Kimler Emar Çektiremez?

kimler emar çektiremez kafa mr çektiren kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kimler emar çektiremez? sorusu, daha önce uygulamayı kullanmamış kişiler tarafından sıklıkla merak edilen durumlardan biridir. Hızlı tanı ve tedavinin takibi açısından önemli araçlardan biri olan emar uygulaması, aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır.

Emar Nedir?

MRI görüntülemesi, radyo dalgaları kullanılarak vücuttaki yumuşak doku, kemik ve organlarda üç boyutlu görüntüleme yapılan cihazdır. İleri düzey görüntüleme tekniğinin kullanıldığı emarda, istenilen bölgeye ait çekilen görüntüler bilgisayar ortamında birleştirilir. Bilgisayarda bir araya getirilerek üç boyutlu görüntüler elde edilen mr sonuçları, detaylı görüntülemeyi sağlamaktadır. Özellikle yumuşak dokularda ayrıntılı görüntüleme yapmak için mr görüntülemesi tercih edilmektedir. Dokularda daha detaylı görüntüleme sağlanması adına ilaçlı emar uygulaması da gerekli durumlarda tercih edilebilmektedir.

Tesla görüntüleme olarak da adlandırılan uygulama; yaralanma, hastalık sonrası takip, hastalığın teşhisi, sebebi bilinmeyen ağrılar gibi pek çok durumun kontrolü için tercih edilmektedir. Emar cihazı, görüntü olarak her iki tarafı açık bir tüpe benzemektedir. Halka şeklindeki cihaz içerisinde oldukça güçlü bir manyetik alan vardır. Bu manyetik alan, vücuttaki su içerek dokuları, proton adı verilen atomik parçacıkları hizalamaktadır. Mr tarayıcısı içindeki alıcı tarafından sinyaller üretmek için protonlarla etkileşime girer. Bu sayede alınan kesitler, bilgisayar ortamında birleştirilerek vücuda aile resimler alınmasını sağlamaktadır.

Neden Emar Çekilir?

MRI görüntülemesi, vücudun farklı bölgelerindeki semptomların teşhisini sağlamak için kullanılmaktadır. genel olarak, sağlıklı veya sağlıksız dokuların fark edilebileceği görüntülerin alındığı teknolojidir. Doktorlar emar görüntülemesini; omurga, eklemler, kalça , karın, kan damarları, göğüs, kalp gibi birçok kısmı incelemek için MRI görüntülemesinden faydalanmaktadır. Ancak MR görüntülemesinin herkese uygulanmaması nedeniyle ‘’ Kimler Emar Çektiremez? ‘’ sorusu gündeme geliyor. Dilerseniz bir sonraki başlığımızdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kimler Emar Çektiremez?

MRI görüntülemesinde, çok güçlü mıknatıslar kullanıldığı için üzerinizde veya içinizdeki metaller görüntüleri etkileyebilir. Bu nedenle operasyon öncesinde radyoloji uzmanınıza vücudunuzdaki tüm cihaz, metal veya şarapnel parçası hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Radyoloji uzmanları durumu inceledikten sonra emar görüntülemesinin sizin için sağlıklı olup olmadığına karar verebilirler. Her implant olmamakla beraber bazı implantlar MRI cihazlarıyla uyumlu değildir.

Kimler MR Çektirmez? Emara uygun olmayan implantlar;

  • Kulak implantı veya işitme cihazları
  • Beyin anevrizması klipleri
  • Kan damarlarının içine yerleştirilmiş metal stentler
  • Nörostimülatörler veya implante edilmiş programlanabilir cihazlar
  • Kardiyak defibrilatörler ve kalp pilleri

Teknisyenlere bildirilmesi gereken implantlar;

  • Yapay uzuvlar
  • Yapay kalp kapakçıkları
  • İmplante edilmiş ilaç infüzyon portları ve pompaları
  • Metalik eklem protezleri
  • Metal vidalar, stentler, cerrahi zımbalar

Bahsettiğimiz metal implantlar, MRI uyumluluğu bilinmeyen ürünlerden birkaçıdır. Aynı zamanda vücudunuzda başka bir metal varsa, işlem sırasında metalin hareket etmesi yaralanmaya yol açabilir.  Özellikle göz içerisindeki ve göz çevresindeki metaller tehlikelidir. Diş dolguları ve diş telleri manyetik alanı etkilemezler ancak kafa emar görüntülerinde bozulmaya neden olabilirler. ‘’ Kimler Emar Çektiremez? ‘’ içeriğimizde bilinmesi gereken detayları sizlerle paylaştık. Ancak operasyon öncesi, içeriğimizde yer almayan tüm metal aksesuar ve implantları doktorunuza bildirmeyi lütfen ihmal etmeyiniz.

Sonuç

MR görüntüleme, hastalıkların tanı ve tedavisi takibinde oldukça faydalı sistemlerden biridir. İleri teknoloji görüntüleme tekniğinin kullanıldığı manyetik rezonans görüntüleme sayesinde yumuşak doku, kemik ve organlardaki sağlıklı ve aynı zamanda sağlıksız dokuların tanısı sağlanabilmektedir. Tanı sonrası tedavi durumunun kontrolünde de oldukça etkilidir. Kanser veya tümörlerin yayılma oranı emar görüntülemesi sayesinde tespit edilebilir. Bilgisayarlı tomografi işleminde kullanılan X-ışını yerine radyo dalgaları kullanılması ile radyasyon riski bulunmamaktadır. Yüksek doğruluk oranı, hızlı sonuç ve uygun mr fiyatı nedeniyle uygulama sıklıkla tercih edilmektedir. MRI görüntülemesi için öncelikle doktorunuzun onay vermesi gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diş teli ile MR çekilir mi ?

Diş telleri, emar (MR) çekilmesine engel değildir. Ancak boyun mr, kafa mr veya beyin mr çekilirken diş telleri görüntülerde bozulmalara neden olabilir. Bu yüzden operasyon öncesi doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

MR radyasyon yayar mı?

Emar operasyonunda, bilgisayarlı tomografi uygulamasında olduğu gibi X-ışını kullanılmamaktadır. Radyo dalgaları kullanılarak çekim yapılan mr çekiminde radyasyon riski bulunmamaktadır.

İlaçlı emar nedir?

İlaçlı emar uygulaması, MR görüntülemesinde damardan renkli kontrast madde verilmesi ile çekim yapılmasıdır. Renkli madde etkisi ile daha net ve kaliteli görüntüleme yapılabilmektedir. Uygulama emardan farklı bir prosedüre sahip değildir ve mr ilacı ücretli değildir.

Mr fiyatları 2022 nedir?

MR fiyatları, uygulamanı yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir.. Ancak MRI uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, mr fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣