Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma: Neden Olur? Nasıl Giderilir?

saç ekimi sonrası kabuklanma yaşayan erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekimi sonrası kabuklanma sorunu, saç ekimi prosedürü sonrası hızlı iyileşme isteyen hastalar için rahatsız edici olabilir. Operasyon sonrası saç derisinde meydana gelen pullu görünümün neden olduğu ve nasıl çözüleceği hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Neden Olur?

Saç ekimi yöntemlerinde kullanılan iki temel yöntem bulunmaktadır. FUE ve FUT teknikleri ile yapılan saç ekimlerinde, saç kökleri donör bölgeden alınarak alıcı bölgeye nakledilir. Sağlıklı saç köklerinin alınarak çoğaltıldığı işlemde hem donör hem de alıcı bölgelerde saç derisinde küçük kesiler yapılmaktadır. Kesilerin yapıldığı aşamada saç derisi üzerinde minimum seviyede olsa da hasar oluşmaktadır. Saç ekim işlemi sonrası saç derisinde hasar nedeniyle kesi yerlerinde küçük kabuklar oluşur. Alıcı bölgede meydana gelen kanamalar ve hasar ne kadar az olursa, kabuk oluşumu da o kadar az olacaktır.

Çoğu kişide saç ekimi operasyonu sonrası 24 saat içerisinde, operasyon uygulanan yüzeyde kabuklanmalar oluşur. İlk 24 saat içerisinde kabuklanmaya, şişlik ve kızarıklık da eşlik edebilir.  Bazen operasyon sonrası kuruyan deri parçaları ile kabuklanmalar karıştırılabilir. Ancak deri parçaları, saç ekimi operasyonu sonrası kullanılması gereken bakım spreyi sıkıldığında kolaylıkla fark edilebilir. Bu deri parçaları koparılmamalı ve zarar verilmemelidir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekimi Sonrası Kabuklar Nasıl Giderilir?

Saç ekimi sonrası kabuklanma, saç derisindeki hasarın onarıldığının bir göstergesidir. Vücutta oluşan diğer yaralarda olduğu gibi kabuklanma döneminde saç ekimi sonrası kaşıntı görülebilmektedir. Ancak kaşıntı olsa dahi yeni ekilen greftlere zarar vermemek adına kaşımamalısınız. Tırnak veya ellerinizle yapacağınız temas, greftleri yerlerinden çıkartabilir ve kafa derisinde boş noktaları oluşmasına neden olabilir.

Saç ekiminin üzerinden zaman geçse dahi, saçtaki kabukları kendinizin çıkartması önerilmeyen bir işlemdir. Saça zarar vermeden kabukları yumuşatmak için  kabukları ılık suyla yumuşatabilirsiniz. Ilık suyla ısıtılan kabuklar 10 dakika kadar bekletilip, saç kremi uygulayabilirsiniz. Saç kremi uygulanan kabuklar artık tamamen yumuşamış hale gelecektir. Sonrasında çok tazyikli olmayan bir su altına girerek, nazik hareketlerle saç derisindeki kabuklara masaj yapabilirsiniz. Masaj sonrası kabuklar kendiliğinden saç derisinden ayrılacaktır. Saç ekimi sonrası saç yıkama işleminde tırnaklarınızı kullanmamaya dikkat etmeniz oldukça önemlidir bu nedenle dikkat etmeniz önerilir. Tırnaklarla kazanılan kabuklar, enfeksiyon oluşumuna neden olabilir ve operasyon sonucunu kötü etkileyebilir.

Saç ekimi sonrası yıkama işlemi bittiğinde, kafa derisini pamuklarla veya yumuşak bir havlu ile silebilirsiniz. Bu rutini uygulayarak saç ekimi sonrası kabuklanma sorunundan kurtulabilirsiniz. Ameliyattan sonraki 6. ve 10. günlerde kabuklar kendiliğinden de dökülmeye başlayacaktır.  Ancak bahsedilen süre 10 günü aşmışsa ve kabuklanmalar hala devam ediyorsa, saç ekimi uzmanınıza görüşmeniz ve tavsiye almanız önerilir.

Saç Derisinde Kabuklanma Esnasında Alınabilecek Önlemler

Saç ekimi sonrası kaşıntı ile beraber görülen kabuklanmalar, sizi istemsiz şekilde kabukları kaşıma ve çıkarmaya itebilir. Saç derisinde kabuklanmanın devam ettiği sürece alabileceğiniz önlemler arasında;

  • Saç derinizi kaşımayın ve kabukları elinizle çıkarmaya çalışmayın.
  • Saç derisinde nakil olan bölgede greftlere dokunulmasından kaçının.
  • Kabuklanmanın yarattığı kaşıntı nedeniyle kaşıdığınız takdirde greftlerin yerinden çıkmasına neden olabilirsiniz
  • Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kabuklanmaları yumuşatmayı deneyin ve kendiliğinden dökülmeleri için en az bir hafta bekleyin.

Sonuç

Saç ekimi sonrası kabuklanma ve kaşıntı için saç ekimi uzmanının önerdiği şekilde uygulamalar yapabilirsiniz. Kafa derisinde oluşan hasarların sonucu olarak yaşanan kabuklanma, çabuk iyileşme isteyen hastalar için rahatsız edici bir görüntüye sahip olabiliyor. Saç ekimi uzmanlarının önerdiği 10. güne kadar beklemeniz ve dökülme olmaması durumunda saç ekim uzmanınıza danışmanız gerekmektedir. Saç ekimi hakkında merak edilenler ve ücretsiz muayene için aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Saç Ekimi uzmanlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekiminden sonra kabuklanma olması normal midir?

Kabuklanma, yara bulunan bölgedeki iyileşme sonucunda oluşmaktadır. Saç ekimi yapılan bölgelerde kesilerin iyileşmesi ile birlikte kabuklanma olması doğal bir durumdur. Kabuklanma yüzeysel iyileşmenin tamamlanmasıyla ortadan kaybolacaktır.

Saç ekiminden sonra kaşıntı neden olur?

Saç ekiminde kıl köklerini bir yerden diğer bölgeye aktarılırken küçük kesiler oluşturulur. Operasyon sonrasında iyileşmeye başlayan kesiler kabuk tutar ve iyileşirken tatlı kaşıntılar meydana gelir. Kafa derisinin iyileştiğinin bir işareti olan kaşıntılar, normal bir durumdur. Ancak, kaşıntılara yenik düşük kafa derisini kaşımak saç ekimi sonuçlarına zarar verebilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣