Açık MR işlemi

Açık MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Yüksek teknoloji ile üretilen açık MR, standart MR cihazlarına sığamayan ve kapalı yer fobisi olan hastaların yararlanabileceği bir görüntüleme tekniğidir. Son derece modern bir dizayn, şekil, yumuşak hat ve renklere sahip olan açık emar ile hastaların işlemleri rahatlıkla gerçekleştirilir. Peki açık MR nedir? Açık MR çekimi nasıl yapılır? Açık emar çekilen yerler nerelerdir? gibi sorular ve daha fazlasının yanıtına ulaşmak için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Açık MR Nedir?

Açık MR makinesi genellikle 3 tarafı açık geniş, daha ferah ve daha az gürültüdür. Kapalı alan korkusu veya kaygı dereceleri yüksek olan hastalarda, kilolu hastalarda, nefes darlığı çeken hastalarda, düz ya da başını yükseltmeden yatamayan hastalarda, iletişim güçlüğü çekilen çocuk hastalarda bu yönteme başvurulur. Array teknolojisi mevcut olan yeni nesil açık MR cihazı, beyin, servikal, lomber, toraks, tüm batın, el bileği, diz, dirsek, omuz ve kalça gibi organların çekimini yapar.

Kapalı alan fobisi olan hastalar, emardan yararlanmak istediğinde tanı konulmasında belli sıkıntılar yaşarlar. Ve bu sıkıntıyı atlatmak için hastalara anestezi verilerek emarın çekilmesi sağlanır. Ancak açık emar cihazı sayesinde hastaların büyük bir çoğunluğu emardan daha kolay yararlanma imkanı buluyor. Böylece hastaların büyük bir kısmı anestezi almadan açık MR cihazından faydalanırlar.

Açık MR Nasıl Çekilir?

Emar görüntüleme sistemlerinde genellikle kapalı bir oda içerisinde yatar pozisyonda çekim sağlanır. Gelişen son teknolojiler ile özellikle kapalı alan korkusu olan kişiler açık emarı tercih ederler. Yatar bir pozisyonda olmadan konforlu bir şekilde yapılan bu işlem, klasik MR cihazından daha çok uygulanır. Ancak her iki emar görüntüleme sisteminde de zararlı ışınlar kullanılmaz.

Açık MR Avantajları

 • Kapalı MR cihazında hastaların en büyük sıkıntısı işlemin tünel gibi kapalı bir alanda yapılmasıdır. Açık emar makinesinde ise, hastanın dört tarafı tamamen açıktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durum kapalı mekan korkusu olan hastalar, nefes darlığı çekenler, kilo problemi olanlar, çocuk ve yaşlı hastalar için büyük bir avantaj sağlar.
 • Daha rahat ve geniş bir alanda tetkik yapılır ve hastanın yakını da işlem sırasında yanında kalabilir.
 • İşlem esnasında hastalar yakınları ile konuşabilir, müzik dinleyebilirler.
 • Çocuklarda anestezi gerektirmeden işlem yapılır.
 • Hastanın oturur ya da yan pozisyonda bile çekimi yapılabilir.
 • Kalp ve tansiyon hastası olanlar için de bu işlem oldukça rahattır.
 • Diz protezi veya kalça protezi olan hastalar, kırık sonrası ameliyat ile vücuda plak ve vida takılan hastalar kapalı MR çektiremezler. Ancak bu gibi durumlar açık MR için geçerli değildir.

Açık MR Kimlere Yapılabilir?

 • Astım, kalp ve tansiyon hastalığı olan kişiler
 • Belirli bir kilonun üzerinde olan kişiler
 • Kapalı mekan korkusu olan kişiler
 • Nefes darlığı çeken kişiler
 • Normal MR cihazı ile çekim yapılamayan diz protezi ve kalça protezi olan hastalar, kırık sonrası ameliyat ile vücuduna plak ve vida konulan hastalar
 • Çocuk ve yaşlı hastalar için rahatlıkla tercih edilebilen bir işlemdir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Açık MR çekimi ne kadar sürer?

Ortalama bu süre 30 dakika – 1,5 saat arasında değişmektedir.

Açık emar vücudun hangi bölgelerine çekilir?

Her bölgeye çekim yapılabilmesinin yanı sıra beyin ve omurga sistemi, vücut bölgesinde yer alan alt ve üst batın, eklem ve organlar üzerinde meydana gelen rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi için kullanılır.

Açık MR güvenilir mi?

Görüntüleme teknikleri arasında en zararsız olanıdır ve işlem sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Zararlı röntgen ışınları kullanılmadığı için de radyasyon yaymaz.

Açık emar nerede çekiliyor?

Daha fazla tercih edilen açık MR, özel hastanelerde çekilmektedir. Devlet hastanelerde bulunmayan bu cihaz, daha çok özel görüntüleme merkezlerinde ya da özel hastanelerde yer alır.

Açık beyin MR kaç dakika sürer?

Açık beyin emarı, genelde 15 – 45 dakika süren bu işlem, bazı durumlarda 45 dakikadan daha uzun sürebilir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.