmoner anjiyografi uygulamasının da riskleri ve yan etkileri bulunmaktadır. Operasyon sonrası oluşabilecek riskler arasında;

 • İyotlu kontrast maddeye alerji gelişmesi,
 • İşlem sırasında ilaçlardan kaynaklı baş ağrısı
 • Kontrast madde sızıntısı nedeniyle sinir, doku hasarı
 • X-ışını boyası sonucunda böbreklerde problemler meydana gelmesi
 • Radyasyon alımı nedeniyle kanser riskinin artması

Bahsedilen riskleri, testin olası risklerinden biridir. Ancak bahsedilen risklerin oluşa olasılığı oldukça azdır. Sanal anjiyo uygulamasıyla ilgili en tedirgin eden durum radyasyon olmaktadır. İşlemin hızlı tamamlanması nedeniyle, alınan radyasyon miktarı da azalmaktadır ve kanser oluşturma riski oldukça düşüktür.

Bt Pulmoner Anjiyografi Kaç Saat Sürer ?

Pulmoner arter anjiyo bt uygulaması, hazırlama ve uygulama sürecinin tamamlanması dahil 20 dakika kadar sürecektir. Ancak uygulamaya dahil olan bir tedavi yöntemi olması durumunda uygulama süresi daha uzun sürebilir. Sanal anjiyo ne kadar sürer ? yazı içeriğimizden uygulama süresi hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

 

Sonuç

Pulmoner bt uygulaması sonucunda, kan damarlarındaki pıhtılaşma ve daralmaların kontrolü sağlanabilmektedir. Pulmoner emboli (kan pıhtılaşması) durumunun tanı ve tedavisinde sıklıkla uygulanan pulmoner bt uygulaması hızlı oluşuyla da ön plana çıkmaktadır. Geleneksel tanı yöntemlerine göre daha hızlı ve fazla açıdan görüntüleme imkanı sunan pulmoner uygulaması, doktorunuzun bazı belirtiler görmesi durumunda istenebilir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Pulmoner anjiyografi nedir?

Bt pulmoner anjiyo, kalpten akciğerlere giden kan damarlarının görüntülenmesine, tanı ve tedavi uygulamaya yarayan testtir. Kan pıhtılaşması, damar sorunları ve benzeri hastalıkların tedavisine pulmoner anjiyografiden faydalanabilir.

Bt anjiyo uygulaması güvenli mi?

Bt anjiyo uygulaması minimum riske sahip uygulamalardan birdir. Uygulama sırasında görülebilen bazı riskler bulunmakla beraber güvenilirlik ve doğruluk oranı yüksek uygulamalardan biridir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣