Kolonoskopi öncesi beslenme hakkında bilgi veren doktor

Kolonoskopi Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Kalın bağırsak ve rektumun incelenmesi için başvurulan kolonoskopi yönteminde, bağırsak hastalıklarının tespit edilmesi amaçlanır. Makat tarafından giriş yapılarak bağırsaktaki problemlerin teşhis edilmesini hedefleyen kolonoskopi yönteminde, öncelikle bağırsak temizliğinin yapılması çok önemlidir. Bu yüzden de kolonoskopi öncesi ve sonrası beslenme bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Peki kolonoskopi öncesi beslenme nasıl olmalı? Kolonoskopi öncesi beslenme listesi nedir? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kolonoskopi Öncesi Hazırlık Aşaması

Kolonoskopiye 1 hafta önceden hazırlanmaya başlamak gerekmektedir. Bu aşamada ihtiyacınız olacak şeyler aşağıda yer almaktadır:

 • Müshiller: Bazı doktorlar müshil ilacı reçete eder ve doktorun önerdiği bu ilaçlar satın alınabilir.
 • Islak mendil: Tuvalete sık çıkıldığı için tuvalet kağıdı cildi tahriş edebilir. Bu nedenle nemli aloe veralı ya da E vitamini içeren ıslak mendilleri kullanabilirsiniz.
 • Pişik kremi: Hazırlığa başlamadan önce makat bölgenize bebekler için kullanılan pişik kremlerinden sürebilirsiniz. Bu sayede deri tahrişlerini önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olursunuz.
 • Meydana gelebilecek sıvı kaybını önlemek adına kolonoskopi öncesi bol sıvı tüketebilirsiniz. (Enerji içecekleri hariç)
 • Kabızlık yaratmayacak besinleri yiyebilirsiniz. (Haşlama et ya da tavuk suyu, elma ve ananas gibi meyve suları, açık çay, tanesiz komposto suyu ve ayran gibi besinler)

Kolonoskopi Öncesi Beslenme

Kolonoskopi öncesi nasıl beslenmeli sorusu, pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Öncelikle kolonoskopi diyetinin temel amacının, posa bırakan bitkisel besinlerden kaçınmak olduğunu söylemeliyiz. Posa bırakmayan gıdalar ise rahatlıkla tercih edilip tüketilebilir. Bol lif içeren gıdalar posa bırakır ve kolonun temizlenmesini zorlaştırır. Bu nedenle düşük lifli gıdalar ile beslenmeli ve posa bırakmayan gıdalar tüketilmelidir.

Kırmızı et, beyaz et, süt ürünleri ve yumurta gibi protein bazlı gıdalar kolaylıkla emilir ve poza bırakmaz. Bunların dışında sakatat, deri ve balık pulu gibi besinler ise poza bırakarak kolonoskopi işlemini zorlaştırır. Kısaca bahsetmek gerekirse, kolonoskopi öncesi beslenme için posa bırakmayan ve protein ağırlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Yani kırmızı et, tavuk eti, yoğurt, peynir ve yumurta gibi ürünler tüketilebilir. Öte yandan bu ürünlerin yağlarını tüketmekte de herhangi bir sorun yoktur. Aynı zamanda kolonoskopi diyetinden bol posa bırakan sebzeleri, meyveleri ve kuruyemişleri çıkarmak gerekmektedir.

Kaçınılması Gereken Besinler

 • Salatalık
 • Ekmek çeşitleri
 • Makarna
 • Hamur işleri
 • Karpuz ve kavun
 • Çekirdekli gıdalar
 • Her türlü kuruyemiş
 • Şeftali, portakal, greyfurt ve mandalina
 • Lahana, domates, marul, kıvırcık ve maydanoz
 • Elma, armut, kayısı, üzüm, Trabzon hurması ve erik
 • Enginar, lahana, brokoli ve brüksel lahanası
 • Kuru fasulye, nohut, bezelye ve yeşil mercimek

Kolonoskopi İşlemi Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Kolonoskopi işleminden bir gün öncesi öğle yemeğine kadar aşağıdaki ürünler tüketilebilir:

 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Peynir
 • Kırmızı et (sakatat tüketilmemeli)
 • Balık (deri ve kılçık yenmemeli, hamsi gibi küçük balık tercih edilmemeli)
 • Beyaz et (sakatat ve deri tüketilmemeli)
 • Tanesiz çorbalar (tarhana, süt ve yoğurt ile yapılan çorbalar tüketilmeli) (az miktarda kepeksiz un ve pirinç kullanılabilir)

Bu ve benzeri ürünler kolonoskopi işleminden önceki gün öğle yemeğine kadar yenebilir. Kolonoskopi işleminden önceki akşam ise yalnızca yoğurt tüketilmelidir. İşlem öncesi akşam 18.00’da yenen yoğurttan 1 saat sonra doktorun verdiği ilacı içebilirsiniz.

Kolonoskopi Sonrası Beslenme

Kolonoskopi işlemi öncesi ve sonrası bazı şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle bu işlemin ardından hastalar dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmelerine devam etmelidir. Kolonoskopi öncesi diyetin verilmesinin yanı sıra işlem sonrasında da bir takım beslenme programları uygulanır. İşlemden sonraki ilk iki gün çok önemli olduğu için, bu zamanlarda kişilere özel bir sağlıklı beslenme programı verilir. Genel olarak balık buğulama, haşlanmış tavuk, beyaz ekmek, peynir, patates, fındık, meyve, kırmızı et, pirinç ve sebze gibi gıdalar tüketilirken, süt, lifli gıdalar, renklendirilmiş ve asitli içecekler gibi gıdalardan uzak durulur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kolonoskopiden 2 gün önce ne yenir?

İşlemden yaklaşık 2 gün önce yumuşak gıda diyetine geçilir. Yumuşak yiyeceklere örnek olarak da omlet, smoothieler, sebze püreleri ve çorbalar verilebilir. Az miktarda kepeksiz un ve pirinç tüketilebilir.

Kolonoskopi öncesi beslenme için hangi çorbalar içilebilir?

Daha çok tarhana ve mercimek çorbası gibi çorbalar tercih edilmelidir.

Kolonoskopiden bir gün önce kahvaltı yapılır mı?

İşlemden bir gün önce genel olarak hafif bir kahvaltıya izin verilir. Kahvaltının ardından ise herhangi partiküllü katı bir gıda yenmemeli, sıvı gıdalar içilmelidir.

 

Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Doktorları

Beslenme ve diyet bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.