Akciğer MR: Nedir? Akciğer Emar Nasıl Çekilir?

akciğer mr görüntülerini inceleyen doktorlar

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Akciğer mr, akciğerlerdeki yapının ayrıntılı resimlerini üretmek için radyo dalgaları ve bilgisayar yardımı alan testtir. Akciğer mr görüntülemesi hakkında merak edilenler hakkında detaylara yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Akciğer Mr Nedir?

Akciğer emarı, akciğerlerdeki normal ve anormal dokuların görüntülemesinde faydalanılan testtir. Akciğerin anatomisi, kan akışı ve tümörlerin tespitinde emar uygulamasından faydalanılmaktadır. Akciğer emar çekimi, ucu açık tüpe benzeyen bir makine içerisinde yapılmaktadır. Bu cihaz içerisinde çok güçlü bir manyetik alan bulunmaktadır ve çekim esnasında radyo dalgalarından faydalanmaktadır. İstenilen alanda çekilen görüntüler, bilgisayar ortamına aktarılarak birleştirilir. tek tek çekilen kesitler birleştirilerek üç boyutlu görüntüleme sağlanır.

Organ, doku ve sinirlerde detaylı görüntüleme sağlayan mr cihazı sayesinde hastalıkların erken tanısı, tedavinin takibi ve hastalığın yayılma durumu takip edilebilir. Emar uygulaması, akciğer hastalıkları başta olmak üzere, travma sonrası oluşabilecek doku hasar ve işlev bozukluklarını da görüntüleyebilir. Toraks mr çekilmesi için öncelikle doktorunuza ön muayene olmanız gerekmektedir. Ön muayenede hastalık semptomları veya bulgularına rastlanırsa, doktorunuz emar çekimi için onay verebilir.

Akciğer Mr Çekilir mi?

Evet. Ciğerlerdeki hastalıkların tanı ve teşhisi için akciğer emar operasyonundan faydalanılmaktadır. Böylelikle akciğerlerin detaylı görüntülemesi yapılabilir ve tedavi sonrası sağlık durumunun takibi sağlanabilir.

Akciğer Mr Hangi Hastalıkları Teşhis Eder?

Akciğer emarı, akciğer hastalıklarının tanısında önemli bir yere sahiptir. Akciğer mr ile tanı konulacak hastalıklar arasında;

 • Akciğer tümörleri
 • Akciğerlerde şekil bozuklukları
 • Doku iltihabı
 • Dokularda zedelenmeler
 • Yapısal bozukluklar
 • Akciğerlerde kan akışı
 • Akciğer kanserinin tespiti ve yayılma durumu

Yukarıda belirtilen hastalıkların yanı sıra akciğerlerde sebebi bilinmeyen ağrı, öksürük ve benzeri durumların teşhisinde emar isteyebilmektedir. Akciğer emarı sonuçlarına göre, doktorunuz tedavi seçenekleri hakkında sizinle iletişime geçilecektir.

Akciğer Mr Nasıl Çekilir?

Akciğer mr görüntüleme işlemi, beyin mr operasyonunda olduğu gibi öncesinde hazırlık gerektirmeyen bir işlemdir. Akciğer mr işlemi ağrısız ve hızlı tamamlanan bir operasyondur.

 • Operasyon günü, üstünüzde metal eşyalar olmamalıdır. Metal eşya ve benzeri (protez, implant, metal vida) durumların hepsini doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Kimler emar çektiremez? yazımızdan hangi durumlarda mr çekilmeyeceğine göz atabilirsiniz.
 • Radyoloji teknisyenleri hastane önlüğü giymenizi isteyeceklerdir. Hastane önlüğü giydikten sonra görüntüleme cihazının olduğu odaya geçeceksiniz.
 • Mr cihazının içerisinde yer alan masaya uzanmanız gerekmektedir. Uzandıktan sonra akciğer ilaçlı mr çekimi yapılacaksa, teknisyenler kolunuzdan IV kanül girişi yapacaklardır.
 • Kontrastlı boyanın enjektesi sonrasında mr çekiminin başlaması için teknisyenler odadan ayrılacaktır.
 • Çekimin başlamasıyla beraber mr cihazından sesler gelmeye başlayabilir. Bunlar çekimden kaynaklı seslerdir ve telaşlanacak bir durum yoktur.
 • Operasyon esnasında interkom aracılığıyla sizinle iletişim kurabilirler Nefesinizi tutmanızı veya farklı bir pozisyona geçmenizi isteyebilirler. Ancak söylenmediği sürece hareket etmemeniz önemlidir.
 • Akciğer mr süresi yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir. Bu süreye hazırlık süreci de dahildir.
 • Manyetik rezonans görüntülemesi tamamlandığında dinlenmek odasına geçebilirsiniz.

Operasyonun tamamlanması ardından radyoloji uzmanları, emarı isteyen ilgili doktora sonuçları ileteceklerdir. Sonuçların raporlanmasının ardından görüntüler incelenip, tarafınıza sonuçla ilgili geri dönüş yapılacaktır.

Akciğer Mr Riskleri Nelerdir?

Akciğer mr uygulamasında, her uygulamada olduğu kadar riskler bulunmaktadır. Ancak avantajları yanında mr zararları yok denecek kadar azdır. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen gibi x-ışını kullanılmayan emarda radyasyon riski bulunmamaktadır. Radyo dalgaları kullanıldığı için kanser hastalarında sıklıkla emar uygulaması tercih edilmektedir. Emar yan etkileri arasında;

 • Kolostrofobi tetiklenmesi
 • Anestezili mr sonrası mide bulantısı, baş dönmesi
 • Kontrast ilaç kaynaklı alerjik reaksiyon

Bahsedilen etkilerin yanı sıra uygulamanın yan etkileri görülmemektedir. Avicenna Sağlık Grubu’nda hızlı ve güvenli emar uygulaması hakkında daha fazla detay için lütfen tıklayınız.

Akciğer MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Emar uygulaması, hızlı sonuç veren bir sistemdir. Akciğer emar görüntüleri bilgisayar ortamında birleşmesi sonrası radyoloji uzmanları tarafından ilgili doktora aktarılmaktadır. Raporlamalar aynı gün içerisinde tamamlanmaktadır. Akciğer mr sonuçlarını inceleyen doktorunuz aynı gün içerisinde sonuç hakkında tarafınıza bilgi verilecektir.

Sonuç

Akciğer emarı, akciğer hastalıklarının tanı ve tedavisi takibinde oldukça etkili bir yöntemdir. İleri teknoloji görüntülemeden faydalanılan sistemde, akciğer dokusundaki hasar ve tümörlerin tümü tespit edilebilir. Erken dönem kanser tanısı ve kanserin yayılma oranı hakkında detaylı bilgi veren uygulama için öncelikle göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Sonrasında radyoloji uzmanları ve göğüs hastalıkları uzmanları birlikte hareket edip, tanı için gerekli testleri uygulayacaklardır. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Emar neden sesli?

Emar esnasında çıkan sesler, tarama cihazının çalışmasından kaynaklı oluşmaktadır. Tarama esnasında gelen sesler için kulak tıpası takılabilir. Ancak emar esnasında çıkan seslerde telaşlanacak bir durum yoktur.

Kimler emar çektiremez?

Emar esnasında çıkan sesler, tarama cihazının çalışmasından kaynaklı oluşmaktadır. Tarama esnasında gelen sesler için kulak tıpası takılabilir. Ancak emar esnasında çıkan seslerde telaşlanacak bir durum yoktur.

Emar neden çekilir?

Emar, vücudun tümünde veya belirli bir kısmında görüntüleme yapmak için kullanılan teknolojidir. İstenilen bölgedeki kesitlerin alınması ve bilgisayar ortamına aktarılması için kullanılır. Yumuşak doku, kemik, iskelet sistemi ve organlarda detaylı görüntüleme yapılabilmektedir.

Akciğer mr kaç dakika sürer?

Akciğerler mr görüntüleme süresi yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir. Bu süreye hazırlık süreci de dahildir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣