MR Görüntüleme : Nedir? Nasıl Yapılır?

mr görüntüleme yapılan hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

MR görüntüleme, üç boyutlu görüntülerin elde edildiği son teknoloji tanı testlerinden birisidir. Semptomların teşhisi ve bulguların tanısında kullanılan mrı görüntüleme hakkında daha fazla bilgi için içeriğimize göz atabilirsiniz.

MR Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme(MRI), vücudumuzdaki organ ve dokuların ayrıntılı görüntülerinin oluşturulması için kullanılan teknolojidir. Görüntülerin oluşturulmasında, manyetik alan ve bilgisayar yardımı ile oluşturulan radyo dalgaları kullanılmaktadır. MRI makineleri, tüp şeklinde ve büyük cihazlardır. Cihazın içerisine uzandığınız, makinenin içerisindeki manyetik alan vücudumuzdaki su moleküllerini yeniden düzenler.

Kullanılan radyo dalgaları , hizalanan atomların kesitsel görüntülerini bilgisayara aktarır. Mr görüntülerini oluşturan bu kesitler bilgisayarda bir araya getirilir ve ortaya üç boyutlu görüntüler çıkar. Bu sayesinde istenilen doku ve organlarda tam görüntüleme sağlanabilmektedir. Manyetik rezonans görüntüleme, hastalıkların tanısında ve tedavinin takibinde sıklıkla kullanılmaktadır.

MRI Neden Yapılır?

Mr görüntüleme, doktorunuzun bulgu ve şüphelerinin tam teşhisi veya tedavinin takibi için kullanılailir. Doktorunuz iskelet sisteminizin incelemesinde de mr görüntülemesinde faydalanabilir. Bu görüntüleme sistemi özellikle vücuttaki yumuşak dokuların ve kemik olmayan kısımların görüntülemesinde tercih edilmektedir. Bu cihazda çekilen kesintiler yüksek çözünürlüklü ve kaliteli görüntüler elde edilmesini sağlar.

MR Görüntüleme Hangi Alanlarda Kullanılır?

Mrı görüntülemesi, doktorunuzun iskelet sistemi, doku ve organların incelenmesi için kullanılan bir yöntemdir. Teşhis ve tedavi takibinde yardımcı olan sistem, aşağıda yer alan bölümlerin incelenmesinde kullanılmaktadır.

Beyin ve Omurilik MRI Görüntülemesi

Mr görüntülemesi , beyin ve omurilik görüntülemesinde en sık kullanılan görüntüleme testidir. Doğru teşhisin konulmasına yardımcı olmak için yapılmaktadır. beyin mr alanları arasında;

 • Felç
 • Tümörler
 • Multipl skleroz
 • Omurilik bozuklukları
 • Göz ve iç kulak bozuklukları
 • Beyin damarlarının anevrizmaları
 • Travmadan kaynaklanan beyin hasarının tespiti

Özellikle beyinde görüntüleme yapan MRG türü , beynin fonksiyonel MRG’sidir ( fMRI ). Tarama beynin belirli bölgelerine kan akışının görüntülerini üretir. Beynin anatomisini incelemek ve beynin hangi bölümlerinde işlev bozukluğu olduğunun belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Beyin ve omurilik MRG’si, beyin ameliyatı yapılması düşünülen kişilerin beyinlerindeki önemli dil ve hareket kontrol alanlarının belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Fonksiyonel MRG uygulaması, ayrıca bir kafa travması sonrası veya Alzheimer hastalığı gibi bozukluklardan kaynaklanan hasarı değerlendirmek için de tercih edilebilmektedir.

Kalp ve Kan Damarlarında MRI Görüntülemesi

Kalbe veya kan damarlarına odaklanan mrı görüntülemeleri, aşağıdaki semptomların saplanmasında kullanılmaktadır. Kalp ve damar sistemi emarı sayesinde tespit edilebilecekler;

 • Kalbin odacıklarının boyutu ve işlevi
 • Kalbin duvarlarının kalınlığı ve hareketi
 • Kalp krizi veya kalp hastalığının neden olduğu hasarın boyutu
 • Aorttaki anevrizmalar veya diseksiyonlar gibi yapısal problemler
 • Kan damarlarında iltihaplanma veya tıkanıklıkların tespiti

İç Organların MRI Görüntülemesi

MRI, aşağıdakiler de dahil olmak üzere vücuttaki birçok organın tümörlerini veya diğer anormalliklerini kontrolünün sağlanmasında tercih edilmektedir. Bunlar arasında;

 • Karaciğer ve safra kanallarının görüntülemesi
 • Yumurtalık görüntülemesi
 • Böbrekler
 • Dalak
 • Pankreas
 • Rahim
 • Prostat

Kemik ve Eklemlerin MRI Görüntülemesi

Mrı görüntülemesi, aşağıdaki iskelet sistemlerinin görüntülemelerinde kullanılabilir.Bunlar arasında;

 • Eklem anormallikleri
 • Omurgadaki disk anormallikleri
 • Kemik enfeksiyonları
 • Kemik ve yumuşak doku tümörleri

Göğüs MRI Görüntülemesi

Mrı görüntülemesi, hastalık riski yüksek veya kanser bulguları olan kadınlar adaylarda meme kanserini saptamak için mamografi ile birlikte kullanılabilmektedir. Mrı görüntülemesi sayesinde göğüs bölgesindendeki tümör ve doku hasarının tespiti sağlanabilir.

Emar Nasıl Çekilir?

Doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrası emar (MRI) görüntülemesi yatırabilirsiniz. Mr öncesinde manyetik görüntülemeyi engelleyecek aksesuar ve takıları çıkartıp, hastane önlüğü giyerek operasyona hazırlanabilirsiniz.

Emar çekimi esnasında;

Emar çekimi, hastanelerin görüntüleme odalarında gerçekleşmektedir. Emar makinesi, her iki ucu açık tüpe benzeyen bir cihazdır. Bu makinenin içerisinde uzatılması için bir masa bulunmaktadır. Emar cihazı içerisine girdiğinizde, etrafınızda güçlü bir manyetik alan yaratarak, radyo dalgaları aracılığı ile vücudun görüntülemesi sağlamaktadır.

 • Manyetik alan ve radyo dalgaları işlem esnasında hissedilmemektedir. Mr işlemi bu nedenle ağrısız ve acısız bir operasyondur. Prosedürün bir yan etkisi yoktur ancak kapalı alanda kalma korkusu yaşıyorsanız, bir süre kapalı alanda kalacak olmanız nedeniyle panikleyebilirsiniz. Klostrofobiniz olması durumunda operasyon öncesinde doktorunuza bildirip, sakinleştirici almayı talep edebilirsiniz.
 • Manyetik rezonans görüntülemesi esnasında, makinenin içerisinden farklı sesler duyabilirsiniz. Bu sesler çekim esnasında duyulan seslerdir ve herhangi bir zararı yoktur.
 • Mrı görüntülemesi, bazı durumlarda ilaçlı yapılmaktadır. İlaçlı mr uygulaması, kolunuza yerleştirilen IV kanülden yapılan iyotlu kontrast madde uygulaması yapılmaktadır.
 • Kontrat malzeme enjeksiyonu, emar uygulamasında ayrıntılı görüntüleme sağlamaktadır. Doktorunuzun gerekli görmesi durumunda ilaçlı emar uygulanabilir.
 • Uygulama esnasında hareketsiz kalmanız gerekmektedir. Görüntülerin net çıkmasının ardından uygulama tamamlanacak ve operasyon sonrası dinlenme odasına alınacaksınız.
 • Emar dakikası yaklaşık 15 dakika ile 1 saat arasında sürebilmektedir. Emar çekimi süresi, işlemin hangi alanda yapıldığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Emar çekimi sonrası;

Kontrastlı mr çekimi yapıldıysa, uygulama sonrası alerjik reaksiyon gelişimi için bir süre kontrol altında tutabilirsiniz. İlaçlı mr sonrası alerji oluşumu veya ağrı durumu olmaması durumunda aynı gün içerisinde günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Emar Sonuçları

Emar sonuçları, mr çekimi yapılan aynı gün içerisinde alınabilir. Çekilen kesitler bilgisayarda birleştirilerek doktorunuza raporlanır ve analiz edilir. Mr sonuçları hakkında bilgi almak için doktorunuz, birebir görüşme yapacaktır. MRG sonuçları detaylı görüşülmesi adına doktorunuz tekrardan randevu almanızı isteyebilir.

Mr Fiyatları 2022 Nedir?

Mr fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşuna göre değişebileceği gibi yaptırmak istediğiniz ile göre de değişiklik göstermektedir. İstanbul mr fiyatları, diğer görüntüleme testlerine oranla daha uygundur diyebiliriz. Az maliyete sahip bu uygulama hızlı tamamlanabilen ve kesin tonu konulmasına yarayan önemli bir testtir. Bu nedenle doktorunuz emar yapılmasını istediği durumlarda, mr fiyatları araştırması yapıp vakit kaybetmeden emar çekimi yaptırmalısınız.

Mr Riskleri Var mı? Emar Riskleri Neler?

MRI uygulamasında, bilgisayarlı tomografi anjiyografi uygulamasında olduğu gibi iyonlaştırıcı radyasyon yayılmamaktadır. Radyasyon oranı olmamakla beraber emar uygulamasında da güçlü bir manyetik etki bulunmaktadır. Bu nedenle manyetik alanın etkisiyle minimum seviyede de olsa emar risklerinden bahsedilebilir. Mr operasyonu riskleri arasında;

 • İmplantlar; Kalp pilleri, insülin pompaları, koklear implantlar, derin beyin uyarıcıları ve kapsül endoskopi kapsülleri olan kişiler MRI makinesine girmesi sakıncalıdır.
 • Emar makinesi sesi: Mr görüntülemesi esnasında yüksek oranda gürültü duyabilirsiniz. Genel olarak bip sesine benzeyen, yüksek ve gürültülü bir sese operasyon boyunca maruz kalabilirsiniz. Bu durum yoğun baş ve kulak ağrısı oluşturulabilir.
 • Kontrast madde kullanımı; İlaçlı mr kullanımı sonrasında, diyaliz gerektiren böbrek hastalarında ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu nedenle diyaliz hastalarının mümkün oldukça kontrastlı maddeye maruz kalmaması önemli. Kontrastlı emar uygulanırsa, kişi mümkün oldukça hızlı şekilde diyaliz almalıdır.
 • Klostrofobi; Kolostrofobi yaşayan kişilerde, uzun süren emar çekimleri nedeniyle rahatsız edici anlar yaşanabilir. Makineye ve emar sürecine aşina olmayan kişiler sedastasyon alarak operasyona girmeyi talep edebilirler. Bu sayede operasyon esnasında uyuyor olacağı için kapalı alanda kalma fobisi tetiklenmiş olmayacaktır.

Emar riskleri başlığımızda bahsedilen tüm maddeler, tüm görüntüleme testlerinde olabilecek riskler kadardır. Emar uygulamasının risklerinden çok odaklanılması gereken emar avantajlarıdır. Uygulamanın kesin tanı sağlaması ve yüksel doğruluk oranı sayesinde sağlayacağı fazla göz önünde bulundurulmalı.

Sonuç

Mr görüntülemesi, hastalıkların tanısı ve tedavinin takibinde kullanılan ileri teknoloji bir görüntüleme cihazıdır. Manyetik rezonans görüntülemesi yapılabilmesi için öncelikle doktora muayene olmanız gerekmektedir. Yapacağınız ön muayenede smeptomlarınızın varlığının tespiti veya şüphelenilen durumların tanısı konulması adına, mrı görüntülemesi yapılabilmektedir. MRG görüntülemesi için dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mrı görüntüleme neden yapılı?

Mr görüntülemesi, vücuttaki yumuşak doku ve organların görüntülenmesinde radyo dalgaları kullanılan görüntüleme sistemidir. Bilgisayar yardımıyla çekilen görüntüler üç boyutlu hale getirilerek, tanı ve tedavi sürecinin takibinde faydalanılmaktadır.

İlaçlı mr nedir?

İlaçlı emar veya kontrastlı emar uygulaması, doku ve organların daha net görüntülenmesi adına damarlardan kontrastlı madde enjekte edilmelidir. Kan damarlarına enjekte edilen kontrast madde sonrası mr çekimi yapılmasına ilaçlı mr denilmektedir.

Anestezili emar nedir?

Emar uygulaması, kapalı bir cihaza girilerek yapıldığı için kapalı alan korkusu olan kişiler için rahatsız edici olabilmektedir. Sabit durmakta zorlanan veya klostrofobisi olan kişilerde uygulama öncesi anestezi uygulanabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣