Beyin Kanseri Nedir?

Beyin Kanseri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kanser hastalığının birçok türü bulunmaktadır. Bu türlerden birisi de beyin dokusunda hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan beyin kanseri hastalığıdır. Bu kanser türü zamanla çevre dokulara ve farklı organlara sıçrayabilir ve bulunduğu evreye bağlı olarak hastada ciddi problemlere yol açar.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda beyin kanserinin tanı ve tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Beyin Kanseri Neden Olur?

Kanser hastalığı ortaya çıktığı doku ve organlara bağlı olarak tanı ve tedavi noktasında değişiklik gösteren bir rahatsızlık türüdür. Kanser türlerinin bazıları bulundukları organlarda şiddetli problemlere ve sağlık sorunlarına yol açar. Bu hastalık türlerinden birisi de beyindeki, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde yayılması sonucu ortaya çıkan kanserdir.

Beyin kanserinde söz konusu hücreler hem kontrolsüz hem de sınırsız bir şekilde çoğalır. Sorunlu hücreler hastalığın ilerlemesi ile birlikte farklı organ ve dokulara da sıçrar. Hastalığın tüm türlerinde olduğu gibi beyinde ortaya çıkan kanserli hücrelerden erken teşhis ile ilerleme kat etmeden tedavi edilmelidir.

Beyin Kanseri Belirtileri

Kafatası gibi sınırlı bir ortamda bulunan beyin organı çok fonksiyonlu bir organ olarak karşımıza çıkar. Fakat herhangi bir kitlenin varlığı ve hastalığın ortaya çıkması sonucu fonksiyonlarına son verir. Beyin kanseri bulundukları evreye ve kitlenin hacmine bağlı olarak hastalarda farklı belirtileri yol açar. Hastalığın en temel belirtileri şu şekildedir:

• Baş ağrısı hissiyatı,

• Bilişsel yeteneklerde azalma durumu,

• Hareket kaybı,

• Kaslarda alırı kasılma ve katılaşma durumu,

• Konsantrasyon kaybı yaşanması,

• Çeşitli uzuvlarda uyuşma ve his kaybı yaşanması,

• Ses tellerinde titreme ve konuşma zorluğu,

• Psikolojik sorunlarının ortaya çıkması,

• Baygınlık geçirme,

• Unutkanlık yaşanması ve ara ara hafıza kaybı yalanması,

• Görme yetisinin bozulması ve belirli bir noktaya dalma,

• Çift görme durumu,

Söz konusu belirtilere sahip olan hastalar gecikmeden bir nöroşirurji doktoruna görünmelidir.

Beyin Kanseri Tedavisi

Hastalığın tedavisi kanserli hücrelerin bulunduğu alan merkezinde gerçekleşir. Bununla birlikte çevre doku ve organlar da tedavi sürecinde etki altındandır. Fiziksel muayene ve patoloji incelemelerden sonra kanser tanısı koyulan hastada kanserin hacmi ve evresine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalığın tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

• Cerrahi müdahale, ameliyatlar

• Radyoterapi

• Kemoterapi

• İlaç tedavisi

Hastalığın durumuna bağlı olarak başta karar verilen tedavi türü daha sonra değiştirilebilir. Başta ilaç tedavisi uygulanan hastada iyileşme görülmemesi durumunda farklı bir tedavi türünün uygulanması kararlaştırılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin kanseri nedir?

Kanser türleri arasında beyindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan hastalık beyin kanseridir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Konsantrasyon kaybı yaşanması, çeşitli uzuvlarda uyuşma ve his kaybı ve konuşma zorluğu gibi durumlar hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Kemoterapi, radyoterapi, cerrahi müdahale ve ilaç tedavisi hastalığın evresine bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣