hair transplant

Considerations Before Hair Transplantation

Before hair transplantation surgery you should consider these points:

1- If you are on these medications, stop using them two weeks before your hair transplantation. (Do this only after consulting your doctor; otherwise, you may experience unwanted health issues)

Listed medications include:
a) blood thinners
b) Antidepressant medications
c) Beta-Blockers and inhibitors

2-About two weeks before the surgery, avoid using local medications on the scalp.
3- Quit or decrease your smoking.
4- Avoid or reduce your alcoholic beverage use.
5-Avoid anything containing caffeine.
6- Avoid taking E and B vitamins for 10 days before the hair transplant.
7- Dress appropriately on the day of the hair transplantation. (Wearing a sweater or T-shirt after the operation may damage the transplanted hair. Therefore, you should wear a shirt or a button-up or zippered sweater. You shouldn’t wear clothing over your head for a few days following the transplant.)
8- Take a suitable hat with you when you go to hair transplantation. (If the season is summer or if there is sun, it is necessary to use a cap to prevent burns later on.)
9- Inform the hair transplant specialist if you use any medications regularly.
10- Inform the relevant hair transplantation specialist if you have an illness or disease that you believe may prevent a hair transplant.
11- Wash your hair before coming to the hair transplant centre.
12- As always, pay attention to your diet.

 

 


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.