Tüp mide ameliyatı sonrası ağrılar yaşayan kadın

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrılar: Ne Kadar Sürer?

Tüp mide ameliyatı, bir diğer yaygın adıyla da bilinen mide küçültme ameliyatı, son dönemlerde en çok uygulanan cerrahi operasyonlardan biridir. Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir kısmı kesildiği için, kişinin iştahında ciddi azalma görülür. Halk arasında daha çok estetik amacıyla uygulandığı bilinir ancak bu bilgi doğru değildir. Aslında bu ameliyat kilosu obezite boyutuna ulaşan kişilerin mecburi tercih ettiği yöntemlerden biridir. Ameliyat hakkında pek çok kişi daha detaylı bilgiye ulaşmak ister ve özellikle ameliyat sonrasındaki süreci merak eder. Tüp mide ameliyatı sonrası ağrılar da bu konular arasında yer alır. Peki tüp mide ameliyatı sonrası ağrı ne kadar sürer? Detaylar için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrılar

Tüp mide ameliyatı sonrası ağrı yaşama kaygısı, obezite sınırını aşmış pek çok hastanın ameliyattan korkmasına ve hatta kaçmasına yol açar. Ancak obezite ameliyatları tüm dünyada gelişmiş teknoloji ve yöntemler ile uygulanır ve ameliyat sonrasında minimal düzeyde ağrı meydana gelir. Ameliyat sonrasında meydana gelen ağrıların şiddeti ise kişiden kişiye göre değişmektedir. Aynı zamanda bu ağrılar apandisit, fıtık ya da sezaryen gibi ameliyatlar sonrasında yaşanan ağrılar ile eşdeğerdir.

Ağrı duyumu ve oranı, kişinin daha önce cerrahi bir operasyon deneyimi geçirip geçirmemesine, ağrı şiddetine, ameliyata karar verme ve hazırlık sürecinde yaşadıklarına göre değişmektedir. Ameliyat öncesi süreçte tercih edilen ekip ve hastanenin verdiği güven, aile desteği ve yeterli bilgilendirme gibi etkenler kişinin ameliyata daha sakin ve daha huzurlu bir şekilde girmesini sağlar. Buna bağlı olarak ameliyattan sonraki süreçte ise, ağrının daha az olması beklenir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sırt Ağrısı

Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların, mide ve karın ağrısı yerine sırt ağrısı yaşadığı görülür. Ameliyattan sonra sırt ağrılarının meydana gelmesi, kişinin ameliyat öncesi zaman zaman stres yaşamasına bağlıdır. Strese bağlı olarakta kaslar çok kasılır ve bunun neticesinde sırt kaslarında tutulma meydana gelir. Öte yandan ameliyatın yapıldığı kısım, sırta giden bazı sinir uçlarının yoğun olduğu bir bölgede bulunur ve bu sinirler ameliyat esnasında uyarılır. Ve bunun sonucunda sırt ağrısı ortaya çıkar. Ancak sırt ağrısı, tüp mide ameliyatı olan her kişide meydana gelen bir ağrı değildir, nadiren karşılaşılır. Kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar ile kısa bir sürede bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda ameliyat sonrasında hastaların hastanede yürümeye başlamaları da ağrıları azaltır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Karın Ağrısı

Hastanın ameliyat öncesi sağlık durumu, bağırsak hassasiyeti, adet dönemlerinin yaklaşması, beslenme alışkanlıkları ve ameliyattan önceki gün yedikleri karın ağrısına yol açabilir. Özellikle bağırsak ve sindirim sistemi hassasiyeti, tüp mide ameliyatı sonrası hem karın ağrısının hem de gaz şikayetinin daha fazla olmasına neden olabilir. Ancak bu ağrılar çok ciddi veya ürkütücü bir boyutta değildir. Ameliyattan sonra karın ağrısını en aza indirmek adına hastaların ameliyattan önceki gün bol sıvı tüketmesi ve hafif sebze yemekleri ile beslenmesi şarttır. Yağlı kızartmalardan, hamur işlerden, kebap ve kırmızı et gibi gıdalardan uzak durması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bacak Ağrısı

Tüp mide ameliyatı sonrasında bacak ağrısı nadir olarak yaşanır. Ameliyat esnasında hastanın yatış pozisyonu, bacak ağrısına neden olmaktadır. Ameliyat sonrası bacak ağrısı ilk bir hafta ya da 10 gün içinde, uyuşma, karıncalanma ya da hafif sızlama şeklinde görülür. Ve zaman içerisinde herhangi bir müdahale olmadan bacak ağrısı kaybolur.

Tüp Mide Ameliyatından Korkulur mu?

Tüp mide ameliyatı sonrası ağrılar, hastaları korkutup ürkütmemelidir. Örneğin, aynı aileden birkaç kişi arka arkaya bu deneyimi korkmadan yaşamaktadır. Ameliyattan sonra yaşanacak muhtemel ağrılar konusunda yeterli bir bilgilendirme ve aydınlatmaya sahip olunduğunda ve iyi bir obezite cerrahi ekibi ile ameliyata hazırlanıldığında, son derece konforlu ve güvende hissedebileceğiniz bir ameliyat süreci yaşanılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp mide ameliyatı sonrası yara izi olur mu?

Açık bir ameliyat olmadığından dolayı yalnızca karın bölgesinde küçük bir iz oluşur. Bu küçük çizgiler ise birkaç günün ardından tamamen ortadan kalkar.

Tüp mide ameliyatı sonrası iç dikişler ne zaman iyileşir?

Genellikle 15 gün içerisinde midedeki iç dikişler iyileşir. Tüp mide ameliyatı sonrası tam iyileşme süreci de bir ay içerisinde gerçekleşir.

Tüp mide ameliyatı sonrası ağrı ne kadar sürer?

Ameliyat sonrası tam iyileşmenin gerçekleşmesi ve yaraların kapanması adına 4 – 6 haftalık bir sürecin geçmesi gerekmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorları

Genel cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.