FUT Saç Ekimi Nedir?

FUT Saç Ekimi Nedir?

Avicenna Ataşehir Hastanesi Avicenna Saç Ekimi Merkezi uzmanları, FUT saç ekimi tekniği hakkında bilgiler verdiler. FUT yöntemi ile saç ekimi hakkında merak edilerler bu yazıda yer alıyor.

FUT Yöntemi ile Saç Ekimi

Saç ekimi yöntemlerinin dünden bu güne yaşadığı gelişimin ardından, punch greft ve minigreft tekniklerinin yerini FUT yöntemi ile saç ekimi tekniği almıştır. Saç kökleri, içerisinde bir, iki, üç ve dört saç telinden oluşan gruplar halinde bulunmaktadır. Bu saç gruplarına Foliküler Saç Üniteleri ismi verilir. Söz konusu saç kökleri, saç derisi üzerinde düzenli halde bulunmamaktadır. Saç ekiminde kullanılacak olan donör bölgedeki saçların saçsız yerlere ekilmesine de Foliküler Ünite Transplantasyonu ismi verilmiştir.

Saçlı deri üzerindeki saç yoğunluğu her bir santimetrekare başına 70 ile 100 saç kökü arasındadır. Dolayısıyla, saç ekimi yaptıracak olan kişinin saç yoğunluğuna göre de değişiklik gösterecek şekilde 35 ile 50 foliküler arasında saç ekimi yapmak, yeterli olan yoğunluğu sağlayacaktır. Kimi insanlarda daha az saç kökü ekimi yeterliyken, kimilerinde de yoğun bir saç ekimi yapmak gerekir. FUT yöntemi ile saç ekimi yaparken elde edilen saç köklerinin çevresinde yer alan fazlalık deriler ve dokular temizlenmektedir. Donör bölgeden alınan greftler, birbirlerine fazlasıyla yakın açılan kanallara yerleştirilebilirler.

FUT Saç Ekimi Kanal Açma

FUT yöntemi işleminde kanal açarken lateral slit tekniği kullanılır. Lateral slit tekniğinde kanal açarken kullanılmakta olan bistüriler, greft ve saç kalınlığına ve yapılması planlanan operasyone göre özel olarak hazırlanmaktadır. Bu teknik ile kanal açılması esnasında, diğer teniklere göre çok daha sık açılarla kanallar açılmaktadır. Cildi ince olan insanlarda, şakak alanına yapılmakta olan ekimler çok daha avantajlı olmaktadır. Bu tarz kanal açma işlemleri sayesinde saçların doğal görüntüsünün birebir aynısını yapmak mümkün hale gelmiştir.

Doğal Saç Ekimi

Kanal açma esnasında kanalların derinlikleri, greftlerin kök uzunluklarına göre ayarlanmaktadır. Bu da kanalların olması gerekenden derin açılma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede kanalları istemeden de olsa daha derin açan malzemelerin yaratmış olduğu zararların önüne geçilmiş olur. Sagittal yönteme göre greftlerin birbirlerine baskı yapma ihtimali çok daha azdır. Mümkün olabilecek en ufak greftler, açılmış olan kanallara ekilmektedir. Kanalların da ufak olması sebebiyle yaraların iyileşme hızları bir hayli yüksek olur. Hastanın saç sıklığına göre değişiklik gösterse de, 2000 ile 3000 greft arasında saç ekimi, tek seansta yapılabilmektedir. FUT saç ekimi işlemi sonucunda donör bölgede kalınlıkları 2 milimetreyi geçmeyecek yara izleri kalabilir.

Saç Ekiminde FUT Yöntemi ile FUE Saç Ekimi Arasındaki Farklar

  • FUT tekniğinde saç tıraşı yapılmazken, FUE tekniğinde saç kesimi yapılır.
  • FUT yönteminde saç kökleri kesi atılarak deri ile birlikte alınır. FUE yönteminde kesi atılmaz sadece saç kökleri alınır.
  • FUT tekniğinde kanamalar fazla olabilirken, FUE yönteminde kanamalar daha azdır.
  • FUT metodunda donör bölgeye dikiş atmak gerekebilmektedir. FUE metodunda donör bölgeye dikiş atılmaz.
  • FUT yöntemi ile işlem yapılan yere santimetrekare başına 60 greft ekilebilirken, FUE’de bu rakam 150 olabilmektedir.
  • FUT ile saç ekilen yerde, 100 saç kökünden ortalama olarak 80 tane saç çıkar. FUE’de ise bu rakam 95’leri görebilir.
  • FUT tekniğinde şerit halinde saç kökleri alınır ve bu köklerden yüzde 80’i uygun bulunarak saça ekilir. Bu da greftlerin ziyan edilmesi anlamına gelir. FUE ve DHI saç ekimi tekniklerinde greftler, seçilerek teker teker alındığı için, zaten saç ekimine uygun olmaktadır.
  • FUT yöntemi ile saç ekimi işleminde, donör bölgede kesi izleri kalırken, FUE saç ekimi tekniğinde kesi izleri kalmaz.

⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.