Beyin MR: Nedir? Beyin Emarı Nasıl Çekilir?

beyin mr görüntüsü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beyin MR görüntülemesi, beyinin ayrıntılı görüntülerinin elde edildiği ağrısız görüntüleme sistemidir. Beyin mr ile hangi hastalıkların teşhis edilebildiği ve diğer merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Beyin MR Nedir?

Beyin emar, diğer görüntüleme yöntemlerine göre, kranial yapının net görüntülerinin elde edilmesi için uygulanan sistemdir. Diğer görüntüleme yöntemlerine göre beyin ve sinirlerin yüksek çözünürlüklü görüntülerinin elde edildiği operasyon, radyo dalgaları kullanılarak yapılmaktadır. Manyetik alan içerisinde radyo dalgaları ve bilgisayar yardımı ile istenilen bölgenin fotoğrafları elde edilebilmektedir. Bu uygulamada bilgisayarlı tomografi taramasında olduğu gibi iyonlaitırıcı radyasyon kullanılmamaktadır.

Bu nedenle operasyonda radyasyon riski bulunmamaktadır. Kontrastlı beyin mr olarak da uygulanabilen emar operasyonunda gadolinyum adı verilen bir kontrast madde uygulanmaktadır. Beyin MR operasyonunda da kullanılabilen ilaçlı mr uygulaması, görüntülerin daha net ve detaylı olmasını sağlamaktadır. Normal beyin emar görüntüsü sayesinde; hipofiz bezi, beyin sapı, beyin sinirleri gibi bölümlerdeki anormallik ve normal dokuların üç boyutlu görüntülemesi elde edilebilmektedir.

Beyin MR ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

Bir beyin emarı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere beyin durumunu tespit etmek için kullanılabilmektedir.

Beyin Emarı ile Tespit Edilen Sorunlar;

 • kistler
 • felç
 • beyin tümörü
 • gelişimsel anomaliler
 • hidrosefali
 • epilepsi nedenleri
 • enfeksiyonlar
 • multipl skleroz gibi bazı kronik durumlar
 • seçilmiş travma hastalarında kanama
 • göz ve iç kulak bozuklukları
 • hipofiz bezi bozuklukları
 • anevrizma (damarın kabarcık benzeri genişlemesi)
 • arteriyel tıkanma
 • damar içinde kan pıhtısı
 • kafa travmasından kaynaklanan bir sorun

Bir beyin mr görüntüsü sayesinde, inme veya kafa yaralanmasının ardından herhangi bir hasar alıp almadığınızın tespit edilmesinde önemlidir. Doktorunuz ayrıca aşağıdaki semptomların nedenini araştırmak içinde beyin emari isteyebilir.

Beyin MR İstenebilecek Semptomlar;

 • baş dönmesi
 • nöbetler
 • düşünce veya davranıştaki değişiklikler
 • bulanık görüş varlığı
 • kronik baş ağrıları

Bu semptomların varlığı, beyin sağlığını etkileyen problemlerin sonucunda oluşmuş olabilir. Bu semptomların tespitinde mr beyin görüntülemesi istenebilir. Manyetik rezonans görüntüleme uygulamasına nasıl hazırlanacağını bilmiyorsanız, bir sonraki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Beyin MRI Nasıl Çekilir ?

Beyin mr çekimi için doktorunuzun emar çekimi için gerekli semptomlar varlığını saptaması önemlidir. Semptomlar, bulgular veya tedavi takibi için uygulanan emar öncesinde yapılması gerekenler aslında basittir. Emar prosedürü öncesinde hazırlık gerektiren bir uygulamaya sahip değildir. Emar öncesi en dikkat edilmesi gereken durum, taramaya metal aksesuar ve implant cihazlarla girmemektedir.

Emar öncesi çıkarılması gereken cihazlar;

 • iç kulak implantları
 • yapay eklemler
 • kalp pili
 • kalp kapakçıkları
 • damar stentleri
 • beyin stentleri
 • metal protezler

Yukarıda belirtilen cihazların yanı sıra ” Kimler Emar Çekilemez? ” yazımızdan, diğer emara sokulmaması gereken cihazlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca listede olmayan tüm metal ve protezler hakkında doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmamalısınız.

Beyin MR çekimi sırasında;

 • Beyin emar görüntülemesi yapılması için öncelikle bir hastane önlüğü giymeniz gerekmektedir.
 • Hastane önlüğü giyip tüm metal eşyaların çıkarılmasının ardından emar cihazının olduğu görüntüleme odasına yönlendirileceksiniz. Mr görüntüleme için cihazın içerisindeki masaya uzanmanız gerekmektedir.
 • Masaya uzandığınızda hazırlık için teknisyenler size yardımcı olacaktır. İlaçlı beyin mr çekimi yapılıyorsa, operasyon öncesi bilekten IV kanül takılarak gadolinyum kontrast madde enjeksiyonu yapılacaktır.
 • MR görüntülerinin daha net çıkmasını sağlayan bu madde sonrasında, radyoloji teknisyeni odadan ayrılacaktır.
 • Çekimin yapıldığı esnada odada sadece siz kalacaksınız. Ancak uygulama esnasında operasyonun durmasını isterseniz, interkom aracılığıyla dur komutu vermeniz yeterli olacaktır. Aynı şekilde teknisyenler de interkomdan sizle iletişim kurabilirler.
 • Operasyonda görüntülerin net çıkması için hareket etmemeniz önemlidir. Hareketsiz kaldıktan sonra mr beyin görüntülemesi tamamlanacaktır.
 • Beyin mr süresi yaklaşık 15 – 20 dakika kadar sürmektedir.
 • Operasyonun tamamlanmasının ardından gözlem odasına gidebilirsiniz.

Beyin mr çekimi tamamlandıktan sonra radyoloji uzmanları, ilgili doktorunuza sonuçları iletecektir. Mr sonuçlarının raporlanması ardından doktorunuzla sonuçlar hakkında görüşme sağlayabilirsiniz.

Beyin MR Riskleri Nelerdir?

Beyin emarı sonrası genellikle olası bir komplikasyon riski bulunmamaktadır. İlaçlı beyin mr çekilmesi durumunda ilacın oluşturacağı alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilir. Alerjik bir bünyeniz olması durumunda ilaç sonrası kaşıntı, döküntü gözükebilir. Alerji oluşumu görülürse semptomlara karşı gerekli tedavi uygulanacaktır. Beyin mr sonrası herhangi bir semptom görülmemesi durumunda aynı gün içerisinde günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Beyin MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Beyin emarı sonuçları aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Normal beyin mr görüntüsü ve hasarlı doku emar görünümü rapor andıktan sonra doktorunuz sonuçları sizinle paylaşılacaktır. Mr beyin çekimi sonrasında tedavi değişikliği veya konuşulması gereken detaylar olması durumunda doktorunuz tekrardan randevu almanızı isteyebilir.

Hamilelikte Beyin MR Çekilir mi?

Emar uygulamasında, bilgisayarlı tomografi ve röntgen uygulamalarında olduğu x-ışını kullanılmamaktadır. İyonlaştırıcı radyasyon kullanılmayan emar uygulamasından radyasyon riski bulunmamaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde, doktorunuzun uygun görmesi durumunda emar uygulaması yapılabilir. Hamilelikte mr çekiminde dikkat edilmesi gereken unsur, erken tanı ve hastalığın boyutunun tespitinin sağlayacağı faydadır. Aynı zamanda bu test, bebeklerde ve çocuklarda emar olarak da uygulanabilmektedir. Tedavi değişikliğine gidilmesi ve doğru tanı konulmasında oldukça önemli olan mr işlemi, gerekli durumlarda düşünülmeden yaptırılmalıdır.

 

Sonuç

Beyin ve kafa MRG sayesinde, hayati risklere neden olmadan beyin hastalıklarının tanısı konulabilmektedir. Travmalar, kafa yaralanmalar ve benzeri durumların acil tanısında uygulanabildiği gibi sebebi bilinmeyen ağrıların teşhisinde de önemli rol oynamaktadır. Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanları ile yapacağınız görüşmeler sonrasında doktorunuzun gerekli görmesi durumunda emar çektirebilirsiniz. Beyin mr uygulamasında beyin ve sinir cerrahisi bölümü doktorları ve radyoloji uzmanları etkileşimli olarak hareket edeceklerdir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu doktorlarımızdan randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin mr kaç dakikada çekilir?

Beyin emarı süresi hazırlık süreci ile beraber 15 – 20 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. İlaçlı beyin mr süresi, IV kanül takımı ve kontrast madde uygulaması nedeniyle süre olarak biraz daha uzun sürebilir.

Diş teli ve diş dolgusu ile emar çekilir mi?

Diş teli ve diş dolgusuyla emar çekimi yapılabilir. Beyin ve kafa MRG çekiminde diş teli nedeniyle görüntülerde kaymalar olabilir. Durumu doktorunuza bildirip, alternatif tanı yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

İlaçlı emar nerede çekilir?

İlaçlı emar, hastane hijyeninde alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Avicenna Sağlık Grubu, İstanbul’da emar çeken özel hastaneler arasında yer almaktadır.

Kimler emar çektiremez?

Emar makinesinde manyetik alanın etkilenmemesi için metal hiçbir ürün ile cihaza girilmemelidir. Bu nedenle vücudunda mermi, şarapnel, metal vida, aksesuar, metalik yabancı cisimler, kalp pilleri, metal protezler, koklear implantı ve benzeri bulunan kişiler MRI taraması yaptıramazlar.

Mr fiyatları 2022 nedir?

MR fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak MRI uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, mr fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣