Psikoloji

psikoloji

Avicenna Hastaneleri Psikoloji Bölümü, uzman klinik psikolog kadrosuyla hizmet vermektedir. Hastanemizde psikologlarımız ile görüşen hastaların, hayatlarında yaşadıkları ruhani problemlere, bireysel gelişimlerine ve kendini tanımalarına yönelik çeşitli yaklaşımlar sunulmaktadır.

Psikoloji Nedir?

İnsan psikolojisi, insan içgüdüleri ve zihnini inceleyen bir bilim dalıdır. Bilinçli ve bilinçdışı yapılan çalışmalara ve duygu ve düşünce dünyasına eğilen bu bilim dalı oldukça kapsamlıdır. Psikoloji bilimi üzerine çalışmalar sergileyen ve uzmanlaşan kimselere psikolog denmektedir. Psikologlar, insan psikolojisi üzerine çalışmalar gerçekleştiren, bireylere ve toplumun tümüne karşı değerlendirme ve tedavi yöntemleri üreten kişilerdir.
Psikoloji, dinamik bir bilim olarak öne çıkmaktadır. Ruh bilimi olarak da bilinen bu bölüm, insan davranışlarını, zihinsel süreçlerini takip etmektedir. Gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, klinik psikolojisi, deneysel psikoloji, uygulamalı psikoloji gibi farklı bölümlere ayrılmaktadır.

Psikoloji Bölümü Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Avicenna Hastaneler Grubu Psikoloji bölümlerinde, uzman klinik psikologlarımız tüm psikoterapik süreçleri haftalık seans metodu ile yürütmektedir. Danışan gizliliğini esas alan bir prensip benimseyen Avicenna uzman psikologları, tanışma seansında uygulanacak tüm yöntemler ve tedavi süreçleri hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Tanıya bağlı olarak gerekli durumlarda Psikiyatri servisimiz ile ortak vaka takibi de gerçekleştirilmektedir.
Psikoloji, ağır bir ruhsal hastalığın tedavisini gerçekleştirebileceği gibi, çok basit bir danışmanlık hizmeti olarak da destek verebilmektedir.

Aile Terapisi

Uygulamalı aile terapisi programında aile içi problemler ve iletişim sorunları ele alınmaktadır. Sağlıksız bağların onarılması, kişisel ve ailesel farkındalık sağlanması ve empati geliştirme çalışmaları terapinin temasını oluşturmaktadır.

Klinik Psikoterapi

Klinik psikoloji alanında hizmet veren doktorlarımızca kişisel farkındalık, duygu ve düşünce şekillerinin iyileştirilmesi, davranış bozukluklarını çözümlenmesi üzerine hizmetler verilmektedir.

Evlilik ve Çift Terapisi

Eşler arası duyguların ifade edilmesi, açık iletişim kurma, güven ve empati bağları oluşturma, etkin problem çözümleme, kendilik ve çift farkındalığı üzerine terapötik çalışmalar sergilenmektedir. Ayrıca infertilite gibi tedavi gören çiftler için ayrı destek paketi imkanları sunulmaktadır.

Çocuk ve Ergen Psikoterapisi

Anne baba tutumu, dönemsel sendromlar, okul dönemi terapisi, ergen depresyonu ve ergenlik psikolojisi, özgüven geliştirme, anksiyete, davranış problemleri, ilişki problemleri, cinsel problemler, ergenlik döneminde aile içi çatışmalar gibi sorunlar üzerine kapsamlı hizmetler verilmektedir.

Kız ve erkek çocukların, ergenlerin gelişiminde önemli olan tüm dönemlerin sağlıklı atlatılabilmesi için Avicenna Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi / Psikolojisi Bölümleri bu alanda hizmetler vermektedir.

Grup Terapisi

Gruplar arası ilişkileri iyileştirmeye ve kişisel gelişimi desteklemeye yardımcı terapötik bir süreçtir. Grup içi anlaşmazlıklar, empati bağlarının geliştirilmesi, kişiler arası etkili ve açık iletişim üzerine hizmet verilmektedir.

Psikoloji Bölümü Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Psikoloji bölümü farklı pek çok ruh hastalığı ile ilgilenmektedir. Verilen hizmetlerimiz şu alanlar üzerinedir:

 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Yeme ve Beslenme Bozuklukları (Blumia Nervoza, Anoreksiya Nervoza)
 • Takıntılar – Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)
 • Kişilik Bozuklukları
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
 • Uyum Bozuklukları
 • Dürtü Kontrol Bozuklukları
 • Cinsel Bozukluklar
 • Fobiler
 • Sosyal Fobi
 • Evlilik ve İlişki Problemleri
 • Stres Yönetimi
 • Kronik Yorgunluk ve Uyku Problemleri (Insomnia, Hipersomnia)

Terapi Yaklaşımları Nelerdir?

Avicenna Sağlık Grubu Psikoloji Bölümü, uluslararası tıp literatürüne geçmiş tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Uygulanan birkaç terapi yaklaşımı aşağıdaki gibidir:

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

Psikolojinin inceleme alanına kişisel duygu, düşünce ve davranışlar girmektedir. BDT bu duygu, düşünce ve davranışların şekillendirilmesinde etkili olan bir psikoterapi yöntemidir.

Şema Terapi

Değiştirilmesi güç olan ve ergenlik, çocukluk dönemlerinde belirgin kökleri bulunan davranışlar şema terapisi ile çözümlenmektedir. Geçmiş ve şimdi arasında bütünleştirici bir etki yaratmaktadır.

Oyun Terapisi

Özellikle çocukların kendilerini oyuncaklar ve oyunlar aracılığıyla yansıtmasını sağlayan terapötik yöntemdir. Simgesel ve sembolik anlamlarla çocuk psikolojisini bu terapi ile çözümlemek mümkün olmaktadır.

Neden Psikoloğa Gitmeliyim?

Fiziksel rahatsızlıklarda olduğu gibi psikolojik rahatsızlıklarda da bir uzmandan yardım almak son derece doğaldır. Psikoloji, ağır bir ruhsal hastalığın tedavisini gerçekleştirebileceği gibi, çok basit bir danışmanlık hizmeti olarak da destek verebilmektedir. Sorunun boyutu ve seviyesi önemsizdir.
Psikolog, belirli ölçüm araçları üzerinden değerlendirmeler gerçekleştirmektedir. Bilimin ışığında yöntem ve teknikler aracılığıyla hastalarının ruhsal problemlerini çözülmektedir. Psikolojik rahatsızlıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Psikoloji ile İlişkili Diğer Tıbbi Bölümler

Avicenna Sağlık Grubu Psikoloji Bölümü ile ilişkili diğer tıbbi bölümlerimiz:

Psikiyatri

İlaç tedavisi gerektiren ruhsal bozukluklar için psikiyatri ile dirsek temasında çalışılmaktadır. Bölümler arasında yönlendirmeler yapıldığı sıklıkla görülebilmektedir. Klinik psikoterapi uygulanan bir bireyin ilaç tedavisine ihtiyaç duyması ihtimalinde hasta bu bölüme yönlendirilmektedir. Aynı şekilde bilişsel davranışçı terapiye ihtiyaç duyan hastalar için Psikiyatri bölümü de Psikolojiye yönlendirme yapmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Felç, kronik yorgunluk, inme gibi ciddi hastalıklarda psikolojik destek ve terapiler son derece faydalı olmaktadır. Avicenna Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü de Psikoloji ile iş birliği içerisinde çalışmaktadır.

Nöroloji

Nörolojik rahatsızlıkların kendilerini psikolojik semptomlarla gösterdiği görülebilmektedir. Alzheimer gibi demans hastalıkları ilaç tedavilerinin yanında psikolojik destek ve terapötik tedavi de Nöroloji Bölümü tarafından gerekli görülebilmektedir.

Psikolojiye dair daha fazla bilgi edinmek ve bu alandaki tüm içeriklerimizi incelemek için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣