MR Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

MR öncesi hazırlık işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Manyetik rezonans görüntülemeden önce, hastaların yapması gereken ve dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır. Peki MR öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Emar öncesi yapılması gerekenler hakkında daha detaylı bilgi almak için, Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

MR Öncesi

Öncelikle doktorunuz konu ile alakalı size gerekli bilgileri aktaracaktır. Bunun dışında bir form veya anket doldurmanız gerekecektir. Öte yandan işlemden önce gıda alerjisi, ilaç alerjisi, saman nezlesi, kurdeşen ya da alerjik astım gibi sorunlarınız varsa, doktorunuza bunu bildirmelisiniz. Aynı zamanda ciddi bir sağlık probleminizin olup olmadığı ve daha önce hangi ameliyatları geçirdiğiniz hakkında bilgi vermelisiniz. Hamile olanlar veya hamile olma ihtimali olanlar da aynı şekilde işlemden önce bu durumu doktora bildirmeleri gerekmektedir. Gebeliğin ilk üç ayında hastalara MR işlemi yapılmaz. Ayrıca emziren bir anneyseniz, doktora bu işlemin nasıl ilerleyeceğini ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini danışmalısınız.

MR öncesi yapılması gerekenler arasında, işlem sırasında üzerinizde metal eşyaların bulunmaması yer alır. Yüzük, kolye, kolye, saat, kalem, çakı, gözlük, manyetik veri içeren kredi kartı ve diğer kartlar, iğne, saç tokası ve benzeri metal parçalar, kıyafetlerin üzerinde yer alan metal kancalar, düğmeler, fermuarlar ve başka metal öğeler kesinlikle işlemden önce çıkarılmalıdır. Ameliyattan ya da yaralanmalardan dolayı diş implantları, göz içindeki metal parçalar ve metal protezleri olanların MR çekimini gerçekleştirmesi önerilmez. Bunun dışında işitme cihazları ve koklear implantları, yapay diz eklemi, anevrizma klipleri, kalp pilleri, vidalar ve cerrahi zımbalar gibi tıbbi implantları olanlara da MR çekimi yapılmaz.

Diyabet hastaların, böbrek yetmezliği, böbrek kitlesi ve tek böbreği olan hastaların ve 70 yaş ve üzeri hastaların MR öncesi kreatin testi yaptırmaları gerekir. İşlemden önce yaklaşık 30 gün içerisinde bu testi yaptırmaları şarttır. Muayene esnasında vücut görüntülerinin daha iyi görünmesi için kontrast madde ya da sakinleştirici bir ilaç verilecekse, işlemden 4 – 8 saat önce katı yiyecekler yememeniz istenir. Bunun yanı sıra MR öncesi su içilir mi? MR öncesi yemek yenir mi? gibi sorular pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Genellikle işlemden önceki 6 saat boyunca yemek yememelisiniz. Ancak su içebilirsiniz. Eğer kardiyak MR işlemi yapılacaksa, işlemden önceki 2 saat boyunca yemek yememelisiniz. Ayrıca işlemden 24 saat önce kahve ve çay gibi kafeinli içecekleri tüketmemelisiniz.

MR öncesi hazırlık kısmında, küçük ya da kapalı alan korkunuz varsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Tüm bu süreçte yanınızda size refakatçi olması için birini bulundurmalısınız. Genellikle işlemden önce mesanenin boş olması gerektiğini de hatırlatalım. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer kontrast madde kullanılacaksa, bu maddeye karşı alerjik reaksiyonun olup olmadığı iyice kontrol edilmelidir. Aynı zamanda bu madde, böbrek sorunu olan kişilerde de daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. MR çekimi öncesi yapılması gerekenler arasında yer alan bu maddeleri yerine getirmeye özen göstermeye çalışmalısınız. Bu hazırlık sürecine dikkat ettiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamaz, işleminiz çok daha kolay ve çok daha rahat bir şekilde gerçekleşir.

MR Sonrası

Genellikle MR sonrası günlük normal eylemlere geri dönebilir ve aynı zamanda beslenme düzeninize de eskisi gibi devam edebilirsiniz. Birkaç kişi ilaçlı MR yüzünden bulantı, kusma ve lokal ağrı gibi yan etkilere maruz kalabilir. Ayrıca nadiren kontrast maddeye karşı alerjik bir reaksiyon da meydana gelebilir. Bu maddenin kullanımı kurdeşen, kaşıntılı gözler veya başka reaksiyonlara da neden olabilir. Emar işleminden sonra ağrı ya da saydığımız gibi olağandışı semptomlar fark ederseniz, doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Eğer işlem için sakinleştirici ya da kontrast madde verilmediyse, emar çekiminden sonra istediğiniz kadar aktif ve sosyal olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

MR öncesi yemek yenir mi?

Doktor tarafından aksi bir durum söylenmediği takdirde yemek tüketimi yapılabilir ve kullanılan ilaçlar düzenli bir şekilde alınabilir. Ancak bazı durumlarda işlemden 4 ya da 5 saat öncesine kadar herhangi bir şey tüketilmemesi gerekir. Sadece su içilmesi istenir. Ancak bazen de çok fazla su içilmesi gereken durumlar olabilir.

MR öncesi sakinleştirici neden verilir?

Genelde kapalı alan korkusu olan, hareket etmeden duramayan, özellikle de yaşlı, bebek ve çocuk gibi hastalara, sakinleştirici verilir.

İlaçlı MR öncesi yemek yenir mi?

Sedasyon ya da anestezi kullanılacaksa, ilaçlı MR öncesi hastaların 6 – 8 saat kadar aç kalması istenir.

MR öncesi ilaç alınabilir mi?

Doktorunuzun onayı olduğu takdirde, düzenli olarak kullandığınız ilaçları işlemden önce alabilirsiniz.

İlaçlı MR öncesi su içilir mi?

Genellikle hastaların 4 – 8 saat kadar aç kalınması istenir. Ancak bu süreçte su tüketimi yapılabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣