Psikoloji

psikoloji

Avicenna Hastaneleri Psikoloji Bölümü, uzman klinik psikolog kadrosuyla hizmet vermektedir. Hastanemizde psikologlarımız ile görüşen hastaların, hayatlarında yaşadıkları ruhani problemlere, bireysel gelişimlerine ve kendini tanımalarına yönelik çeşitli yaklaşımlar sunulmaktadır.

Psikolog

Avicenna Hastaneleri, Klinik Psikologlardan ve psikiyatristlerden oluşan birbirinden tecrübeli ekibiyle, hem hastane içerisinde tedavi görmekte olan hastalara, hem de bireysel olarak başvuru yapan kişilere hizmet verir. Psikolog özetle, insan psikolojisi üzerine çalışmalar yapan, bireylere ve toplumun tümüne karşı değerlendirmeler ve tedaviler üreten olarak tanımlanabilir.

Psikolojiye Giriş

Psikoloji, yunan kökenli bir kelimedir. Ruh anlamındaki psikoloji kelimesi, özünde ruhu incelemez. Günümüz tıp dünyasında ruh, metafizik tarafından incelenir. Psikoloji ise hem insan hem de hayvanların davranış, tepki, duygu ve hareketlerini inceleyen pozitif bir bilim dalı olarak karşımıza çıkar. İlk kez Weber on dokuzuncu yüzyılda pozitif bilimlerde kullanılan teknikleri psikolojinin alanı içerisine dahil ederek, deneysel psikolojinin adımlarını atmıştır. Öte yandan Darwin, bireylerin sürekli değişiklik gösteren çevresine karşı oluşturduğu uyumu anlatarak, psikolojinin gelişimine büyük katkılar sunmuştur. Wilhelm Wundt ise 1879’da tarihteki ilk psikoloji laboratuvarını kurarak, psikolojiyi resmen bir bilim dalı haline getirmiştir. Psikoloji en özet tanımla, insanların çevresine verdiği tepkileri, anlama ve öğrenme süreçlerini, düşünce yapısını, tepkilerini, sevinç ve üzüntülerini yani aslında, “nasıl davrandığını” inceler.

Psikolojinin Hedefleri

Psikolojinin en temel hedefi, bireyin kendisi ve diğer insanlarla ilişkileri içerisinde patlak veren olayların bağlı olduğu sebepleri bulmaktır. Bu kapsamda psikoloji:

  • Bireyi tanımak ve tanımlamak
  • Bireyi anlamak ve açıklayabilmek
  • Bireyin davranışlarını tahmin etmek
  • Bireyin öz tanımını yapabilmesini sağlamak
  • Bireylerin sorunlarıyla baş etmesinde akılcı ve bilimsel yöntemleri kullanmasını sağlamak

İnsan ve Psikoloji

Bedenimiz bir hastalığa yakalandığında ya da bir zarara uğradığında hemen hastanelere gidip doktorlara görünüyor isek, psikolojik sıkıntılarla ilgili olarak da psikologlara görünmeliyiz. İnsan psikolojisi, beyinsel süreç ile davranışların bir arada incelenmesidir. Bir diğer deyiş ile algı, dikkat, kişilik, duygu, davranış ve ilişkileri bir arada inceleyen ve açıklayan bilim dalına psikoloji diyebiliriz. Psikoloji, ağır bir ruhsal hastalığın tedavisini gerçekleştirebileceği gibi, çok basit bir danışmanlık hizmeti olarak da destek verebilir. Sorunun boyutu ve seviyesi önemsizdir. Bireyler bir problem ve sıkıntı hissediyorlar ise, psikologlara görünebilirler. Psikolog, belirli ölçüm araçları üzerinden testler yapar ve değerlendirmeler gerçekleştirir. Bu süreçte bilimin ışığında yöntem ve teknikler aracılığıyla hastalarının ruhsal problemlerini çözer.

Sosyal Psikoloji

Sosyal psikoloji, hayvanlar üzerinde araştırma yapmayı doğru bulmaz. Sosyal psikologlar, hayvanlar üzerinde yapılacak olan değerlendirmelerin anlamsız olduğunu, hayvanların evrimsel kökenlerine kadar inceleme gerçekleştirilmeyecek ise, hayvanlar üzerinden psikolojik değerlendirmeler ve sonuçlar bulmanın zaman kaybı olduğunu savunurlar. Sosyal psikologlara göre davranış denilen şey, sadece koşma, öpme, zıplama gibi motorsal eylemler değildir. Sosyal psikoloji, gülümseme, kaş çatma gibi daha anlamlı eylemlerle ilgilenir. Sosyal psikoloji yaşayan tüm varlıkları değil, ancak insanı ve insanın toplum içerisindeki davranışlarını inceler diyebiliriz. Örneğin insanların yere çöp atmama davranışını kazanmasını ve bu davranışı kazanırken geçtiği süreçleri inceleyen alt bilim dalına sosyal psikoloji diyebiliriz. Sosyal psikolog, sosyoloji ve antropoloji dallarından da yararlanarak, ikna, etki, güç, itaat, ırkçılık, stres, liderlik, iletişim, dostluk, aşk gibi detaylı ve çok kapsamlı davranışları inceler.

Pozitif Psikoloji

Pozitif psikoloji ilk olarak 1990’ların sonlarına doğru konuşulmaya başlayan bir akımdır. Günümüzde ise giderek etkisini arttıran ve üzerine yapılan araştırmalara hız kazandıran bir alandır. İyi bir psikolog olmak isteyen tüm psikologlar, son yıllarda pozitif psikoloji üzerine çalışmalar yapmaya çalışmaktadır. Pozitif psikoloji son yıllarda çok fazla kuram geliştirme çabasına uğramaktadır. Öte yandan bazı eski ve tecrübeli psikologlar ise, pozitif psikolojinin, hümanistik psikolojinin benzeri olduğunu söylüyorlar. Bir diğer deyiş ile onlara göre pozitif psikoloji, hümanistik psikolojinin kılıf değiştirmiş hali. Pozitif psikoloji, insan, örgüt ya da kurum fark etmeksizin, tüm öğelerin olabilecek en uygun ve işlevsel olarak çalışmasını, gelişmesini ve güçlenmesini araştıran bilim dalı olarak tanımlanabilmektedir.

Psikolojik Hastalıklar

Avicenna Hastaneleri Psikoloji Bölümü, uzman psikolog kadrosuyla bütün psikolojik hastalıklar için tanı, tedavi ve gözlem gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda depresyon, kaygı bozukluğu, cinsel problemler, travmalar, beslenme bozukluğu ve daha çok sayıda psikolojik hastalıklar için hastanemizi ziyaret edebilirsiniz.

Depresyon

Depresyon, bireyin iç dünyasını kuşatan ve üzüntü, mutsuzluk, isteksizlik ve zevk alamama gibi problemler yaratan önemli bir hastalıktır. Günümüz toplumunda depresyon, en sık gözlenen psikolojik hastalık olarak kabul edilmektedir. Neredeyse her insanın hayatında en az bir kez depresyon geçirdiği kabul edilmektedir.

Kaygı Bozukluğu

Kaygı bozukluğu kendi içerisinde birçok dala ayrılır. Örneğin bireyin aşırı titiz olması bir kaygı bozukluğu olarak kabul edilebileceği gibi, çevresini kontrol etme takıntısı da bir kaygı bozukluğu olarak görülebilir. Panik atak, sosyal fobi ve obsesif kompülsif bozukluk da kaygı bozukluğu olarak kabul edilir. İyi bir psikolog ile tüm kaygı bozuklukları ile mücadele edilebilir.

Cinsel Problemler

Kadınlarda cinsel birlikteliğin yaşanmasına engel olan vajinismus ve erkeklerdeki iktidarsızlık, özünde psikolojik sebepler saklıyor olabilir. Cinsel problemlerin kaynağı olan psikolojik sebepler de, cinsel problemlerden dolayı oluşan psikolojik hastalıklar da psikolog için tanı ve tedavi konusudur.

Psikolojik Travmalar

Bireylerin geçirdikleri bir kaza, saldırı, afet veya ayrılık, boşanma gibi aniden gelişen süreçler, psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Bu durum bireylerde stres bozukluğu yaratır ve psikolojinin ilgi alanına girmesine neden olur. Avicenna Hastaneleri Psikoloji Bölümü, iyi bir psikolog hizmeti vererek tüm psikolojik travmalar için tanı ve tedavi yöntemleri sunar.

Beslenme Bozukluğu

Kişilerin fiziksel görünüşlerine aşırı takıntı gösterdiği ve bunun için yemek yemeyi reddetmeye başlaması, ilaçlar alarak isal olmaya çalışması ya da yemeklerden sonra kusma isteği, anoreksiya nervoza olarak tanımlanır. Öte yandan bu hastalığın tam tersi olan bulumia nervoza ise, aşırı yemek yeme atakları ve yedikten sonra gelen pişmanlık hissi hastalığı olarak kabul edilir. Her iki hastalık da psikoloji alanına girer ve iyi bir psikolog yardımıyla tedavi edilebilir.

Psikoloji Hekimlerimiz


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.