Abdominoplasti (Karın Germe) Ameliyatı

Abdominoplasti karın germe ameliyatı adayı karnı sarkık kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Abdominoplasti, karın bölgesindeki fazla yağ ve derinin alındığı cerrahi operasyondur. Fazla gebelik sonrası karındaki görünümün bozulması veya fazla kilo kaybı sonrası biriken fazla derinin alınmasında abdominoplasti ameliyatı uygulanabilir. Abdominoplasti ameliyatı hakkında tüm detayları makalemizden inceleyebilirsiniz.

Abdominoplasti Nedir ?

Abdominoplasti, karın duvarında bulunan fazla yağın ve derinin alındığı cerrahi işlemdir. Karın germe ameliyatı esnasında karın bölgesinde biriken, sarkan fazla deri alınır ve bağ dokusu sıkılaştırılır. Fazla gevşek deri, karın kaslarının sıkı olmaması nedeniyle aşağı doğru düşmektedir. Yağ dokusu ve çatlak izlerinin belli olduğu deri, genellikle hamilelik ve fazla kilo verimi sonrasında sarkmaya başlar. Genellikle VKİ’si normal seviyede bulunan, kilo verme dönemi tamamlanmış olan kişiler için önerilmektedir.

Hala kilo vermeye devam eden kişilerde tekrardan karın sarkmaları görüleceği için abdominoplasti ameliyatı uygulanması doğru olmayacaktır. Estetik cerrahi uzmanı ile yapacağınız muayenede karın germe ameliyatı veya mini abdominoplasti ameliyatı arasında hangisine uygun olduğunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Estetik operasyonlardan biri olarak kabul edilen karın germe, özgüvenin tekrar yükselmesi ve vücudun estetik görünümüne kavuşması için önemlidir.

Abdominoplasti Neden Yapılır?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki derinin zamanla elastikiyetini kaybedip bağ dokusunun zayıflaması sonrası yapılmaktadır. Bağ dokusunun zayıflamasında etken olan maddeler;

 • Kilo almak veya fazla kilo vermek
 • Gebelik
 • Yaşlanma
 • Vücut tipine özel yağlanma
 • Önceden geçirilmiş karın operasyonu

Karın germe operasyonu, fazla derinin çıkarıldığı ve gevşek dokunun toparlandığı bir operasyondur. Zayıf kasların sıkılaştırıldığı ameliyatta; vücut şekillendirme, göğüs ameliyatı gibi diğer operasyonlarla birlikte yapılabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatın, hayal ettiğiniz estetik karın görünümüne kavuşmanızı sağlayan estetik bir operasyondur. Prosedürün uygulama yöntemleri arasında operasyonun yapılacağı bölge ve bölgedeki deformasyon önemlidir. Estetik cerrahınızla görüştükten sonra karın germe ameliyatı türleri aşağıda yer almaktadır.

Komple Karın Germe

Komple karın germe ameliyatı, karın bölgesinde çok fazla deri birikmesi olan ve fazla düzeltmeye gerek duyulan kişilere uygulanır. Kesiler, bikini bölgesi boyunca yapılarak kesilerin uzunluğu alınacak deri miktarı ile orantılıdır. Kesilerden gerekli şekillendirmeler yapılarak, göbek deliği etrafından da kesi yapılarak karın bölgesinde deri toparlanması sağlanır.

Mini Karın Germe

Mini karın germe ameliyatı, karın bölgesi deformasyonu az olan kişilerde uygulanır. Deri fazlalığı fazla olmayan kişilerde yapılan operasyonda kesiler daha kısadır. Göbek deliğine dokunulmadığı bu operasyonda kesiler göbek deliğinin etrafından yapılabilir. Mini karın germe ameliyatı 1 – 2 saat kadar sürmektedir. Mini abdominoplasti ameliyatı olmak için öncesinde doktorunuzla görüşerek, ameliyata uygun olup olmadığınıza karar verilmesi gerekmektedir.

Çevresel Abdominoplasti

Çevresel karın germe ameliyatı, sırt bölgesinde yapılan bir operasyondur. Karın veya sırt bölgesinde çok fazla biriken yağ fazlalığı nedeniyle çevresel abdominoplasti tercih edilebilir. Bu operasyon hem fazla yağın alınmasına hem de fazla derinin toplanmasına fırsat verir

Yukarıda bahsettiğimiz tüm karın germe operasyonları sonrası kesi yerleri bulunur ve kesiler bandajlanır. Abdominoplasti ameliyatı sonrası kesilere zarar vermeden hareket etmeniz ve kıyafetleri giyebilmeniz için refakatçi olması önemlidir. Ameliyat sonrası pansumanlar yapılarak enfeksiyon riski önlenmeli ve doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Ağrı kesici ve enfeksiyon önleyici bu ilaçları ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği dozda ve sürede düzenli kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda 4 ila 6 hafta boyunca devam eden sürede fazla hareketli olmamaya ve yavaş hareket etmeye özen göstermelisiniz. Bu süre boyunca doktorunuzun önerdiği ameliyat korsesini kullanarak, iyileşme sürecini destekleyebilirsiniz.

Abdominoplasti Öncesi ve Sonrası

Karın germe operasyonu, ameliyattan önce ve sonra yapılacaklar dikkat edilmesi gereken bir prosedüre sahiptir. Ameliyat farklı operasyonlarla birlikte yapılacaksa, doktorunuzun önceden yapacağı uyarılara uymalı ve operasyon sonrası değişiklikler hakkında hazırlıklı olmanız önemlidir.

Abdominoplasti Öncesi

Abdominoplasti ameliyatı öncesi hazırlık döneminde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Ameliyat öncesinde, komplikasyon oluşmaması adına uyulması gereken bazı durumlar vardır. Bunlar arasında;

 • Sigara kullanımına ara vermek, azaltmak
 • Dengeli beslenmeye dikkat edin
 • Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın
 • Kan sulandırıcı ilaçlara ara verin
 • Kolay giyip çıkarılabilen giysiler tercih edin
 • Yanınızda refakatçi bulundurun

Hedeflediğiniz vücut görünümüne kavuşmadan önce, istediğiniz değişikliği net olarak belirlemeniz önemlidir. Karın germe ameliyatı yapacak olan estetik ve plastik cerrah, göbek deliğinden karnın alt kısmına kadar kesilerle toplamalar yapacaktır. Çıkarılacak derinin miktarı ve sonrasında oluşacak kesiklerle alakalı detaylı görüşme yapmanız önemli. Bu görüşmelerde abdominoplasti sonrası görünüm hakkında nasıl bir şey bekleyebileceğiniz kesinleşebilir. Göbek deliğinden açılarak alınan fazla deri durumu, konumlandırıldıktan sonra normal pozisyonuna getirilerek tekrar dikilecektir. Karın germe ameliyatı süresi 2 ila 3 saat sürmektedir.

Abdominoplasti Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılacağı için herhangi bir acı hissetmeden ameliyatı atlatabilirsiniz. Abdominoplasti ameliyatı sonrasında, karın kesileri ve göbek deliği etrafında ameliyat kesileri olacaktır. Kesileri olduğu bölgelerde ağrı meydana gelebilir. Ağrının kesilmesi amacıyla gerekli ilaçlar takviye edilecektir. Abdominoplasti ameliyatı sonrası kesilerin olduğu noktalarda sıvı birikimi ve fazla kan birikmesi görülebilir. Pansuman yapılarak boşaltılan sıvı ve kan nedeniyle enfeksiyon kapması önlenmektedir. Karın germe ameliyat sonrası kan pıhtısı oluşumunu engellemek adına tam iyileşme sağlanmadan yürütülmeye çalışılacaktır. Abdominoplasti ameliyat sonrası şişlik nedeniyle zorlanılsa dahi doktorun söylediği süre içerisinde yürüyüş yapmak önemlidir. Karın germe ameliyat sonrası bir süre drenler takılı kalabilir. Hastane görevlileri, drenleri bakımı ve boşaltımı hakkında bilgi verecektir. Bu süre içerisinde oluşabilecek enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanmaya devam etmeniz önemlidir.

Karın germe operasyonu sonrası ilk 6 haftalık süre boyunca, günlük hareketleri yaparken dahi dikkatli olunması gerekmektedir. Yaraların açılmaması ve kesilerin zorlanmaması önemlidir. Bu nedenle yanınızda işlerinize yardımcı olacak bir refakatçi bulunabilir. Çünkü eğilmek, yatmak veya kalkmak gibi basit eylemler dikişlerden dolayı zorlanabilir. Aynı zamanda abdominoplasti sonrası korse kullanımı önerilmektedir. Doktorunuzun önerdiği şekilde karın germe sonrası korse kullanımı sağlanarak, karın bölgesinin iyileşmesine katkı sağlanır. Ancak abdominoplasti sonrası korse kullanımı herhangi bir korse kullanımıyla yapılmamakta. Ortopedik, ameliyat sonrası kullanıma uygu pamuklu kumaştan üretilen korseler tercih edilmelidir. Doktorunuzla planladığınız aralıklarda kontrol muayenelerine aksatmadan giderek, olası enfeksiyon riskinin önüne geçmiş olabilirsiniz.

Abdominoplasti Yan Etkileri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi karın germe ameliyatı riskleri de minimum seviyede olmakla beraber mevcuttur.Ameliyattan sonrası olması beklenen şişlik ve ağrı dışında ortaya çıkabilecek bazı semptomlar bulunuyor. Bunlar arasında;

 • yara izi kalması
 • uyuşma
 • kanama (hematom)
 • enfeksiyon riski
 • seroma (sıvı birikimi)
 • yaranın iyileşmemesi
 • kan pıhtılaşması
 • karın bölgesinde duyu eksiklikleri
 • yağ nekrozu (yağ dokusunun ölümü)
 • asimetrik görünüm

Abdominoplasti ameliyatı riskleri arasında, yukarıda bahsettiğimiz maddeler bulunmaktadır. Bahsedilen durumlarla karşılaşmanız durumunda takipli doktorunuza bildiriniz ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatları, karın bölgesinde yapılacak ameliyatın türüne ve diğer bakım hizmetlerine göre değişmektedir. Karın germe ameliyatını devlet karşılamadığı için SGK ödeme yapmamaktadır. Estetik operasyon kategorisine giren abdominoplasti ameliyatı fiyatları ücretli olarak değerlendirilir. Operasyonla ilgili detaylı bilgi ve fiyat almak için Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümü uzman doktorlarımıza randevu oluşturabilirsiniz.

 

Sonuç

Hamilelik sonrası veya fazla kilo alıp vermenin bir sonucu olarak erimiz elastikliği kaybedebilir. Deride meydana gelen sarkmalar sizi olduğunuzdan daha fazla kilolu göstermeye ve kıyafetlere değdikçe canınızın acımasına neden olabilir. Sağlığın yanı sıra estetik görünüm olarak kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle karın germe ameliyatı yaptırmak ve vücudunuza tekrar memnuniyetle bakmak istiyor olabilirsiniz. Abdominoplasti ameliyatı için uygun musunuz? ameliyat fiyatları ve operasyon türleri hakkında detaylı bilgi için aşağıda yer alan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümü uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Abdominoplasti ameliyatı kaç saat sürer?

Tüm karın germe ameliyatı 3 – 4 saat aralığında sürerken, mini abdominoplasti ameliyatı 1 – 2 saat aralığında tamamlanmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrası nasıl ödem atılır?

Ameliyat sonrası ödem oluşumundan kurtulmak için günlük 1,5 – 2 litre arası su tüketmelisiniz. Ödem tutan yiyeceklerden uzak tutup, tuz tüketimini sınırlandırmanız gerekmektedir. Ameliyat sonrası ödem iki aylık süre içerisinde %80 kadar atılacaktır.

Mini karın germe ameliyatı kimlere uygulanır?

Mini abdominoplasti ameliyatı, karın bölgesinde fazla deri sarkması bulunmayan kişiler için daha uygundur. Bu kişilerde tüm karın germe ameliyatı yerine, mini kesilerle karın germe ameliyatı tercih edilebiliyor.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣