Çene İmplantı: Nedir? Nasıl Yapılır?

çene implantı ameliyatı geçiren mutlu erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çene implantı, yüz hatlarını estetik olarak düzeltme amacıyla kullanılan yaygın bir yöntemdir. Çekinik çenelerde uygulanan veya çene hattı belli olmayan kişilerde yapılabilen uygulama sayesinde çene hattında dolgunluk sağlanabilmektedir. Çene ucu ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için makalemizi incelmeye başlayabilirsiniz.

Çene İmplantı Nedir?

Çene implantı uygulaması, çene büyütme için kullanılan estetik cerrahi yöntemdir. Daha belirgin biz çene çizgisi oluşmasını sağlayan çene  ucu implantı, çenenin büyümesi ve yuvarlak görünümlü yüz hattının değişmesini sağlamaktadır. Çekinik çeneli kişilerde ve çenesi yüz profilinden oldukça geride olan kişilerde çene büyütme ameliyatı uygulanabilir. Mentoplasti veya genioplasti olarak adlandırılan çene ameliyatı , istenilen yüz profiline göre çeneyi törpüleme veya büyütme operasyonlarını içerir. Çenenin ileri doğru çıkarılmasında silikon aparatlardan yardım alınan çene cerrahisinde, çene dişler ve burunda orantılı görünümü önemlidir. Aynı zamanda yüzde altın oranı sağlamak adına üst veya alt çenede değişiklikler meydana getirebilir. Şekillendirmek için kullanılan silikon implantlar yüzün dengesini koruyarak istenilen görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Çene Büyütme Kimlere Uygulanır?

Yüz profilinin görünümünden memnun olmayan kişiler, çene ucu ameliyatı (genioplasti) yaptırarak, uyumluluğu sağlamak isteyebilir. Çene implantı ameliyatı uygulanabilecek kişiler;

  • Çene yapısı geride olan çekik çeneler
  • Çene çizgisinde dolgunluk isteyenler
  • Belirgin yüz hatları isteyenler
  • Yuvarlak yüz yapısını değiştirmek isteyenler
  • Çene kemiği zayıflığı olanlar

Estetik cerrahi uzmanı ile yapacağınız birebir görüşmelerde, çene kemiği kontrolleri yapılarak operasyona uygunluk ölçülmelidir. Yaptırmak istediğiniz işlem için uygunluk ağlıyorsanız, çene ucu implantı operasyonu geçirebilirsiniz.

Çene İmplantı Türleri

Çene implantları, çenenin görünümünü değiştirmek için kullanılmaktadır. Çene ameliyatlarının iki türü bulunmaktadır. Bu operasyonun detayları;

Çene Büyütme

Çene büyütme operasyonu, dolgunluk ve keskinlikten uzak çene hatlarında uygulanmaktadır. Ağız içerisinden yapılan ufak bir kesi ile, silikon implant kemiğe yerleştirilir. Yerleştirildiği noktada belirginleşme ve keskinlik sağlayan implantlar sayesinde çene hattı öne çıkarılır. Çene büyütme operasyonunun yapıldığı ilk gün şişlik olabilir ancak bir hafta içerisinde şişliklerin inmesiyle son hali görülebilir.

Çene Küçültme

Çene küçültme ameliyatı, çene kemiğinin traşlanması operasyonudur. Fazla çıkıntılı ve alt çenenin önde olduğu durumlarda çenenin görünümünün düzeltilmesi adına uygulanabilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonda fazla kemik törpülenerek, çene hattına istenilen görünüm elde edilir.

Çene Ucu Estetiği

Çene ucu estetiği (genioplasti), çene ucunun profilden bakıldığında burun, alın oranına uymadığı durumlarda yapılır. Burun uzunluğuna göre çene ucunun olması gerekenden geri olması görüntü açısından rahatsızlık oluşturabilir. Estetik olarak çene ucuna eklenecek dolgu veya silikon implant ile düzeltilebilir. Çene ucu estetiği son yılların en popüler estetik uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çene İmplantı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene implantı ameliyatı, ameliyat türüne göre genel anestezi, sedasyon veya lokal anestezi uygulanarak yapılabilmektedir. Çene altından veya ağız içinde açılan küçük bir kesiden girilerek, istenilen bölgeye silikon implant yerleştirilmektedir. Bu kesiden girilerek operasyon yapıldıktan sonra tekrardan dikilerek bandajlanır ve operasyon tamamlanır. Çene içerisine yapılan dikişler kendiliğinden eriyebileceği için tekrardan dikiş alma operasyonu gerek kalmayacaktır. Ancak alınması gereken durumlarda 1 hafta sonrasında dikişlerin alınması için doktor muayenesine gidilmelidir.

Çene ucu ameliyatı genellikle 45 dakika – 1 saat aralığında sürmektedir. İşleminize ek olarak başka prosedürler uygulanırsa işlem süresi ve iyileşme süreniz uzayabilir. Çene ameliyatı sonrası bir haftaya kadar şişlik oluşması beklenebilir. Alt çene implantı ameliyatı sonrası doktorunuzun bahsettiği şekilde pansuman yapmaya özen göstererek enfeksiyon ve benzeri risklere karşı dikkatli olmalısınız.

Çene İmplantı Sonrası İyileşme Süreci

Alt çene implantı ameliyatı sonrası ilk günler, çenede hassasiyet hissedilebilir. Ameliyat sonrası çiğneme yapmak sınırlandırılacak ve birkaç gün boyunca sıvı veya çok yumuşak yiyecekler yemeniz istenecektir. Çene ucu operasyonu sonrası hissedilen gerginlik ve zorlanma hissi ilk bir hafta içerisinde geçecektir. Ameliyat sonrası oluşabilecek şişliğin de 7 ila 10 günde geçmesiyle birlikte iyileşme süreci tamamlanmış olacaktır. Operasyonun son halinin ortaya çıkması için yaklaşık 10 gün kadar beklemeniz önemlidir.

Çene İmplantı Fiyatları

Çene implantı operasyonu her çene geriliği olan hastaya uygulanabilecek bir operasyon değildir. Çene kemiğinin bulunduğu duruma göre implantın çenenin uç kısmına mı yoksa tüm çene kemiğine mi uygulanacağına karar verilebilir. Bu nedenle estetik cerrahi uzmanı ile birebir görüşme yapmadan çene implantı fiyatları hakkında bilgi vermek doğru olmayacaktır. Alt çene implant fiyatları hakkında bilgi almak için dilerseniz, Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarından randevu alabilirsiniz.

 

Sonuç

Altın oran yüz şekline sahip olmak ,alt çenenin sağlıklı görünümünü sağlamak için alt çene ucu uygulaması tercih edilebilir. Ağzın, burnun ve alnın birbiriyle orantılı görünümünün sağlanabileceği çene implantı estetiği sayesinde, yan profilde estetik görünüme kavuşabiliyorsunuz.

Çene ucu operasyonu, kısa süren bir operasyon gibi görünebilir ancak en sağlıklı sonuç için hastane ortamında yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde çene implantı zararları arasında bulunan enfeksiyon, iltihaplanma ve kötü estetik görünüm ile karşılaşabilirsiniz. Doğal ve estetik çene ucu görünümü için Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çene ucu implantı operasyonu ne kadar sürer?

Hastane ortamında çene ucu ameliyatı işlemi, yaklaşık 45 dakika – 1 saat aralığında tamamlanmaktadır. Bazen çene ucu estetiğiyle birlikte, yüz germe veya boyun germe operasyonu da birlikte yapılabilir. Bu durumlarda operasyon süresinin uzaması muhtemeldir.

Çene küçültme operasyonu nedir?

Profil görünümünden rahatsız olunan uzun ve çıkık çenelerde, çene küçültme operasyonu uygulanabilir. Yapılan kesilerle çene kemiğinin törpülenmesi olarak bilinen operasyona görünümü rahatsız eden çıkıntılar düzeltilir.

Çene ucu implantı diğer operasyonlarla birleştirilebilir mi?

Evet. İstendiği durumlarda çene ucu implant operasyonu ile birlikte yüz germe, boyun germe ve rinoplasti operasyonları birlikte yapılabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣