kolonoskopi öncesi hazırlık yapan doktor

Kolonoskopi Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kolonoskopi öncesi ve sonrası prosedürler, genel olarak alanında uzman gastroenterologların kontrolünde planlanmakta ve takip edilmektedir. Bununla birlikte hastaların bu süreci konforlu ve risksiz bir şekilde atlatabilmesi için gereken her türlü tedbir alınmaktadır. Kolonoskopi aşamalarının her birinde hastanın bilinçli olması ve buna göre hareket etmesi, işlemin başarılı olmasında oldukça etkilidir. Bu sebeple size her aşamada doktorunuz veya yetkili sağlık personeli tarafından detaylı bir bilgilendirme yapılır. Böylelikle hem işlemle ilgili var olan korkularınızı giderebilir hem de alacağınız önlemlerle oluşabilecek riskleri en aza indirebilirsiniz.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi, sindirim sistemi ile ilgili yakınmaların olması halinde özellikle bağırsak ve rektum kanseri taraması için yapılan bir tetkiktir. Kolonoskopide ucunda ufak bir kamera ve ışık bulunan ve bükülebilen ince bir cihazla makat bölgesinden girilerek kalın bağırsak incelenir. Genellikle sedasyon altında uygulanmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde bağırsaklardan doku örneği alınmakta ve tedavi edici bazı prosedürler de uygulanabilmektedir. İşlem sedasyon altında uygulandığından hastalar acı hissetmezler ve kendilerine geldiklerinde işlem anını hatırlamazlar.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Kolonoskopi Öncesi Hazırlık

Kolonoskopi öncesi hazırlık süreci, doktor ile ilk görüşmede işlem kararı verildiği andan itibaren başlar. Yapılması gereken ilk şeylerden birisi rutin olarak kullanılan ilaçlar ve sahip olunan hastalıklar hakkında doktorun bilgilendirilmesidir. Bu bilgilerin ışığında doktorunuz size özel bir hazırlık planı oluşturur ve süreç hakkında detaylı bir bilgilendirme yapar. Bu evrede aklınıza takılan tüm soruları doktorunuz ile görüşmeniz faydalı olur. Böylece işlemle ilgili var olan korkularınızı yenebilirsiniz.

Kolonoskopi Öncesi Beslenme

Kolonoskopi öncesi diyet yapılması önerilmektedir. Ancak bu aklınıza ilk gelen diyet listelerinden biraz faklı bir beslenme programıdır. Hazırlanan beslenme programı kapsamında genellikle işlemden 48 saat önce katı yiyeceklerin alımı durdurulmaktadır. Bunun amacı, işlem esnasında bağırsakların tamamen boş olmasını sağlamaktır. Bu nedenle operasyondan kırk sekiz saat önce berrak, sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmeniz gerekir. Açık renkli meyve suları, tanesiz komposto, çay, tavuk eti ve haşlanmış patates gibi yiyecek ve içecekleri tüketebilirsiniz. Ayrıca kolonoskopi kararı alındığı an doktorunuz size bir diyet programı önereceğinden, hazırlık sürecinde ne yiyip içmeniz gerektiği konusunda aklınızda bir soru işareti kalmaz.

Bu beslenme şekli işlemden 12 saat öncesine kadar devam eder. Ancak kolonoskopinin yapılacağı günün öncesinde saat 24:00’ten sonra hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Bu zaman aralığında alkol ve sigara tüketmemeniz de çok önemlidir. Rutin kullandığınız ilaçlarınızın olması halinde ise, doktorunuzun onayıyla bu ilaçları bir veya iki yudum su ile alabilirsiniz.

Kolonoskopi Öncesi Bağırsak Temizliği

Kolonoskopi öncesi bağırsak temizliği, hazırlık sürecinin en önemli aşamalarından birisidir. Bunun için doktorunuz yaşınıza ve kilonuza uygun miktarda lavman etkili bir solüsyon önerir. Bu solüsyonu işlemden bir gün önce öğle saatlerinde içmeye başlamanız gerekir. Bununla birlikte solüsyonun akşam saatlerinde mutlaka bitmiş olması gerekmektedir. Aldığınız solüsyonun türü ve miktarına göre doktorunuz size özel bilgilendirmeyi zaten yapacaktır. Solüsyon ishal yaparak bağırsaklarınızı tüm gün temizleyecektir. Bu sebeple fazla sıvı kaybını engellemek için solüsyon içimini takiben bol su içmeniz önerilmektedir.

Kolonoskopi Öncesi Traş

Kolonoskopi öncesi hazırlık sürecinde yer alan bir diğer aşama da makat bölgesinin temizliğidir. Bunun için o bölgede bulunan tüylerin traş edilerek iyice temizlenmesi gereklidir. Özellikle erkek hastalarda tüylenme daha fazla olduğundan temizlenmemiş makat bölgesi işlemi zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte önceki gün çok fazla tuvalete çıkacağınız için kolonoskopi öncesi makat temizliğinize daha fazla özen göstermeniz gerekir. Doktorunuzun işlemi rahat yapabilmesi adına makatta dışkı kalmaması önemlidir. Bununla birlikte iyi temizlenmiş bağırsaklardan çok daha net görüntü alınacağı için doktorunuzun solüsyon kullanma talimatlarını aksatmadan ve özenle uygulamanız şarttır.

Kolonoskopi Sonrası Süreç

Kolonoskopi öncesi hazırlık sürecinde doktor önerilerine ne kadar uyarsanız, işlem anınız ve işlem sonrası süreçleriniz de o kadar rahat geçer. Bu sebeple öncelikle operasyona gelirken tüm tedbirleri aldığınızdan ve tüm gerekli uygulamaları yaptığınızdan emin olun.

Kolonoskopi işlemi genel olarak 15 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Bu süre zaman zaman, bağırsaklara uygulanması gereken (örneğin polip temizliği gibi) bir işlemin olması, biyopsi almak vb. gibi uygulamalarla uzamaktadır. Her halükarda hasta sedasyonlu olacağı için işlem anını daha sonra hatırlamaz. Kolonoskopiden sonra anestezik ilaçların etkisi geçinceye kadar odanızda istirahat etmeniz sağlanır. Bununla birlikte yaklaşık yarım saat sonra ilaçların etkisi geçmektedir. Birkaç saat daha gözlem altında tutulduktan sonra bir komplikasyon gelişmediği takdirde taburcu olursunuz.

Kolonoskopi Sonrası Beslenme

Kolonoskopiden yaklaşık üç gün önce uygulayacağınız kolonoskopi diyetine, işlemden sonra da birkaç gün devam etmeniz önerilmektedir. Bu süreçte haşlanmış, yumuşak, baharatı az olan gıdalar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bol sıvı tüketmeniz de kolonoskopi sonrası ilk dışkılamanızın da çok rahat olmasını sağlar. İşlemden sonra ilk dışkılama genellikle aynı gün içinde olmaktadır. Hatta bu süre bir iki gün de sürebilmektedir. Ancak bundan daha uzun süre tuvalete çıkamadığınız durumlarda mutlaka doktorunuzla iletişime geçerek onu konu hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Bu şekilde eğer acil bir müdahale gerekiyorsa, erkenden uygulanabilir.

İşlemden sonraki ilk üç gün oldukça önemlidir. Bu sebeple doktorunuz size bu üç gün için sağlıklı bir beslenme programı verecektir. Yapmanız gereken ek şey, size verilen programı olduğu gibi uygulamaktır. Bu sayede hem bağırsak hareketleriniz daha kolay normale döner hem de ağrısız ve risksiz bir şekilde bu kritik dönemi atlatmış olursunuz. Bununla birlikte, operasyondan bir hafta sonra normal beslenme düzeninize dönebilirsiniz.

Kolonoskopi Sonrası Kanama

Bu işlemden sonra makattan hafif kan gelmesi çok normaldir. Makattan gelen kanama birkaç gün sürmekte ve azalarak kaybolmaktadır. Ancak içerde polip bulunması veya tümör olması durumunda artan bir kanama olabilmektedir. Kanamanın artması ve baş dönmesi, mide bulantısı, ishal gibi durumlar da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuzla ile mutlaka iletişime geçmeniz gereklidir. Kendisine ulaşamadığınız takdirde ise beklemeyin. Size en yakın sağlık merkezinin acil servisine gitmeniz hemen müdahale edilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

Kolonoskopi Sonrası Uyanma

Bu işlem sedasyon altında yapıldığı için hastaların uyanması çok kolay olur. Çünkü sedatif etkili ilaçlar vücutta çok kısa bir süre için etki göstermektedirler. Dolayısıyla işlem sonrası hastalar en fazla yarım saat içinde kendine gelir ve günlük hayatına döner.

Kolonoskopi Sonrası Ağrı

Kolonoskopi işlemleri sonrasında ciddi komplikasyonların görülme olasılığı çok azdır. Bununla birlikte en sık görülenler arasında kolonoskopi sonrası karın ağrısı vardır. Bu karın ağrısı genellikle içerde hava birikmesinden kaynaklı gaz sancısıdır. Uzun sürmesi halinde ise hasta oldukça zor saatler geçirmektedir. Bu sebeple kolonoskopi sonrası gaz sancısını önlemek adına hekimler genellikle işlemin sonunda içeri verdikleri basınçlı havayı geri çekerler. Böylelikle bağırsaklardaki hava boşaltılmış olur. İşlemin sonunda yapılan bu müdahale, hastanın gaz sancısı çekmesini önlemektedir.

Kolonoskopi Sonrası Bağırsak Delinmesi

Kolonoskopi sonrası bu derece tehlikeli komplikasyonların görülme oranı binde 1’dir. Bununla birlikte alanında deneyimli bir gastroenteroloji uzmanı veya genel cerrahın yapacağı kolonoskopilerde bu tür riskler yok denecek kadar azdır. Çünkü bu prosedür sırasında oluşan bağırsak delinmeleri genellikle yanlış uygulamadan kaynaklanmaktadır. Bu tür risklerden korunmak adına işlemi yapacak olan hekim ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmeniz önemlidir. Aynı zamanda doktorunuzun deneyiminden emin olmanızı öneririz.

Kolonoskopi Sonrası Kabızlık ve İshal

Bu işlemde görülen bazı komplikasyonlardan biri de kolonoskopi sonrası ishal ve kabızlık şikayetleridir. Prosedür esnasında biyopsi alınması veya poliplerin temizlenmesi gibi işlemler buna sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca bağırsak hareketlerinin de yavaşlaması nedeniyle kabızlık durumu yaşanabilmektedir. Bunun tam tersi, beslenme şekline bağlı olarak ishal de görülebilir. Ancak bu şikayetlerin tümü en fazla bir iki gün sürmektedir. Ancak bu sürenin uzaması halinde mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Kolonoskopi işleminin nasıl yapıldığı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, ”Kolonoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Kolonoskopi öncesi ne yenir?

Kolonoskopiden yaklaşık kırk sekiz saat önce berrak, sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmeniz gerekir. Açık renkli meyve suları, tanesiz komposto, çay, tavuk eti ve haşlanmış patates gibi yiyecek ve içecekleri tüketebilirsiniz. Ayrıca kolonoskopi kararı alındığı an doktorunuz size bir diyet programı önereceğinden, hazırlık sürecinde ne yiyip içmeniz gerektiği konusunda aklınızda bir soru işareti kalmaz.

Kolonoskopi sonrası ne yenir?

Kolonoskopiden sonra birkaç gün haşlanmış, yumuşak, baharatı az olan gıdalar tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bol sıvı tüketmeniz de kolonoskopi sonrası ilk dışkılamanızın da çok rahat olmasını sağlar. Önerilen besinler arasında genellikle haşlanmış tavuk, balık buğulama, peynir, beyaz ekmek ve derisiz patates gibi besinler bulunmaktadır. Aynı zamanda meyve ve sebze gibi lif bakımından zengin olan yiyeceklerin de tüketilmesi gereklidir.

Kolonoskopi sonrasında ağrı olur mu?

Bu işlemden sonra ağrı hissedilebilir. Ancak bu geçici bir komplikasyondur. İçerde kalan havaya bağlı olarak gaz sancısı veya makatta hafif ağrı hissedilmesi normaldir. Ancak uzun süren, inatçı ve gittikçe artan karın ağrınızın olması halinde mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorlarımız

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.