El ve el bileği MR sonucu

El ve El Bileği MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

El ve el bileği MR, elin yüksek alan görüntülenmesi, eklem kıkırdağının ve yumuşak doku yapılarının üstün şekilde görüntülenmesini sağlar. Daha detaylı bahsetmek gerekirse el ve el bileği MR nedir? El bilek MR çekimi nasıl yapılır? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyarak konu ile alakalı gereken bilgiye ulaşabilirsiniz.

El ve El Bileği MR Nedir?

MR cihazı, ince yumuşak dokuların kontrast çözünürlüğünün sağlanmasına, farklı travmatik yaralanmaların, artopatilerin ve neoplastik süreçlerin en doğru şekilde tanımlanmasına ve değerlendirilmesine olanak tanır. Yüksek çözünürlüklerde çok küçük görüş alanı olmasına rağmen görüntüleme sağlar. Eklem kıkırdağının ve yumuşak doku yapılarının görüntülenmesine yardımcı olan el ve el bileği MR, çok doğru tanısal sonuçlar verir.

El ve El Bileği MR Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

  • İnce eklem hiyalin kıkırdağı, el ve parmakların bağları ve iç yapıları
  • Parmak tendonlarının, bağlarının ve karmaşık makara sistemlerinin değerlendirilmesi
  • Tendon retraksiyonun uzunluğunun gösterilmesi, kısmi kalınlıktaki bir yırtılmanın tam bir yırtılmadan doğru şekilde ayırt edilmesi
  • El ve parmak artropatileri

MR Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

El bilek MR öncesi, ilk olarak anket formunu doldurmanız gerekmektedir. Klostrofobiniz varsa ya da 10 dakikadan fazla süredir uzanırken şiddetli ağrı yaşıyorsanız, doktorunuzla işlem öncesi bu durumu görüşmelisiniz. Tarama esnasında size hafif bir sakinleştirici veya anestezi uygulanabilir. Rahat ve bol giysiler giyerek hastaneye gidilmeli. Kişinin üzerinde herhangi metal eşya kalmamalı. Bu prosedürlerin sonunda hastane önlüğü giyilmesi gerekir. Bunların dışında işlemden önce alerjik reaksiyon, hamilelik durumu, kalp pili, anevrizma klipleri ve diğer elektronik implante edilmiş cihazların varlığı gibi durumlar söz konusu olduğunda doktor bilgilendirilmeli.

MR Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emar cihazının içerisindeki yatağa hasta sırt üstü yatırılır. Tarama esnasında herhangi bir şey hissedilmez. Sadece aralıklı olarak uğultu, tıklama ve vurma sesleri gibi bir takım gürültülere şahit olacaksınız. Bunun için kulak tıkacı veya kulaklık verilir. Bazen daha net görüntülere ulaşmak adına kontrast madde enjekte edilir. Eğer kontrast madde ile MR çekilecekse, kol ya da eldeki bir damara kateter yerleştirilir ve bu madde enjekte edilir. Enjeksiyon yalnızca birkaç saniye sürer. Böbrek yetmezliği ve alerjik reaksiyona sahip olanlar için kontrast madde kullanımı pek uygun değildir. Doğru bir görüntü kalitesinin ortaya çıkması için tarama esnasında kişilerin hareketsiz kalması gerekmektedir. En fazla 45 dakikaya kadar süren bu işlemde, her zaman radyologlar tarafından iletişim halinde olacaksınız.

MR Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taramaların sonuçları radyologlar tarafından incelenir ve en geç 3 gün içerisinde raporlar size iletilir. Eğer kontrast madde kullanılmışsa, bu maddenin vücuttan atılması için bol bol su tüketmelisiniz. Bunların dışında normal beslenme ve aktivite düzeninize devam edebilirsiniz. Farklı yan etki ile karşılaşırsanız, mutlaka en kısa sürede doktora başvurmalısınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

El bilek MR kaç dakika sürer?

Yaklaşık olarak 10 – 15 dakika sürer.

El bileği kisti kendiliğinden geçer mi?

El bileği kistlerin %50’si kendi kendine geçer. Geçmeyen ve ağrı yapan kistler ise mutlaka tedavi gerektirir.

Bilek emarı sonuçları ne zaman çıkar?

Genellikle üç gün içerisinde çıkar. Ancak hastanın aciliyetine göre daha erken de çıkabilir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.