Manometri testi için bekleyen kadın

Manometri: Nedir & Nasıl Uygulanır?

Manometri, yemek borusu hastalıklarının teşhisi için başvurulan bir tedavi yöntemidir. Yemek borusu içine yerleştirilen özel kateter yardımı ile gerçekleştirilen özofagus manometri işleminin amacı, yemek borusu kaslarının yutma sırasında kasılmaların gücünü, işlevini ve sıklığını değerlendirmesidir. Peki daha detaylı bahsedecek olursak manometri testi nedir? Özofagus manometri testi ve anorektal manometri nedir? Hepsi ve daha fazlasına Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Manometri Nedir?

Son dönemlerde tercih edilen ve önemli bir tanı yöntemi olan manometri, organdaki kas basınçlarının ölçülmesine ve değerlendirilmesine katkı sağlar. Özofagusta meydana gelen problemlerin tanısında da kullanılan bu yöntem, özofagus içindeki kasların ve özofagusun alt ucundaki kasların basıncını ölçer. Özofagus basıncı, koordinasyonu, motilitesinin kalitatif ve kantitatif değerlendirmesine bakan manometri, lokal anestezi ile yapılır. Ayaktan tedavi yapıldığı için yatış süresi yoktur.

Özofagus Manometrisi Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Yemek borusunun işlevsel hastalıklarını değerlendirmede
  • Reflü ameliyatı öncesi değerlendirme sürecinde
  • Ph değerlendirmesi öncesinde alt yemek borusu sfinkterinin varlığının belirlenmesinde
  • Yutma güçlüğü, yutma esnasında ağrı, kuru öksürük, göğüs ağrısı ve midede yanma hissi gibi sorunların yaşanmasında uygulanır.

Özofagus Manometrisi Nasıl Uygulanır?

Bu işlemin öncesinde kusma riskini önlemek adına kişinin 8 saat süreli bir açlık yaşaması gerekir. Yukarıda da söylediğimiz gibi bu yöntem lokal anestezi altında gerçekleşir. Her iki burun deliğinden uygulanan anestezinin ardından hasta 90 derecelik açıyla dik bir şekilde oturtulur. Özofagus manometri testi için özel olarak hazırlanan kateter, hastanın burnundan yemek borusuna ve yemek borusundan mideye kadar gönderilir.

Bu işlemden sonra hasta yan yatar pozisyona getirilir ve bu esnada mide basıncı ölçülür. Mide basıncının yanı sıra yemek borusu alt ve üst sfinkter basınçları da değerlendirilir. Uygulama süresi boyunca minimal oranda su içilir ve yutma ile ilgili sonuçlar kaydedilir. Yaklaşık yarım saat süren bu işlemin ardından kateter burundan çıkarılır. Bu işlem de herhangi bir risk ya da yan etki bulunmamaktadır. Sadece bazı hastalarda normal olarak çok az bir seviyede ağrı hissedilir.

Manometri Sonuçları

Manometri testinin ardından sonuçlar doktora gönderilir ve genellikle sonuçlar 1 – 2 günde hazır olur. Test sonuçlarına bakılarak daha ileri bir tedavi yöntemi gerek duyulursa buna rehberlik etmesi amacıyla kullanılır veya bir preoperatif değerlendirmenin parçası ise, cerrahi bir işlemin yapılmasına yardımcı olunur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anorektal manometri nedir?

Anal kanalın basıncını ölçmeye yarayan bu cihaz, makatın içine yerleştirilir ve ucunda ufak balon olan ince bir kateter aracılığıyla bilgisayar yardımı ile ölçülür. Anorektal manometre testi sayesinde anal kanaldaki kasların ve sinirlerin çalışıp çalışmadığı, işlevlerinin doğru yapılıp yapılmadığı ve gücünün yeterli olup olmadığı ölçülür.

Anorektal manometri cihazı nasıl uygulanır?

Anal kanala 0.5 mm aralıklarla basınç ileticileri içeren özel kateterler yerleştirilir. Böylece anal kanal basınçları, farklı koşul ve manevralarla bilgisayar yardımı ile incelenir ve kaydedilir. Kateterlerin en ucunda olan ve hava ile şişirilebilen bir balon aracılığıyla, rektumun genişlemeye karşı olan duyarlılık yanıtlarına bakılır. Bu sistem sayesinde incelenen bilgiler, pelvik taban hastalıklarının fonksiyonel yönünü ve ayırıcı tanısını yapar.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorları

Genel cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.