spor fıtığı için fizik tedavi yapılan kadın

Spor Fıtığı için Fizik Tedavi

Spor fıtığı için fizik tedavi, dengeli şekilde iyileşme için programa eklenen hareketlerdir. Spor fıtığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen okumaya devam ediniz.

Spor Fıtığı Nedir?

Spor fıtığı, atletik pubalji olarak da bilinen diğer fıtık türlerinden farklı bir fıtıktır. Kasık fıtığı benzeri bir doku çıkığından farklı olarak, aşırı zorlanmaya bağlı olarak alt karın ve kasıkta kas yırtıklarının olduğu anlamına gelmektedir. Özellikle sporcularda görülen en yaygın fıtıklardan biridir. Spor fıtığı, günlük aktivitelerde yaralanmalar nedeniyle de oluşabiliyor. Bu nedenle herkeste görülebilen bir fıtık türüdür. Fıtığın iyileşme sürecinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile düzenli bir plan oluşturulabilir. Bu plana dahil kalarak yatarak fizik tedavi veya ayaktan fizik tedavi programlarına dahil olunabilir. Yatarak fizik tedavi programları, fizik tedavi bölümünde yatılı kalarak gerçekleşmektedir. Bu sayede günlük ev işlerini yapmaktan uzaklaşıp, gün içerisinde daha yoğun bir egzersiz programı alabilirsiniz. Ayaktan fizik tedavi uygulamaları da spor fıtığı için fizik tedavi de tercih edilebilir. Uygulama süreleri daha az olacaktır ancak iyileşme süreci için düzenli gidilmesi önemlidir.

Spor Fıtığı için Fizik Tedavi Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Germe ve güçlendirme kombinasyonu, kasık veya karın duvarında gelecekteki yaralanmaları tedavi etmek veya oluşmadan önlemek için kullanılabiliyor. Yapılacak egzersizler sayesinde spor fıtıklarında iyileşme sağlanabilir ve ağrının giderilmesi sağlanabilir.

Öncelikle, hangi tür fıtığınız olduğundan emin değil misiniz? Rahatsızlığınızın fıtık olduğu kesinleştiğinde, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Hastalığın spor fıtığı olduğu kesinleştiği durumlarda kişiye özel bir egzersiz planı oluşturulacaktır. Oluşturulan programda farklı hareketler bulunabilir ancak olması muhtemel hareketler arasında;

  • Esneme
  • Kelebek Streç
  • Diz Çökmüş Kalça Fleksör Streç
  • Ayakta Dörtlü Streç
  • Hamstring Stretch
  • Plank

Yukarıda bahsedilen fizik tedavi egzersizleri, kasık fıtığının iyileştirilmesi için önemlidir. Ancak bahsedilen egzersizlerden daha fazlası planınıza dahil olacaktır. Aynı zamanda ekipman ve spor aletleri de eklenerek farklı bir egzersiz yöntemi ile çalışamaz gerekebilir. Fizyoterapist eşliğinde fizik tedaviyi devam ettirmek en güvenli yöntemlerden biridir. hareketleri gösterildiği gibi yapmak ve egzersizlerinizin takip edilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle evde kendi kendine fizik tedavi yapmak yerine, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü olan hastaneleri tercih etmenizde fayda bulunuyor. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde manuel terapi ve ekipmanlar eşliğinde fizik tedavi uygulamaları yapılabiliyor. Robotik fizik tedavi için de gerekli aletlerin yer aldığı bu merkezde, doktorlar ve terapistler gözetiminde uygulamalara dahil olabiliyorsunuz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Evde kendi kendine fizik tedavi güvenli mi?

Herkese özel planlanan fizik tedavi programları, dikkatli yapılmadığı takdirde sorunlara neden olabilir. Kaslarda ve sinirlerde oluşabilecek sinirlere karşı dikkatli olmak adına evde fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi işlemi daha güvenlidir.

Evde fizyoterapist ücretleri nedir?

Evde fizik tedavi sgk tarafından karşılanmadığı için uygulama ücretleri tedavi olacak kişinin sorumluluğundadır. Yaşadığınız ile göre değişiklik göstermekle beraber, evde fizyoterapist ücretleri 150 – 400 ₺ arasında farklılık göstermektedir.

Engellilere evde fizik tedavi hizmeti sunuluyor mu?

Doğuştan veya sonradan gelişen hareket sınırlamalarında, fizik tedavi hizmeti alınabiliyor. Engellilere fizik tedavi hizmeti için sağlık raporu gerekmektedir.

Sgk anlaşmalı evde fizik tedavi hizmeti var mı?

Sgk anlaşmalı evde fizik tedavi hizmeti bulunmamaktadır. Bu nedenle fizik tedavi olacak, varsa tamamlayıcı sağlık sigortalarının evde sağlık hizmetlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenebilirler.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorlarımız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.