Gıdı Aldırma (Gıdı Liposuction) Nedir? Nasıl Uygulanır?

gıdı aldırma liposuction yatırmayı düşünen aynaya bakan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Gıdı aldırma ameliyatı, hem erkek hem de kadınlar için yaygın olan gıdı sorunları için uygulanmaktadır. Liposuction ile gıdı estetiği son yılların popüler uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Gıdı aldırma hakkında detaylı bilgi almak için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Gıdı Aldırma Nedir?

Gıdı alma operasyonu, boyun bölgesinde biriken fazla yağların alındığı ve gevşek derinin toplandığı estetik cerrahi operasyondur. Gıdı aldırma için kullanılan en popüler yöntem ise liposuction işlemi olmaktadır. Ancak kullanılabilecek diğer gıdı aldırma yöntemleri arasında;

 • Gıdı Liposuction: Gıdı alma operasyonu, cildin altındaki yaşları ve boyun bölgesini şekillendirmek için kullanılır. Cildin altından yapılan çok ufak bir kesi ile yağlar emilir. Liposuction işlemi için lokal anestezi yeterlidir ve ameliyatsız gıdı aldırma uygulamak isteyen kişiler için minimal bir uygulama olması nedeniyle tercih edilir.
 • Çene germe (submentoplasti): Boynun üst kısmındaki fazla yağların alınması işlemidir. Fazla yağlar alınır ve ciltte sıkılaştırma gerçekleştirilir.
 • Boyun germe( alt ritidektomi): Boyun germe operasyonu, çene germe operasyonuna göre daha kapsamlıdır.  Çeneyi ve tüm boyun bölgesinde uygulanan boyun germe operasyonu fazla sarkmış derisi bulunan kişiler için idealdir.

Bahsedilen operasyonlar çene kemiğine değil, deri altındaki yağ ve fazla deriye uygulanan operasyonlardır. Çene düzeltme olabilmesi için çene implantı (mentoplasti) uygulaması yapılması gerekmektedir.

Gıdı Aldırma Operasyonu Adayı Kimlerdir?

Gıdı liposuction için en uygun adaylar, boyun ve çene bölgesinde yağlanma nedeniyle estetik olmayan bir görünüme sahip olan kişilerdir. Fazla yağın çene hattında birikmesiyle meydana gelen çift çene hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmektedir.  Gıdı aldırma ameliyatı için uygun adaylar arasında;

 • çene hattı belirgin olmayanlar
 • çift çene görünümü olanlar
 • boyun bölgesinde yağlanma olanlar
 • belirsiz zayıf çeneye sahip olanlar

gıdı estetiği için uygun aday özellikleri arasındadır. Erkekler ve kadınlarda güçlü yüz hatları oluşmasını engelleyen gıdık yağı için ameliyat olunabilir.

Gıdı Aldırma Operasyonu Öncesi

Gıdıyı aldırma operasyonu olmadan önce, estetik cerrahi uzmanı ile görüşmeniz gerekecektir. Estetik cerrahi uzmanınız ile gıdı ameliyatı sonrası görünüm hedeflerinizi paylaşmanız önemlidir. Kullandığınız ilaçlar, alerjileriniz ve var ise sağlık problemlerinden bahsederek aktarmanız gerekir. Ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gerekenler;

 • Fiziki muayene olmanız
 • İstenilen testleri yaptırmanız
 • Doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç kullanmamalısınız
 • Tütün ürünleri kullanımına ara vermelisiniz
 • Kan sulandırıcı ilaç ve bitkisel takviyeleri kullanmaya ara vermelisiniz.

Gıdı Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gıdı aldırma operasyonu, yapılacak uygulamaya göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ağrıyı kontrol etmek için anestezi uygulamasından sonra cilt temizlenerek, çene altında küçük kesiler meydana getirilir. İstenilen görünümü kazanmak için fazla yağlar tüp ile çekilir. Yağların alınması ile tekrardan şekillendirilen gıdı bölgesindeki kesiler dikiş ve bandajlarla kapatılır. Bir süre çene kayışı (gıdı maskesi) kullanılarak çene bölgesi desteklenir ve gıdının son görünümü için iyileşme süresi beklenir. Gıdı liposuction, diğer operasyonlarla birleştirilmedi ise 30 ila 45 dakika arasında sürebilir.

Gıdı Liposuction Sonrası

Çene liposuction uygulamasından sonra genellikle aynı gün içerisinde evinize dönebilirsiniz. Ancak olası durumlara karşı yakınızda refakatçi bulunması önerilen bir durumdur. İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler arasında;

 • işlem yapılan alana buz koymamalısınız
 • başınızı fazla öne eğmemelisiniz
 • bir süre güneşe çıkmamaya özen gösterin
 • olabildiğince az ve dikkatli hareket edin
 • enfeksiyonu önlemek adına doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanın
 • şişlik oluşması normaldir ancak diğer komplikasyonları doktorunuza bildirmelisiniz

bahsedilen durumlara dikkat ederek, çene liposuction sonrası iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz.

Gıdı Liposuction İyileşme Süreci

Gıdı liposuction iyileşme süreci, operasyon sonrası oluşacak komplikasyonlarla alakalıdır. Ameliyatın başarılı geçmesi, komplikasyon oluşması durumunda iyileşme 2 haftalık süre içerisinde tamamlanabilir. Ancak ameliyat kesisinin iltihaplanması veya olası enfeksiyon durumları oluşmasıyla, gıdı vaser liposuction iyileşme süresi 1 aya kadar uzayabilir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci boyunca çenenize darbe almamanız önemlidir. Çenenizi korumak  için verilen çene maskesi kullanılarak, gıdı ve boyun desteği sağlanır. Çene maskesi kullanım ilk bir hafta boyunca gece gündüz hiç çıkarmadan takılmalıdır. 7 günlük süre geçtikten sonra iki hafta boyunca geceleri takmanız yeterli olacaktır. Doktorunuzun yapacağı muayenede, iyileşme süreci takip edilir ve tamamlanması durumunda günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

Gıdı Aldırma Ameliyatı Fiyatları

Gıdı liposuction fiyatlarını etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • ameliyat süresi
 • ilaç ücretleri
 • anestezi ücreti
 • hastanede kalma durumu

operasyonun masraflarını etkileyebilecek durumlardan biridir. Boyun ve çene estetiği fiyatı öğrenmek için Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanları ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sonuç

Gıdık bölgenizde yani çene altında sarkıklık veya yağlı görünüm varsa, bu durum sizi olduğunuzdan olgun gösterebilir. Estetik görünümden uzaklaşmaya neden olan gıdı yağlanması, çene altından fazla yağ alınarak yeniden şekillendirilebilir. Çene liposuction operasyonu adayı olup olmadığınızı öğrenmek için öncesinde estetik cerrahi uzmanı ile birebir görüşme yapmanız gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gıdı liposuction sonrası ne beklenebilir?

Gıdı estetiği sonrası, istenilen görünüm yağsız, şekilli ve pürüzsüz bir gıdı görünümüdür. Operasyonun başarılı geçmesi durumunda ön ve yan profilden oldukça estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Gıdı aldırma ameliyatı kaç dakika sürer?

Gıdı liposuction işlem süresi 30 dakika ila 45 dakika aralığında tamamlanabilir.

Gıdı maskesi kaç gün kullanılır?

Gıdı yağ aldırma sonrası gıdı maskesi ilk 1 hafta gece ve gündüz sürekli kullanmanız gerekmektedir. 7 günlük süre sonunda gıdı maskesini 2 hafta boyunca sadece uyurken takmanız yeterlidir.

Erkek gıdı aldırma ameliyatı yapılıyor mu?

Gıdı vaser liposuction hem kadın hem de erkeklere uygulanabilen bir operasyondur. Erkeklerde gıdı yağ aldırma işlemi, aynı prosedürde yapılmaktadır.

Liposuction, gıdı yağ aldırmada kullanılır mı?

Evet. Liposuction işlemi gıdı ve boyun bölgesindeki fazla yağların alınmasında kullanılan popüler bir işlemdir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣