Kol Germe Ameliyatı: Nedir? Nasıl Yapılır?

arm lift

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kol germe ameliyatı, üst kollarınızın alt kısmında yaşanan sarkık kol görünümünü iyileştirmek için uygulanmaktadır. Kol germe operasyonunu hakkında merak edilen tüm detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Brakioplasti olarak da bilinen kol germe estetiği, koltuk altından dirseğe kadar uzanan bölümde oluşan fazla derinin alınması işlemidir. Estetik operasyonlardan biri olan kol germe işlemi esnasında arka kolda biriken fazla yağ dokusu da çıkarılabilir. Kol arkasındaki yağ ve fazla derinin alınmasından sonra pürüzsüz hale getirilen kol arkası, istenilen görünüme kavuşturulur. Genetik faktörler, cilt yapısı ve yaşlanma etkisiyle oluşabilen kol sarması, kolun her hareket ettiğinde sallanması nedeniyle rahatsızlık oluşturabiliyor. Görünüm olarak da estetikten uzak durak sarmış kol derisi için en başarılı operasyon sarkık kol ameliyatı olmaktadır.

Kol Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Sarkık kol ameliyatının asıl nedeni, arka kolda meydana gelen deri sarkmasıdır. Kol sarkması nedenleri arasında;

 • yaşlanma
 • kol derisinde gevşeme
 • önemli derecede kilo kaybı
 • elastikiyetini kaybeden deri
 • yoğun kas kaybı
 • genetik faktörler

Kol sarkması, yaş gibi birçok farklı sebebe bağlı olurken genel olarak derinin esnekliğini kaybetmesiyle meydana gelmektedir. Bazen egzersizlerle düzeltilebilir kollar, ileri derecedeki sarkmalarda fayda etmeyebilir. Fiziksel aktivitelerle düzeltilemeyen kol derisinde kol estetik ameliyatı uygulanması uygundur.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe operasyonu için öncelikle plastik cerrahi uzmanı ile görüşerek, kol estetik ameliyatı hakkında detaylı bilgi almalısınız. İlk muayenenizde beklenmesi gerekenler;

 • hastalık geçmişi kontrol edilir
 • fiziki muayene yapılır
 • operasyondan istenilen görünüm görüşülür

operasyona karar verildiği durumlarda, ameliyat öncesi yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgilendirebilirsiniz. Kol germe estetiği, çoğunlukla genel anestezi altında yapılırken, lokal anestezi uygulanması da tercih edilebilir. Genel anestezi almanız durumunda bir gece hastanede olmanız gerekebilir.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi

Operasyona girmeden önce komplikasyon riskinin azaltılması için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar arasında;

 • doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç kullanmayın
 • tütün kullanımına ara verin
 • yanınızda kalacak refakatçi planlayın
 • bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmayın

Kol Germe Ameliyatı Sırasında

Kol germe operasyonu, plastik cerrahinin uygulayacağı genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır. Öncelikle kolun alt kısmında ne kadar derinin çıkarılacağına karar verilir. Sonrasında kolun alt kısmında kesiler yapılarak dokular sıkıştırılır e dikişlerle sabitlenir. Kol altından alınan fazla yağ ve deri çıkartılarak kesiler kapatılır. Bazen kol içi yağların alınması için liposuction uygulamasına başvurulabilir. Kesilerin üstü cerrahi bandajlarla kapatılarak enfeksiyon riskine karşı korunacaktır.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası

İzsiz kol germe ameliyatı işleminden sonra kesilerin olduğu yerler bandajlarla kapatılacaktır. Operasyon sonrası kollarda biriken fazla kan ve sıvının birikmesi adına küçük tüpler kol atlarına yerleştirilebilir. İzsiz kol germe ameliyatı sonrası birkaç gün içinde drenaj tüpleri çıkarılabilir. Kol inceltme ameliyatı sonrası kollarınızda şişlik oluşması normaldir ve beklenen bir durumdur. Kol germe estetiği sonrası dikkat etmeniz gerekenler arasında;

 • Kollarınızı ilk bir aylık sürede omuz hizasından fazla kaldırmayın
 • Ameliyat sonrası iki aya kadar ağır egzersizlerden ve fiziksel aktiviteden kaçınmalısınız.
 • Gerektiğinde doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçları kullanın ancak bilinçsizce farklı ilaç kullanımından kaçının
 • Kol germe ameliyatı izleri ve enfeksiyon riski için verilen kremler düzenli sürülmelidir.

İzsiz kol germe ameliyatı sonrası nefes darlığı, düzensiz kalp atışı ve ciltte kızarıklık görmeniz durumunda vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir.

Kol Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kol inceltme ameliyatı genel anestezi altında uygulanan bir operasyondur. Ameliyat 1 – 3 saat arasında sürer. Mini kol germe estetiği lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir ve daha kısa sürer.

Mini Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Mini kol germe estetiği, tam kol inceltme ameliyatına göre daha kısmı bir uygulamadır. Lokal anestezi tercih edilen mini kol ameliyatı, kol sarkması daha az olan kişilerde uygulanabilir. Koltuk altından yapılan kesilerle alt kol bölgesinde uygulanan mini kol germe operasyonu, kol sarkmasını ortadan kaldırmak için kullanılır. Bazen liposuction ve lazer uygulamalarından sonra deri sarkması görülen kollarda da mini kol germe ameliyatı kullanılabilir. Kol inceltme ameliyatı olarak tercih edilebilen mini kol germe, sarkık kolların iyileştirilmesinde etkili bir yöntemdir.

Kol Germe Ameliyatı Riskleri

Her operasyonda olduğu gibi kol germe operasyonu sonrasında oluşabilecek bazı komplikasyonlar olabilir. Ameliyat sonrası ağrı oluşumuna ek olarak oluşabilecek durumlar arasında;

 • kolda yara izi
 • aşırı kanama
 • sıvı birikmesi
 • kan damarlarında hasar
 • yağ dokusunun ölümü
 • kollarda hissizlik
 • bilinç bulanıklığı
 • zatürre oluşumu

benzeri risklerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bahsedilen durumlar nadir görülmekle beraber genel anestezi etkisiyle de yaşanabilir. Doktorunuzla görüşerek olası riskler hakkında bilgi almanız tavsiye edilir.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatı

Kol germe ameliyatı fiyatı, estetik cerrahi kapsamında olduğu için sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Kol germe operasyonunda uygulanacak olan yöntem ve liposuction uygulaması yapılıp yapılmayacağına göre fiyatları etkileyebilir. Kollardan alınacak deri uzunluğu ve yağ dokusuna göre kol germe ameliyatı fiyatları değişebilir. Detaylı bilgi almak için Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarımızdan randevu alıp, fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Sonuç

Kol altı germe estetiği  veya kol inceltme ameliyatı, gevşek cildi kaldırarak kol germenin sağlandığı operasyondur. Kol inceltme ameliyatı uzun ömürlü olur, bir miktar bozulma dışında görünümü korumanızı sağlar. Yaşlanma, kilo alıp verme gibi faktörlere bağlı olarak kol sarkması ameliyat etkisini çok az kaybedebilir.

Ancak sabit, sağlıklı kiloyu koruyarak fiziksel aktivitelere özen gösterirseniz,  kol gerdirme ameliyatı etkisini daha uzun süre görebilirsiniz. Son yıllarda gelişen tekniklerle izsiz kol inceltme ameliyatı yapılabildiği için eskiye oranla daha fazla tercih edilen bir estetik operasyon haline gelmiştir. Kol inceltme operasyonu hakkında daha fazla bilgi almak için Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kol germe ameliyatı izleri kalır mı?

Estetik cerrahi operasyonların birçoğunda iz kalma riski bulunmaktadır. Kol altı germe estetiği uygulanırken, kesiler görünmeyecek şekilde yapılarak estetik görünüm korunmaya çalışır. Minimum seviyede iz kalabilir ancak zaman içerisinde kol germe ameliyatı izi görünmeyecek hale gelebilir. Ameliyat sonrası iz oluşumunu azaltmak için doktorunuzun reçete ettiği merhemleri kullanabilirsiniz.

Karın ve kol germe estetiği birlikte yapılır mı?

Evet, kol germe ve karın germe operasyonları birleştirilebilir. Genel anestezi altında iki operasyonu da aynı anda geçirebilirsiniz.

Kol altı germe estetiği kimlere uygulanır?

Kol derisinin elastikiyetini kaybetmiş kişilerde kol gerdirme estetiği uygulanabilir. Genetik faktörler, kilo alıp verme veya yaşlanmaya bağlı sarkan kollar da kol altı germe estetiği uygulanabilmektedir.

Kol sarkması neden olur?

Kol sarkması, derinin gerginliğini kaybetmesi ve gevşemesiyle meydana gelmektedir. Hızlı kilo vermeler, ağır egzersizler ve yaşlanma gibi faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde oluşabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣