Koroner Bt Anjiyo Sonrası İyileşme Süreci

koroner bt anjiyo sonrası iyileşme sürecinde hasta ve radyoloji doktorları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner bt anjiyo sonrası iyileşme, anjiyo operasyonu yaptıracak kişilerin merak ettiği durumlar arasında yer alıyor. Anjiyo tedavisi sonrası hayata dönüş, ağrı durumu ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi makale içeriğimizde sizlerle.

Koroner Bt Anjiyografi Nedir?

Bt koroner anjiyografi, kalp ve kalp damarlarının resimlerini kaydeden bir tarama işlemidir. Kalbi besleyen damarların üç boyutlu görüntülerinin elde edildiği tarama işleminde,  koroner arterlerde meydana gelen tıkanıklık, daralma veya pıhtılaşma sorunları tespit edilebilmektedir. Koroner bt anjiyo işlemi, son teknolojinin kullanıldığı görüntüleme yöntemlerinden biridir. Bt anjiyo işlemi sayesinde vücut sağlığını etkileyecek durumların hızlı teşhisi sağlanabilmekte.

Bu nedenle bekleme süresi kısadır ve tedaviye hızlı başlanabilir. Bt koroner anjiyografi uygulaması, kalp problemlerinin erken fark edilmesi açısından oldukça önemlidir. Ailesinde kalp hastalığı geçmişi bulunan veya kalp problemleri yaşama riski olan kişiler herhangi bir belirti görmeden bt taraması yaptırabilirler. Bunun yanı sıra kişilerde aşağıdaki belirtilerin bulunmasında bt koroner anjiyografi uygulaması yapılabilir;

 • Kalbe kan sağlayan damarlarda tıkanıklık
 • Kalbe yetersiz oksijen ve kan gitmemesi
 • Damarlarda kalsiyum ve plak birikimi
 • Koroner arterlerde daralma
 • Doğuştan kalp bozuklukları
 • Düzensiz kalp hızı
 • Kalp krizi riski
 • Göğüs ağrıları
 • Baş dönmesi
 • Bayılma

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar, koroner arter hastalığı riski bulunmasına işaret eder. Doktorunuzla yapacağınız görüşmede, belirtileriniz tam teşhis edilebilmesi adına anjiyografi önerilir. Anjiyografi sonrası iyileşme süreci ve anjiyografi hazırlık süreci hakkında detaylar için bir sonraki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Koroner Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Bt koroner anjiyografi öncesi hazırlık talimatları, doktor randevunuz esnasında size bildirilecektir. Uygulama öncesi genellikle ilaçların kontrollü aşınması, alerji testi ve yanınızda bulunması gereken kıyafetlerle ilgili bilgiler verilmektedir.

Kardiyak bt anjiyografi işlemi sırasında, el bileğinden anjiyo işlemi için bilek kısmına IV kanül yerleştirilecektir. IV kanül içerisinden iyotlu kontrastlı boya enjekte edilerek, damarlarınızın daha net ve parlak görünmesi sağlanacaktır. Boyanın enjekte edilmesiyle beraber vücudunuza bir sıcaklık yayıldığı hissedebilirsiniz. Normal olan bu durum yavaş yavaş geçecektir. Uygulamaya başlanması için bt tarama cihazının masasına oynamanız gerekmektedir. Operasyonun başlamasıyla beraber odada sizden başka kimse kalmayacak ve masa bt tarama cihazının içerisine doğru girip çıkacaktır. Taramanın başlamasıyla birlikte kalp damarlarınızın üç boyutlu görüntülemesi sağlanacak ve tüm açılardan fotoğraflar elde edilecektir. Bt anjiyografi nasıl çekilir? yazı içeriğimizden bt anjiyo operasyonu hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Koroner Bt Anjiyo Sonrası İyileşme Süreci

Koroner bt anjiyografi sonrası iyileşme süreci, sanıldığı gibi uzun süreli değildir. Bt taraması biter bitmez iyileşme süresi için odaya götürüleceksiniz. Burada koroner bt anjiyografi yan etkilerine karşı bir süre beklemeniz gerekmektedir. Kontrast boyanın geliştirebileceği böbrek sorunları veya alerjik reaksiyonlara karşı gözlem altında tutabilirsiniz. Ancak bir reaksiyon gelişmemesi durumunda aynı gün günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Operasyonun el bileğinden yapılması nedeniyle IV kanül çıkarılan bileğe fazla baskı yapılmaması önerilir.

Baskı ve yüklenme olmamasına rağmen koroner bt sonrası ağrı hissetmeniz durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir. Bazen kontrast boyanın deri altına gelmesi nedeniyle bilek bölgesinde koyulaşma ve ağrılar görülebilir. Bu durumlarda ilerleme olmaması adına müdahale edilmesi gerekmektedir. Koroner bt anjiyografi yan etkileri yazımızdan, operasyon sonrası oluşabilecek riskler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bt koroner anjiyografi sonrasına görüntülerde bir daralma veya tıkanıklık olması durumunda doktorunuz koroner bt anjiyografi sonuçları için tekrardan randevu oluşturacaktır.

Bt Anjiyografi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar, koroner bt anjiyografi ameliyat sonrası komplikasyonlar oluşmasını engellemek adına dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken durumlar arasında;

 • Operasyon sonrası günlük, rahat kıyafetler giyinmeye özen göstermelisiniz.
 • Bedeninizi ve kalbinizi zorlayacak çalışmalar yapmamanız gerekmektedir. Ağır kaldırmayınız da öneriler arasındadır.
 • Kontrast madde kullanılması durumunda, operasyon sonrası bol su içmeniz gerekmektedir. Bol su içilmesiyle beraber kontrast maddenin vücuttan atılması kolaylaşacaktır.
 • Operasyon sonrası birkaç gün sonrasında kalbinizi zorlamadan hafif egzersizler yapabilirsiniz. Hafif egzersizler sayesinde kalp hastalığı riski oluşturan diyabet ve kolesterol riskinin düşürülmesi sağlanabilir.
 • Operasyon sonrası beslenme sürecinde yağlı ve fazla karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden uzak durulmalıdır.
 • Operasyon sonrası tütün ürünleri kullanmak ve alkol tüketmek, kalp sağlığını olumsuz etkileyecektir.
 • Operasyon sonrası birkaç gün stres ve gerginlikten uzak durularak, kalp krizi ve benzeri durumlara karşı tedbirli olunmalıdır.

Kardiyak bt anjiyo sonrası gerekli önlemleri almak , kalp sağlığı riski açısından önemlidir. Kalp problemlerinin düzeltilmesi adına tedavi uygulanana kadar, kalp hastalığı riski grubunda olduğunu bilmeli ve yaşam tarzınızı buna göre şekillendirmelisiniz.

Sonuç

Bt koroner anjiyografi işlemli, kardiyoloji ve  göğüs hastalıkları uzmanları ile yapacağınız görüşme sonrasında uygulanabilir. Gerekli görülmesi durumunda radyoloji uzmanları tarafından görüntüleme merkezinde uygulanan işlem sayesinde kalp ve damar hastalıklarının detaylı incelenmesi sağlanabilir. Kalp sağlığını etkileyen tıkanıklıklar, kalsiyum birikintileri ve daralmalar, hayati risk oluşturmadan teşhis edilebilir. Hızlı ve kolay tanı yöntemi sayesinde ağrısız anjiyo uygulaması son yılların en çok tercih edilen uygulamalarından biridir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ct anjiyografi işlemi nedir?

Ct anjiyografi işlemi, vücuttaki kan damarlarının görüntülenmesi için bilgisayarlı tomografi teknolojisinden faydalanmasını ifade etmektedir. Damardan verilen kontrast madde sayesinde kan damarlarının net görüntülemesi sağlanarak, damar hastalıklarının teşhisi sağlanabilmektedir.

Sanal anjiyo güvenilir mi?

Sanal anjiyo uygulamasının güvenilirliği, doğruluk oranıyla orantılıdır. Operasyon esnasında tüm kan damarlarının üç boyutlu görüntülemesi alınmakla beraber birçok açıdan fotoğrafı çekilmektedir. Bu durum sayesinde net görüntüler elde edilebilir ve damar hastalıklarının kesin teşhisi konulabilir.

Koroner bt anjiyografi sonrası iyileşme süresi kaç gündür?

Koroner bt anjiyografi sonrası iyileşme süresi oldukça kısadır. Aynı gün günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak birkaç günlük süre boyunca IV kanül bulunan bileğinize baskı yapmamanız önemlidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣