Beyin Kanseri Nedir?

Beyin Kanseri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kanser hastalığının birçok türü bulunmaktadır. Bu türlerden birisi de beyin dokusunda hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan beyin kanseri hastalığıdır. Bu kanser türü zamanla çevre dokulara ve farklı organlara sıçrayabilir ve bulunduğu evreye bağlı olarak hastada ciddi problemlere yol açar.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda beyin kanserinin tanı ve tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

[trnebanner]

 

 

Beyin Kanseri Neden Olur?

Kanser hastalığı ortaya çıktığı doku ve organlara bağlı olarak tanı ve tedavi noktasında değişiklik gösteren bir rahatsızlık türüdür. Kanser türlerinin bazıları bulundukları organlarda şiddetli problemlere ve sağlık sorunlarına yol açar. Bu hastalık türlerinden birisi de beyindeki, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde yayılması sonucu ortaya çıkan kanserdir.

Beyin kanserinde söz konusu hücreler hem kontrolsüz hem de sınırsız bir şekilde çoğalır. Sorunlu hücreler hastalığın ilerlemesi ile birlikte farklı organ ve dokulara da sıçrar. Hastalığın tüm türlerinde olduğu gibi beyinde ortaya çıkan kanserli hücrelerden erken teşhis ile ilerleme kat etmeden tedavi edilmelidir.

Beyin Kanseri Belirtileri

Kafatası gibi sınırlı bir ortamda bulunan beyin organı çok fonksiyonlu bir organ olarak karşımıza çıkar. Fakat herhangi bir kitlenin varlığı ve hastalığın ortaya çıkması sonucu fonksiyonlarına son verir. Beyin kanseri bulundukları evreye ve kitlenin hacmine bağlı olarak hastalarda farklı belirtileri yol açar. Hastalığın en temel belirtileri şu şekildedir:

• Baş ağrısı hissiyatı,

• Bilişsel yeteneklerde azalma durumu,

• Hareket kaybı,

• Kaslarda alırı kasılma ve katılaşma durumu,

• Konsantrasyon kaybı yaşanması,

• Çeşitli uzuvlarda uyuşma ve his kaybı yaşanması,

• Ses tellerinde titreme ve konuşma zorluğu,

• Psikolojik sorunlarının ortaya çıkması,

• Baygınlık geçirme,

• Unutkanlık yaşanması ve ara ara hafıza kaybı yalanması,

• Görme yetisinin bozulması ve belirli bir noktaya dalma,

• Çift görme durumu,

Söz konusu belirtilere sahip olan hastalar gecikmeden bir nöroşirurji doktoruna görünmelidir.

Beyin Kanseri Tedavisi

Hastalığın tedavisi kanserli hücrelerin bulunduğu alan merkezinde gerçekleşir. Bununla birlikte çevre doku ve organlar da tedavi sürecinde etki altındandır. Fiziksel muayene ve patoloji incelemelerden sonra kanser tanısı koyulan hastada kanserin hacmi ve evresine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalığın tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

• Cerrahi müdahale, ameliyatlar

• Radyoterapi

• Kemoterapi

• İlaç tedavisi

Hastalığın durumuna bağlı olarak başta karar verilen tedavi türü daha sonra değiştirilebilir. Başta ilaç tedavisi uygulanan hastada iyileşme görülmemesi durumunda farklı bir tedavi türünün uygulanması kararlaştırılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin kanseri nedir?

Kanser türleri arasında beyindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan hastalık beyin kanseridir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Konsantrasyon kaybı yaşanması, çeşitli uzuvlarda uyuşma ve his kaybı ve konuşma zorluğu gibi durumlar hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Kemoterapi, radyoterapi, cerrahi müdahale ve ilaç tedavisi hastalığın evresine bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣